Oy Kuljetusyhtiö Packalén - Transportbolag Ab är ett aktiebolag med hemort i Sibbo, registrerat år 2000. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2025 var omsättningen 652 t€ och rörelseresultatet 9 203 €; soliditet 46,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 30 t€ och inkomstskatterna 5 964 €. Offentliga köpare köpte för 19 t€ av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Kasvatuksen Ja Koulutuksen Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 652 t€ | 734 t€ | 810 t€ |
| Förändring i omsättning | -11,2 % | -9,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 23 t€ | 55 t€ | 83 t€ |
| Rörelsebidrag % | 3,5 % | 7,5 % | 10,3 % |
| Rörelseresultat | 9 203 € | 35 t€ | 65 t€ |
| Rörelsemarginal | 1,4 % | 4,7 % | 8,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 5 255 € | 23 t€ | 48 t€ |
| Personalkostnader | 229 t€ | 249 t€ | 316 t€ |
| Soliditet | 46,5 % | 44,4 % | 33,3 % |
| Kassalikviditet | 0,90 | 0,82 | 0,76 |
| Current ratio | 0,90 | 0,82 | 0,76 |
| Relativ skuldsättning | 17,5 % | 17,4 % | 21,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,3 % | 23,0 % | 56,3 % |
| Balansomslutning | 213 t€ | 230 t€ | 257 t€ |
| Eget kapital | 99 t€ | 102 t€ | 85 t€ |
| Kassa och bank | 13 t€ | 9 578 € | 18 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 652 t€ | 734 t€ | 810 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 15 t€ | 0 € | 9 189 € |
| Material och tjänster | -160 t€ | -204 t€ | -214 t€ |
| Personalkostnader | -229 t€ | -249 t€ | -316 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -13 t€ | -21 t€ | -18 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -255 t€ | -225 t€ | -206 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 9 203 € | 35 t€ | 65 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 594 € | -5 159 € | -4 720 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 6 609 € | 29 t€ | 60 t€ |
| Inkomstskatt | -1 354 € | -5 964 € | -12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 5 255 € | 23 t€ | 48 t€ |
Balansräkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 117 t€ | 143 t€ | 157 t€ |
| Fordringar | 83 t€ | 77 t€ | 82 t€ |
| Kassa och bank | 13 t€ | 9 578 € | 18 t€ |
| Rörliga aktiva | 96 t€ | 87 t€ | 100 t€ |
| Aktiva | 213 t€ | 230 t€ | 257 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 99 t€ | 102 t€ | 85 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 7 775 € | 21 t€ | 40 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 106 t€ | 107 t€ | 131 t€ |
| Främmande kapital | 114 t€ | 128 t€ | 171 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 652 t€ | 734 t€ | 810 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 15 t€ | 0 € | 9 189 € |
| Material och tjänster | -160 t€ | -204 t€ | -214 t€ |
| Personalkostnader | -229 t€ | -249 t€ | -316 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -13 t€ | -21 t€ | -18 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -255 t€ | -225 t€ | -206 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 9 203 € | 35 t€ | 65 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 594 € | -5 159 € | -4 720 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 6 609 € | 29 t€ | 60 t€ |
| Inkomstskatt | -1 354 € | -5 964 € | -12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 5 255 € | 23 t€ | 48 t€ |
| Bestående aktiva | 117 t€ | 143 t€ | 157 t€ |
| Fordringar | 83 t€ | 77 t€ | 82 t€ |
| Kassa och bank | 13 t€ | 9 578 € | 18 t€ |
| Rörliga aktiva | 96 t€ | 87 t€ | 100 t€ |
| Aktiva | 213 t€ | 230 t€ | 257 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 99 t€ | 102 t€ | 85 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 7 775 € | 21 t€ | 40 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 106 t€ | 107 t€ | 131 t€ |
| Främmande kapital | 114 t€ | 128 t€ | 171 t€ |
| Placeringar | 1 500 € | 1 500 € | 1 500 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 927 € | 3 580 € | 4 336 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 26 t€ | 29 t€ | 47 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 86 t€ | 70 t€ | 29 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 22 t€ | 38 t€ | 45 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 40 t€ | 29 t€ | 33 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 56 t€ | 36 t€ | 32 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -123 t€ | -137 t€ | -158 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 5 255 € | 23 t€ | 48 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 83 t€ | 77 t€ | 82 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -2 610 € | -5 171 € | -4 722 € |
| Materiella tillgångar | 108 t€ | 131 t€ | 143 t€ |
| Löner och arvoden | -176 t€ | -197 t€ | -267 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 28 t€ | 30 t€ | 27 t€ |
| Immateriella tillgångar | 7 569 € | 10 t€ | 13 t€ |
| Passiva | 213 t€ | 230 t€ | 257 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 17 € | 12 € | 2 € |
| Övriga lönebikostnader | -8 734 € | -11 t€ | -7 532 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 7 775 € | 21 t€ | 40 t€ |
| Maskiner och inventarier | 108 t€ | 131 t€ | 143 t€ |
| Goodwill | 7 569 € | 10 t€ | 13 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -13 t€ | -21 t€ | -18 t€ |
| Köp av tjänster | -37 t€ | -68 t€ | -56 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 13 t€ | 19 t€ | 24 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 1 500 € | 1 500 € | 1 500 € |
| Pensionskostnader | -44 t€ | -42 t€ | -41 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Oy Kuljetusyhtiö Packalén - Transportbolag Ab till den nedre halvan inom näringsgrenen icke-reguljär vägtransport, passagerartrafik (97 företag med beskattningsbar inkomst; median 41 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.