LVI-Vesala Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Oulu, rekisteröity vuonna 2000. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 56 t€ ja liikevoitto 13 t€; omavaraisuusaste 98,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 39 t€ ja tuloverot 7 755 €.
Oulu: 35 uutta yritystä 30 päivässä
- CoMa Works OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Pikimedia OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Agentic Cloud OyLaitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 56 t€ | 110 t€ | 155 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -49,3 % | -29,1 % | – |
| Käyttökate | 12 t€ | 37 t€ | 46 t€ |
| Käyttökate-% | 21,9 % | 33,6 % | 29,7 % |
| Liikevoitto | 13 t€ | 37 t€ | 46 t€ |
| Liikevoitto-% | 22,5 % | 33,2 % | 29,7 % |
| Tilikauden tulos | 12 t€ | 29 t€ | 41 t€ |
| Henkilöstökulut | -1 956 € | 1 649 € | 3 320 € |
| Omavaraisuusaste | 98,4 % | 98,8 % | 94,6 % |
| Quick ratio | 6,80 | 22,97 | 18,03 |
| Current ratio | 8,84 | 25,36 | 18,50 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 5,2 % | 2,1 % | 6,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 6,6 % | 16,1 % | 24,4 % |
| Taseen loppusumma | 182 t€ | 184 t€ | 175 t€ |
| Oma pääoma | 179 t€ | 182 t€ | 166 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 13 t€ | 47 t€ | 37 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 56 t€ | 110 t€ | 155 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 8 745 € |
| Materiaalit ja palvelut | 25 t€ | -49 t€ | -92 t€ |
| Henkilöstökulut | 1 956 € | -1 649 € | -3 320 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 338 € | -450 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 16 t€ | -22 t€ | -22 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 13 t€ | 37 t€ | 46 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 275 € | 603 € | 4 325 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 14 t€ | 37 t€ | 51 t€ |
| Tuloverot | 2 025 € | -7 844 € | -9 994 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 12 t€ | 29 t€ | 41 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 156 t€ | 127 t€ | 0 € |
| Vaihto-omaisuus | 5 980 € | 5 400 € | 4 390 € |
| Saamiset | 7 002 € | 4 706 € | 6 714 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 13 t€ | 47 t€ | 37 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 26 t€ | 57 t€ | 175 t€ |
| Vastaavaa | 182 t€ | 184 t€ | 175 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 179 t€ | 182 t€ | 166 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 929 € | 2 258 € | 9 476 € |
| Vieras pääoma | 2 929 € | 2 258 € | 9 476 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 56 t€ | 110 t€ | 155 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 8 745 € |
| Materiaalit ja palvelut | 25 t€ | -49 t€ | -92 t€ |
| Henkilöstökulut | 1 956 € | -1 649 € | -3 320 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 338 € | -450 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 16 t€ | -22 t€ | -22 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 13 t€ | 37 t€ | 46 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 275 € | 603 € | 4 325 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 14 t€ | 37 t€ | 51 t€ |
| Tuloverot | 2 025 € | -7 844 € | -9 994 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 12 t€ | 29 t€ | 41 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 156 t€ | 127 t€ | 0 € |
| Vaihto-omaisuus | 5 980 € | 5 400 € | 4 390 € |
| Saamiset | 7 002 € | 4 706 € | 6 714 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 13 t€ | 47 t€ | 37 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 26 t€ | 57 t€ | 175 t€ |
| Vastaavaa | 182 t€ | 184 t€ | 175 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 179 t€ | 182 t€ | 166 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 929 € | 2 258 € | 9 476 € |
| Vieras pääoma | 2 929 € | 2 258 € | 9 476 € |
| Sijoitukset | 155 t€ | 126 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 100 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 392 € | 928 € | 2 927 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 159 t€ | 144 t€ | 117 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | – | 0 € | 1 776 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 7 002 € | 2 154 € | 902 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 2 537 € | 1 330 € | 1 456 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 2 452 € | 5 812 € |
| Ostot tilikauden aikana | 25 t€ | -49 t€ | -91 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 12 t€ | 29 t€ | 41 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 7 002 € | 4 706 € | 6 714 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 235 € | -242 € | -18 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 1 012 € | 1 350 € | 0 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 5 980 € | 5 400 € | 4 390 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | 0 € | 5 093 € |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | – | 0 € | 16 t€ |
| Vastattavaa | 182 t€ | 184 t€ | 175 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 387 € | 2 154 € | 2 567 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 956 € | -1 649 € | -1 945 € |
| Koneet ja kalusto | 1 012 € | 1 350 € | 0 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 0 € | -1 309 € | 0 € |
| Muut arvopaperit | – | 0 € | 110 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | – | 0 € | 127 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 338 € | -450 € | 0 € |
| Palvelujen ostot | 1 098 € | -1 131 € | -1 634 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -580 € | 1 010 € | 190 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 155 t€ | 126 t€ | 0 € |
| Eläkekulut | – | 0 € | -1 375 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 1 123 € | 0 € | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna LVI-Vesala Oy kuuluu toimialaluokassa lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus suurempaan puoliskoon (1802 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 25 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.