Maansiirto ja Raivaus Räsänen Oy är ett aktiebolag med hemort i Nyslott, registrerat år 1996. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 136 t€ och rörelseresultatet -8 648 €; soliditet 95,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 16 t€ och inkomstskatterna 3 123 €. Offentliga köpare köpte för 180 € av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 136 t€ | 178 t€ |
| Förändring i omsättning | -23,5 % | – |
| Rörelsebidrag | -15 t€ | 24 t€ |
| Rörelsebidrag % | -10,8 % | 13,7 % |
| Rörelseresultat | -8 648 € | 29 t€ |
| Rörelsemarginal | -6,4 % | 16,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -7 753 € | 29 t€ |
| Personalkostnader | -54 t€ | -47 t€ |
| Soliditet | 95,3 % | 96,1 % |
| Kassalikviditet | 14,54 | 20,15 |
| Current ratio | 14,54 | 20,15 |
| Relativ skuldsättning | 4,7 % | 3,4 % |
| Avkastning på eget kapital | -5,9 % | 19,0 % |
| Balansomslutning | 137 t€ | 157 t€ |
| Eget kapital | 131 t€ | 151 t€ |
| Kassa och bank | 84 t€ | 114 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 136 t€ | 178 t€ |
| Material och tjänster | 48 t€ | 56 t€ |
| Personalkostnader | 54 t€ | 47 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 6 014 € | 5 035 € |
| Övriga rörelsekostnader | 37 t€ | 40 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -8 648 € | 29 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -895 € | -2 372 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -7 753 € | 32 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | 3 156 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -7 753 € | 29 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 44 t€ | 35 t€ |
| Fordringar | 9 303 € | 8 288 € |
| Kassa och bank | 84 t€ | 114 t€ |
| Rörliga aktiva | 93 t€ | 122 t€ |
| Aktiva | 137 t€ | 157 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 131 t€ | 151 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 6 431 € | 6 046 € |
| Främmande kapital | 6 431 € | 6 046 € |
Alla poster i bokslutet (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 136 t€ | 178 t€ |
| Material och tjänster | 48 t€ | 56 t€ |
| Personalkostnader | 54 t€ | 47 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 6 014 € | 5 035 € |
| Övriga rörelsekostnader | 37 t€ | 40 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -8 648 € | 29 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -895 € | -2 372 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -7 753 € | 32 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | 3 156 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -7 753 € | 29 t€ |
| Bestående aktiva | 44 t€ | 35 t€ |
| Fordringar | 9 303 € | 8 288 € |
| Kassa och bank | 84 t€ | 114 t€ |
| Rörliga aktiva | 93 t€ | 122 t€ |
| Aktiva | 137 t€ | 157 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 131 t€ | 151 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 6 431 € | 6 046 € |
| Främmande kapital | 6 431 € | 6 046 € |
| Placeringar | 20 t€ | 20 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 251 € | 2 014 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 306 € | 1 580 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 129 t€ | 112 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 445 € | 2 936 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 3 299 € | 1 287 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 4 607 € | 3 338 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 48 t€ | 56 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -7 753 € | 29 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 9 303 € | 8 288 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 100 € | 95 € |
| Materiella tillgångar | 24 t€ | 15 t€ |
| Löner och arvoden | 32 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 2 825 € | 3 179 € |
| Passiva | 137 t€ | 157 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 994 € | 2 467 € |
| Övriga lönebikostnader | 8 396 € | 2 543 € |
| Maskiner och inventarier | 24 t€ | 15 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 6 014 € | 5 035 € |
| Övriga aktier och andelar | 20 t€ | 20 t€ |
| Pensionskostnader | 13 t€ | 14 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Maansiirto ja Raivaus Räsänen Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen mark- och grundarbeten (1576 företag med beskattningsbar inkomst; median 36 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.