Humble Rental Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lappeenranta, rekisteröity vuonna 1999. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 866 t€; omavaraisuusaste 55,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 852 t€ ja tuloverot 173 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 4 893 € vuosina 2022–2024; suurin ostaja on Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | 10,5 % | -10,3 % | -9,0 % | – |
| Bruttotulos | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 2,3 M€ |
| Käyttökate | 260 t€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 884 t€ |
| Liikevoitto | 866 t€ | 894 t€ | 959 t€ | 482 t€ |
| Tilikauden tulos | 645 t€ | 708 t€ | 755 t€ | 350 t€ |
| Henkilöstökulut | -46 t€ | 43 t€ | 40 t€ | 497 t€ |
| Omavaraisuusaste | 55,0 % | 59,0 % | 52,9 % | 42,5 % |
| Quick ratio | 0,95 | 2,29 | 2,28 | 2,76 |
| Current ratio | 0,95 | 2,29 | 2,28 | 2,76 |
| Oman pääoman tuotto | 13,8 % | 16,3 % | 19,2 % | 10,4 % |
| Taseen loppusumma | 8,7 M€ | 7,5 M€ | 7,7 M€ | 8,2 M€ |
| Oma pääoma | 4,7 M€ | 4,3 M€ | 3,9 M€ | 3,4 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 217 t€ | 853 t€ | 814 t€ | 1,6 M€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 2,3 M€ |
| Henkilöstökulut | 46 t€ | -43 t€ | -40 t€ | -497 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 606 t€ | -379 t€ | -415 t€ | -402 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 592 t€ | -596 t€ | -716 t€ | -960 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 866 t€ | 894 t€ | 959 t€ | 482 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 71 t€ | -23 t€ | -31 t€ | -60 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 796 t€ | 871 t€ | 929 t€ | 422 t€ |
| Tuloverot | 158 t€ | -170 t€ | -182 t€ | -81 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 645 t€ | 708 t€ | 755 t€ | 350 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 8,1 M€ | 6,0 M€ | 6,1 M€ | 5,8 M€ |
| Saamiset | 390 t€ | 727 t€ | 723 t€ | 788 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 217 t€ | 853 t€ | 814 t€ | 1,6 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 607 t€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 2,4 M€ |
| Vastaavaa | 8,7 M€ | 7,5 M€ | 7,7 M€ | 8,2 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ |
| Oma pääoma | 4,7 M€ | 4,3 M€ | 3,9 M€ | 3,4 M€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 98 t€ | 105 t€ | 113 t€ | 122 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 3,3 M€ | 2,4 M€ | 2,9 M€ | 3,9 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 642 t€ | 691 t€ | 674 t€ | 878 t€ |
| Vieras pääoma | 3,9 M€ | 3,1 M€ | 3,6 M€ | 4,7 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (61)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 2,3 M€ |
| Henkilöstökulut | 46 t€ | -43 t€ | -40 t€ | -497 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 606 t€ | -379 t€ | -415 t€ | -402 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 592 t€ | -596 t€ | -716 t€ | -960 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 866 t€ | 894 t€ | 959 t€ | 482 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 71 t€ | -23 t€ | -31 t€ | -60 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 796 t€ | 871 t€ | 929 t€ | 422 t€ |
| Tuloverot | 158 t€ | -170 t€ | -182 t€ | -81 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 645 t€ | 708 t€ | 755 t€ | 350 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 8,1 M€ | 6,0 M€ | 6,1 M€ | 5,8 M€ |
| Saamiset | 390 t€ | 727 t€ | 723 t€ | 788 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 217 t€ | 853 t€ | 814 t€ | 1,6 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 607 t€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 2,4 M€ |
| Vastaavaa | 8,7 M€ | 7,5 M€ | 7,7 M€ | 8,2 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ |
| Oma pääoma | 4,7 M€ | 4,3 M€ | 3,9 M€ | 3,4 M€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 98 t€ | 105 t€ | 113 t€ | 122 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 3,3 M€ | 2,4 M€ | 2,9 M€ | 3,9 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 642 t€ | 691 t€ | 674 t€ | 878 t€ |
| Vieras pääoma | 3,9 M€ | 3,1 M€ | 3,6 M€ | 4,7 M€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 84 t€ | 54 t€ | 66 t€ | 81 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 353 t€ | 418 t€ | 418 t€ | 418 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 1 404 € | 3 307 € | 5 210 € | 7 112 € |
| Vastattavaa | 8,7 M€ | 7,5 M€ | 7,7 M€ | 8,2 M€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 3,3 M€ | 2,4 M€ | 2,9 M€ | 3,9 M€ |
| Saamiset saman konsernin yrityksiltä (sijoitukset) | 91 t€ | 91 t€ | 91 t€ | 0 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 290 t€ | 290 t€ | 290 t€ | 150 t€ |
| Pääomalainat | – | – | 0 € | 71 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 37 t€ | 24 t€ | 20 t€ | 365 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 845 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 658 t€ | 658 t€ | 606 t€ | 606 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 480 € | 8 881 € | 4 164 € | 347 € |
| Poistoeron lisäys (vähennys) | -7 374 € | 7 929 € | 8 526 € | 9 168 € |
| Koneet ja kalusto | 190 t€ | 153 t€ | 193 t€ | 72 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 3,7 M€ | 3,3 M€ | 2,8 M€ | 2,7 M€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 9 114 € | 80 t€ | 46 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 814 € | 5 525 € | 11 t€ | 80 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 41 t€ | -38 t€ | -38 t€ | -416 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 0 € | 158 t€ | 0 € | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 30 t€ | 2 599 € | 14 t€ | 290 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 645 t€ | 708 t€ | 755 t€ | 350 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 86 t€ | -59 t€ | -61 t€ | -85 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 353 t€ | 703 t€ | 703 t€ | 423 t€ |
| Eläkekulut | 3 860 € | -3 166 € | -497 € | -71 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 5 022 € | 21 t€ | 5 188 € | 8 313 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 6,5 M€ | 4,3 M€ | 4,6 M€ | 4,9 M€ |
| Muut henkilösivukulut | 1 394 € | -1 140 € | -1 107 € | -10 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | – | – | 0 € | 5 208 € |
| Poistoero | 98 t€ | 105 t€ | 113 t€ | 122 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 610 € | 455 € | 525 € | 210 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 7,4 M€ | 5,2 M€ | 5,4 M€ | 5,6 M€ |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 590 t€ | 590 t€ | 590 t€ | 152 t€ |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | – | – | 0 € | 67 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 524 t€ | 524 t€ | 524 t€ | 632 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 606 t€ | -379 t€ | -415 t€ | -402 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 21 t€ | 29 t€ | 26 t€ | 85 t€ |
| Sijoitukset | 730 t€ | 730 t€ | 730 t€ | 201 t€ |
| Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksissä | 14 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 285 t€ | 285 t€ | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Humble Rental Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus ylimpään 10 %:iin (1947 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€, 43-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Lappeenranta
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta