Kuortaneen Taksi & Bussi Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kuortane, rekisteröity vuonna 2000. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 981 t€ ja liikevoitto 186 t€; omavaraisuusaste 75,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 211 t€ ja tuloverot 43 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 754 € vuosina 2023–2023; suurin ostaja on Ruokavirasto (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala). Se on voittanut 1 julkista hankintaa EU:n hankintailmoituksissa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 981 t€ | 936 t€ | 804 t€ | 738 t€ | 647 t€ | 593 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 4,8 % | 16,4 % | 9,0 % | 14,0 % | 9,1 % | – |
| Käyttökate | 80 t€ | 310 t€ | 229 t€ | 167 t€ | 204 t€ | 176 t€ |
| Käyttökate-% | 8,1 % | 33,1 % | 28,4 % | 22,7 % | 31,5 % | 29,7 % |
| Liikevoitto | 186 t€ | 214 t€ | 149 t€ | 79 t€ | 102 t€ | 46 t€ |
| Liikevoitto-% | 18,9 % | 22,9 % | 18,6 % | 10,7 % | 15,8 % | 7,7 % |
| Tilikauden tulos | 143 t€ | 166 t€ | 114 t€ | 59 t€ | 77 t€ | 31 t€ |
| Henkilöstökulut | -401 t€ | 364 t€ | 318 t€ | 301 t€ | 248 t€ | 258 t€ |
| Omavaraisuusaste | 75,4 % | 70,2 % | 68,7 % | 60,8 % | 57,5 % | 47,3 % |
| Quick ratio | 3,86 | 3,38 | 2,73 | 2,51 | 3,28 | 2,85 |
| Current ratio | 3,86 | 3,38 | 2,73 | 2,51 | 3,28 | 2,85 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 26,7 % | 32,1 % | 32,9 % | 44,2 % | 55,0 % | 82,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 17,8 % | 23,5 % | 19,7 % | 11,7 % | 16,0 % | 7,0 % |
| Taseen loppusumma | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 845 t€ | 830 t€ | 836 t€ | 928 t€ |
| Oma pääoma | 803 t€ | 706 t€ | 581 t€ | 505 t€ | 481 t€ | 439 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 228 t€ | 345 t€ | 261 t€ | 229 t€ | 322 t€ | 345 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 981 t€ | 936 t€ | 804 t€ | 738 t€ | 647 t€ | 593 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 2 305 € | 1 400 € | 5 098 € | 15 t€ | 47 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 128 t€ | -127 t€ | -132 t€ | -149 t€ | -108 t€ | -78 t€ |
| Henkilöstökulut | 401 t€ | -364 t€ | -318 t€ | -301 t€ | -248 t€ | -258 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 106 t€ | -95 t€ | -79 t€ | -88 t€ | -101 t€ | -130 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 161 t€ | -138 t€ | -126 t€ | -125 t€ | -103 t€ | -128 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 186 t€ | 214 t€ | 149 t€ | 79 t€ | 102 t€ | 46 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 6 664 € | -6 320 € | -6 539 € | -4 766 € | -5 841 € | -6 774 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 179 t€ | 208 t€ | 143 t€ | 74 t€ | 97 t€ | 39 t€ |
| Tuloverot | 36 t€ | -42 t€ | -29 t€ | -15 t€ | -20 t€ | -8 116 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 143 t€ | 166 t€ | 114 t€ | 59 t€ | 77 t€ | 31 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 348 t€ | 318 t€ | 272 t€ | 296 t€ | 339 t€ | 429 t€ |
| Saamiset | 55 t€ | 51 t€ | 35 t€ | 57 t€ | 41 t€ | 36 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 228 t€ | 345 t€ | 261 t€ | 229 t€ | 322 t€ | 345 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 716 t€ | 688 t€ | 573 t€ | 535 t€ | 498 t€ | 499 t€ |
| Vastaavaa | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 845 t€ | 830 t€ | 836 t€ | 928 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 803 t€ | 706 t€ | 581 t€ | 505 t€ | 481 t€ | 439 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 76 t€ | 97 t€ | 55 t€ | 113 t€ | 204 t€ | 314 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 186 t€ | 203 t€ | 210 t€ | 213 t€ | 152 t€ | 175 t€ |
| Vieras pääoma | 262 t€ | 300 t€ | 265 t€ | 326 t€ | 356 t€ | 489 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 981 t€ | 936 t€ | 804 t€ | 738 t€ | 647 t€ | 593 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 2 305 € | 1 400 € | 5 098 € | 15 t€ | 47 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 128 t€ | -127 t€ | -132 t€ | -149 t€ | -108 t€ | -78 t€ |
| Henkilöstökulut | 401 t€ | -364 t€ | -318 t€ | -301 t€ | -248 t€ | -258 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 106 t€ | -95 t€ | -79 t€ | -88 t€ | -101 t€ | -130 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 161 t€ | -138 t€ | -126 t€ | -125 t€ | -103 t€ | -128 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 186 t€ | 214 t€ | 149 t€ | 79 t€ | 102 t€ | 46 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 6 664 € | -6 320 € | -6 539 € | -4 766 € | -5 841 € | -6 774 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 179 t€ | 208 t€ | 143 t€ | 74 t€ | 97 t€ | 39 t€ |
| Tuloverot | 36 t€ | -42 t€ | -29 t€ | -15 t€ | -20 t€ | -8 116 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 143 t€ | 166 t€ | 114 t€ | 59 t€ | 77 t€ | 31 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 348 t€ | 318 t€ | 272 t€ | 296 t€ | 339 t€ | 429 t€ |
| Saamiset | 55 t€ | 51 t€ | 35 t€ | 57 t€ | 41 t€ | 36 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 228 t€ | 345 t€ | 261 t€ | 229 t€ | 322 t€ | 345 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 716 t€ | 688 t€ | 573 t€ | 535 t€ | 498 t€ | 499 t€ |
| Vastaavaa | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 845 t€ | 830 t€ | 836 t€ | 928 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 803 t€ | 706 t€ | 581 t€ | 505 t€ | 481 t€ | 439 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 76 t€ | 97 t€ | 55 t€ | 113 t€ | 204 t€ | 314 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 186 t€ | 203 t€ | 210 t€ | 213 t€ | 152 t€ | 175 t€ |
| Vieras pääoma | 262 t€ | 300 t€ | 265 t€ | 326 t€ | 356 t€ | 489 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 658 t€ | 538 t€ | 464 t€ | 443 t€ | 401 t€ | 406 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 342 t€ | 312 t€ | 266 t€ | 289 t€ | 332 t€ | 422 t€ |
| Sijoitukset | 6 330 € | 6 330 € | 6 330 € | 6 330 € | 6 330 € | 6 330 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 29 t€ | 0 € | – | – | – |
| Palkat ja palkkiot | 326 t€ | -278 t€ | -242 t€ | -230 t€ | -201 t€ | -211 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 3 924 € | 106 € | 5 100 € | 19 t€ |
| Muut arvopaperit | – | – | 0 € | 99 t€ | 0 € | – |
| Vastattavaa | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 845 t€ | 830 t€ | 836 t€ | 928 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 433 t€ | 293 t€ | 277 t€ | 150 t€ | 135 t€ | 118 t€ |
| Koneet ja kalusto | 311 t€ | 279 t€ | 230 t€ | 254 t€ | 295 t€ | 382 t€ |
| Palvelujen ostot | 32 t€ | -23 t€ | -25 t€ | -25 t€ | -23 t€ | -20 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 50 t€ | 51 t€ | 27 t€ | 52 t€ | 35 t€ | 15 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 97 t€ | 84 t€ | 149 t€ | 110 t€ | 115 t€ | 124 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 5 538 € | 0 € | 3 651 € | 4 909 € | 1 164 € | 1 562 € |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 52 t€ | 71 t€ | 29 t€ | 86 t€ | 176 t€ | 283 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 6 330 € | 6 330 € | 6 330 € | 6 330 € | 6 330 € | 6 330 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 68 t€ | 71 t€ | 42 t€ | 44 t€ | 26 t€ | 38 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 55 t€ | 51 t€ | 35 t€ | 57 t€ | 41 t€ | 36 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 31 t€ | 34 t€ | 36 t€ | 35 t€ | 38 t€ | 40 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 20 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 59 t€ | 12 t€ | 13 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 23 t€ | -18 t€ | -15 t€ | -33 t€ | -15 t€ | -14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 143 t€ | 166 t€ | 114 t€ | 59 t€ | 77 t€ | 31 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 5 € | 1 290 € | 342 € | 63 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 7 060 € | -6 525 € | -7 929 € | -5 408 € | -6 196 € | -7 031 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 24 t€ | 25 t€ | 26 t€ | 27 t€ | 28 t€ | 31 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 433 t€ | 293 t€ | 277 t€ | 248 t€ | 135 t€ | 118 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 96 t€ | -104 t€ | -107 t€ | -123 t€ | -84 t€ | -58 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 395 € | 200 € | 100 € | 300 € | 292 € | 257 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 106 t€ | -95 t€ | -79 t€ | -88 t€ | -101 t€ | -130 t€ |
| Eläkekulut | 51 t€ | -67 t€ | -61 t€ | -38 t€ | -33 t€ | -33 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kuortaneen Taksi & Bussi Oy kuuluu toimialaluokassa tieliikenteen säännöllinen henkilökuljetus ylimpään neljännekseen (121 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 55 t€, 3,9-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Voitetut julkiset hankinnat
Ilmainen kuukausilista: Kuortane
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta