Maansiirto ja Raivaus Räsänen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Savonlinna, rekisteröity vuonna 1996. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 136 t€ ja liikevoitto -8 648 €; omavaraisuusaste 95,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 16 t€ ja tuloverot 3 123 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 180 € vuosina 2022–2022; suurin ostaja on Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 136 t€ | 178 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -23,5 % | – |
| Käyttökate | -15 t€ | 24 t€ |
| Käyttökate-% | -10,8 % | 13,7 % |
| Liikevoitto | -8 648 € | 29 t€ |
| Liikevoitto-% | -6,4 % | 16,5 % |
| Tilikauden tulos | -7 753 € | 29 t€ |
| Henkilöstökulut | -54 t€ | -47 t€ |
| Omavaraisuusaste | 95,3 % | 96,1 % |
| Quick ratio | 14,54 | 20,15 |
| Current ratio | 14,54 | 20,15 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 4,7 % | 3,4 % |
| Oman pääoman tuotto | -5,9 % | 19,0 % |
| Taseen loppusumma | 137 t€ | 157 t€ |
| Oma pääoma | 131 t€ | 151 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 84 t€ | 114 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 136 t€ | 178 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 48 t€ | 56 t€ |
| Henkilöstökulut | 54 t€ | 47 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 014 € | 5 035 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 37 t€ | 40 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -8 648 € | 29 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -895 € | -2 372 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -7 753 € | 32 t€ |
| Tuloverot | 0 € | 3 156 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -7 753 € | 29 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 44 t€ | 35 t€ |
| Saamiset | 9 303 € | 8 288 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 84 t€ | 114 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 93 t€ | 122 t€ |
| Vastaavaa | 137 t€ | 157 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 131 t€ | 151 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 6 431 € | 6 046 € |
| Vieras pääoma | 6 431 € | 6 046 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 136 t€ | 178 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 48 t€ | 56 t€ |
| Henkilöstökulut | 54 t€ | 47 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 014 € | 5 035 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 37 t€ | 40 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -8 648 € | 29 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -895 € | -2 372 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -7 753 € | 32 t€ |
| Tuloverot | 0 € | 3 156 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -7 753 € | 29 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 44 t€ | 35 t€ |
| Saamiset | 9 303 € | 8 288 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 84 t€ | 114 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 93 t€ | 122 t€ |
| Vastaavaa | 137 t€ | 157 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 131 t€ | 151 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 6 431 € | 6 046 € |
| Vieras pääoma | 6 431 € | 6 046 € |
| Sijoitukset | 20 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 251 € | 2 014 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 306 € | 1 580 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 129 t€ | 112 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 4 445 € | 2 936 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 299 € | 1 287 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 4 607 € | 3 338 € |
| Ostot tilikauden aikana | 48 t€ | 56 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -7 753 € | 29 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 9 303 € | 8 288 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 100 € | 95 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 24 t€ | 15 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 32 t€ | 30 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 2 825 € | 3 179 € |
| Vastattavaa | 137 t€ | 157 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 994 € | 2 467 € |
| Muut henkilösivukulut | 8 396 € | 2 543 € |
| Koneet ja kalusto | 24 t€ | 15 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 6 014 € | 5 035 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 20 t€ | 20 t€ |
| Eläkekulut | 13 t€ | 14 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Maansiirto ja Raivaus Räsänen Oy kuuluu toimialaluokassa rakennuspaikan valmistelutyöt pienempään puoliskoon (1576 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 36 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.