Kuortaneen Taksi & Bussi Oy är ett aktiebolag med hemort i Kuortane, registrerat år 2000. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 981 t€ och rörelseresultatet 186 t€; soliditet 75,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 211 t€ och inkomstskatterna 43 t€. Offentliga köpare köpte för 754 € av företaget åren 2023–2023; den största köparen är Ruokavirasto (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala). Det har vunnit 1 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 981 t€ | 936 t€ | 804 t€ | 738 t€ | 647 t€ | 593 t€ |
| Förändring i omsättning | 4,8 % | 16,4 % | 9,0 % | 14,0 % | 9,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 80 t€ | 310 t€ | 229 t€ | 167 t€ | 204 t€ | 176 t€ |
| Rörelsebidrag % | 8,1 % | 33,1 % | 28,4 % | 22,7 % | 31,5 % | 29,7 % |
| Rörelseresultat | 186 t€ | 214 t€ | 149 t€ | 79 t€ | 102 t€ | 46 t€ |
| Rörelsemarginal | 18,9 % | 22,9 % | 18,6 % | 10,7 % | 15,8 % | 7,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 143 t€ | 166 t€ | 114 t€ | 59 t€ | 77 t€ | 31 t€ |
| Personalkostnader | -401 t€ | 364 t€ | 318 t€ | 301 t€ | 248 t€ | 258 t€ |
| Soliditet | 75,4 % | 70,2 % | 68,7 % | 60,8 % | 57,5 % | 47,3 % |
| Kassalikviditet | 3,86 | 3,38 | 2,73 | 2,51 | 3,28 | 2,85 |
| Current ratio | 3,86 | 3,38 | 2,73 | 2,51 | 3,28 | 2,85 |
| Relativ skuldsättning | 26,7 % | 32,1 % | 32,9 % | 44,2 % | 55,0 % | 82,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 17,8 % | 23,5 % | 19,7 % | 11,7 % | 16,0 % | 7,0 % |
| Balansomslutning | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 845 t€ | 830 t€ | 836 t€ | 928 t€ |
| Eget kapital | 803 t€ | 706 t€ | 581 t€ | 505 t€ | 481 t€ | 439 t€ |
| Kassa och bank | 228 t€ | 345 t€ | 261 t€ | 229 t€ | 322 t€ | 345 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 981 t€ | 936 t€ | 804 t€ | 738 t€ | 647 t€ | 593 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 2 305 € | 1 400 € | 5 098 € | 15 t€ | 47 t€ |
| Material och tjänster | 128 t€ | -127 t€ | -132 t€ | -149 t€ | -108 t€ | -78 t€ |
| Personalkostnader | 401 t€ | -364 t€ | -318 t€ | -301 t€ | -248 t€ | -258 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 106 t€ | -95 t€ | -79 t€ | -88 t€ | -101 t€ | -130 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 161 t€ | -138 t€ | -126 t€ | -125 t€ | -103 t€ | -128 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 186 t€ | 214 t€ | 149 t€ | 79 t€ | 102 t€ | 46 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 6 664 € | -6 320 € | -6 539 € | -4 766 € | -5 841 € | -6 774 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 179 t€ | 208 t€ | 143 t€ | 74 t€ | 97 t€ | 39 t€ |
| Inkomstskatt | 36 t€ | -42 t€ | -29 t€ | -15 t€ | -20 t€ | -8 116 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 143 t€ | 166 t€ | 114 t€ | 59 t€ | 77 t€ | 31 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 348 t€ | 318 t€ | 272 t€ | 296 t€ | 339 t€ | 429 t€ |
| Fordringar | 55 t€ | 51 t€ | 35 t€ | 57 t€ | 41 t€ | 36 t€ |
| Kassa och bank | 228 t€ | 345 t€ | 261 t€ | 229 t€ | 322 t€ | 345 t€ |
| Rörliga aktiva | 716 t€ | 688 t€ | 573 t€ | 535 t€ | 498 t€ | 499 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 845 t€ | 830 t€ | 836 t€ | 928 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 803 t€ | 706 t€ | 581 t€ | 505 t€ | 481 t€ | 439 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 76 t€ | 97 t€ | 55 t€ | 113 t€ | 204 t€ | 314 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 186 t€ | 203 t€ | 210 t€ | 213 t€ | 152 t€ | 175 t€ |
| Främmande kapital | 262 t€ | 300 t€ | 265 t€ | 326 t€ | 356 t€ | 489 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 981 t€ | 936 t€ | 804 t€ | 738 t€ | 647 t€ | 593 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 2 305 € | 1 400 € | 5 098 € | 15 t€ | 47 t€ |
| Material och tjänster | 128 t€ | -127 t€ | -132 t€ | -149 t€ | -108 t€ | -78 t€ |
| Personalkostnader | 401 t€ | -364 t€ | -318 t€ | -301 t€ | -248 t€ | -258 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 106 t€ | -95 t€ | -79 t€ | -88 t€ | -101 t€ | -130 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 161 t€ | -138 t€ | -126 t€ | -125 t€ | -103 t€ | -128 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 186 t€ | 214 t€ | 149 t€ | 79 t€ | 102 t€ | 46 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 6 664 € | -6 320 € | -6 539 € | -4 766 € | -5 841 € | -6 774 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 179 t€ | 208 t€ | 143 t€ | 74 t€ | 97 t€ | 39 t€ |
| Inkomstskatt | 36 t€ | -42 t€ | -29 t€ | -15 t€ | -20 t€ | -8 116 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 143 t€ | 166 t€ | 114 t€ | 59 t€ | 77 t€ | 31 t€ |
| Bestående aktiva | 348 t€ | 318 t€ | 272 t€ | 296 t€ | 339 t€ | 429 t€ |
| Fordringar | 55 t€ | 51 t€ | 35 t€ | 57 t€ | 41 t€ | 36 t€ |
| Kassa och bank | 228 t€ | 345 t€ | 261 t€ | 229 t€ | 322 t€ | 345 t€ |
| Rörliga aktiva | 716 t€ | 688 t€ | 573 t€ | 535 t€ | 498 t€ | 499 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 845 t€ | 830 t€ | 836 t€ | 928 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 803 t€ | 706 t€ | 581 t€ | 505 t€ | 481 t€ | 439 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 76 t€ | 97 t€ | 55 t€ | 113 t€ | 204 t€ | 314 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 186 t€ | 203 t€ | 210 t€ | 213 t€ | 152 t€ | 175 t€ |
| Främmande kapital | 262 t€ | 300 t€ | 265 t€ | 326 t€ | 356 t€ | 489 t€ |
| Placeringar | 6 330 € | 6 330 € | 6 330 € | 6 330 € | 6 330 € | 6 330 € |
| Avskrivningar enligt plan | 106 t€ | -95 t€ | -79 t€ | -88 t€ | -101 t€ | -130 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 50 t€ | 51 t€ | 27 t€ | 52 t€ | 35 t€ | 15 t€ |
| Pensionskostnader | 51 t€ | -67 t€ | -61 t€ | -38 t€ | -33 t€ | -33 t€ |
| Övriga värdepapper | – | – | 0 € | 99 t€ | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 143 t€ | 166 t€ | 114 t€ | 59 t€ | 77 t€ | 31 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 395 € | 200 € | 100 € | 300 € | 292 € | 257 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 7 060 € | -6 525 € | -7 929 € | -5 408 € | -6 196 € | -7 031 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 29 t€ | 0 € | – | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 6 330 € | 6 330 € | 6 330 € | 6 330 € | 6 330 € | 6 330 € |
| Kortfristiga fordringar | 55 t€ | 51 t€ | 35 t€ | 57 t€ | 41 t€ | 36 t€ |
| Passiva | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 845 t€ | 830 t€ | 836 t€ | 928 t€ |
| Löner och arvoden | 326 t€ | -278 t€ | -242 t€ | -230 t€ | -201 t€ | -211 t€ |
| Köp av tjänster | 32 t€ | -23 t€ | -25 t€ | -25 t€ | -23 t€ | -20 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 24 t€ | 25 t€ | 26 t€ | 27 t€ | 28 t€ | 31 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 23 t€ | -18 t€ | -15 t€ | -33 t€ | -15 t€ | -14 t€ |
| Materiella tillgångar | 342 t€ | 312 t€ | 266 t€ | 289 t€ | 332 t€ | 422 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 97 t€ | 84 t€ | 149 t€ | 110 t€ | 115 t€ | 124 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 68 t€ | 71 t€ | 42 t€ | 44 t€ | 26 t€ | 38 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 3 924 € | 106 € | 5 100 € | 19 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 5 € | 1 290 € | 342 € | 63 € | 0 € |
| Finansiella värdepapper | 433 t€ | 293 t€ | 277 t€ | 248 t€ | 135 t€ | 118 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 20 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 59 t€ | 12 t€ | 13 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 52 t€ | 71 t€ | 29 t€ | 86 t€ | 176 t€ | 283 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 96 t€ | -104 t€ | -107 t€ | -123 t€ | -84 t€ | -58 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 538 € | 0 € | 3 651 € | 4 909 € | 1 164 € | 1 562 € |
| Maskiner och inventarier | 311 t€ | 279 t€ | 230 t€ | 254 t€ | 295 t€ | 382 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 31 t€ | 34 t€ | 36 t€ | 35 t€ | 38 t€ | 40 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 658 t€ | 538 t€ | 464 t€ | 443 t€ | 401 t€ | 406 t€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 433 t€ | 293 t€ | 277 t€ | 150 t€ | 135 t€ | 118 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kuortaneen Taksi & Bussi Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen reguljär vägtransport, passagerartrafik (121 företag med beskattningsbar inkomst; median 55 t€, 3,9 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Vunna offentliga upphandlingar
Gratis månadslista: Kuortane
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis