VSU maisema-arkkitehdit Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Oulu, rekisteröity vuonna 1998. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 734 t€ ja liikevoitto 13 t€; omavaraisuusaste 44,6 %. Julkiset ostajat ostivat siltä 454 t€ vuosina 2022–2025; suurin ostaja on Kaupunkiympäristön Toimiala, Helsinki (Helsinki). Se on voittanut 3 julkista hankintaa EU:n hankintailmoituksissa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 734 t€ | 1,1 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -32,9 % | – |
| Käyttökate | -231 € | 29 t€ |
| Käyttökate-% | -0,0 % | 2,7 % |
| Liikevoitto | 13 t€ | 53 t€ |
| Liikevoitto-% | 1,8 % | 4,9 % |
| Tilikauden tulos | 5 271 € | 44 t€ |
| Henkilöstökulut | -466 t€ | -670 t€ |
| Omavaraisuusaste | 44,6 % | 39,4 % |
| Quick ratio | 0,63 | 0,84 |
| Current ratio | 0,63 | 0,84 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 51,2 % | 45,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 1,7 % | 13,5 % |
| Taseen loppusumma | 682 t€ | 820 t€ |
| Oma pääoma | 303 t€ | 323 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 66 t€ | 168 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 734 t€ | 1,1 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 6 797 € | 7 412 € |
| Materiaalit ja palvelut | 57 t€ | 97 t€ |
| Henkilöstökulut | 466 t€ | 670 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 14 t€ | 24 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 191 t€ | 257 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 13 t€ | 53 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 185 € | 9 633 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 5 271 € | 44 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 271 € | 44 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 504 t€ | 530 t€ |
| Saamiset | 93 t€ | 117 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 66 t€ | 168 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 179 t€ | 290 t€ |
| Vastaavaa | 682 t€ | 820 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 426 € | 8 426 € |
| Oma pääoma | 303 t€ | 323 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 97 t€ | 153 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 282 t€ | 344 t€ |
| Vieras pääoma | 379 t€ | 497 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (54)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 734 t€ | 1,1 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 6 797 € | 7 412 € |
| Materiaalit ja palvelut | 57 t€ | 97 t€ |
| Henkilöstökulut | 466 t€ | 670 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 14 t€ | 24 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 191 t€ | 257 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 13 t€ | 53 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 185 € | 9 633 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 5 271 € | 44 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 271 € | 44 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 504 t€ | 530 t€ |
| Saamiset | 93 t€ | 117 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 66 t€ | 168 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 179 t€ | 290 t€ |
| Vastaavaa | 682 t€ | 820 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 426 € | 8 426 € |
| Oma pääoma | 303 t€ | 323 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 97 t€ | 153 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 282 t€ | 344 t€ |
| Vieras pääoma | 379 t€ | 497 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 25 t€ | 25 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 97 t€ | 132 t€ |
| Sijoitukset | 459 t€ | 459 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 14 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 81 t€ | 115 t€ |
| Eläkekulut | 87 t€ | 99 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 11 t€ | 21 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 5 271 € | 44 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 38 € | 3 811 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 13 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 43 t€ | 50 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 11 t€ | 21 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 459 t€ | 459 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 93 t€ | 117 t€ |
| Vastattavaa | 682 t€ | 820 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 361 t€ | 535 t€ |
| Palvelujen ostot | 54 t€ | 93 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 3 707 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 18 t€ | 37 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 34 t€ | 50 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 35 t€ | 46 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 137 t€ | 135 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 180 € | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 118 € | 15 € |
| Rahoitusarvopaperit | 20 t€ | 4 930 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 63 t€ | 112 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | -4 526 € | -190 € |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 0 € | 21 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 2 752 € | 4 138 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 8 186 € | 2 074 € |
| Koneet ja kalusto | 9 209 € | 25 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 289 t€ | 271 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 337 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 20 t€ | 4 930 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Voitetut julkiset hankinnat
- Kunnallistekniikan, liikenteen, taitorakenteiden ja satamasuunnittelun suunnittelupalvelutSansia Oy, Kuopion kaupunki, Siilinjärven kunta, Kuopion Vesi Oy10,4 M€
- Toteutussuunnittelu: Yleisten alueiden ympäristösuunnittelun ja asiantuntijapalveluiden puitejärjestely 1.7.2026-30.6.2028 (optio 1+1)Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala42,0 M€
- Maisemasuunnittelun puitejärjestelyTampereen kaupunki3,3 M€
Ilmainen kuukausilista: Oulu
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta