Gurux Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 1998. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 84 t€; omavaraisuusaste 94,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 239 t€ ja tuloverot 49 t€.
Tampere: 57 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 283 t€ | 278 t€ | 115 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -41,3 % | 1,8 % | 142,8 % | – |
| Bruttotulos | 166 t€ | 283 t€ | – | – |
| Käyttökate | 76 t€ | 206 t€ | 200 t€ | 37 t€ |
| Käyttökate-% | – | 72,8 % | 72,0 % | 32,4 % |
| Liikevoitto | 84 t€ | 197 t€ | 198 t€ | 34 t€ |
| Liikevoitto-% | – | 69,5 % | 71,0 % | 29,5 % |
| Tilikauden tulos | 184 t€ | 139 t€ | 166 t€ | 30 t€ |
| Henkilöstökulut | -54 t€ | 54 t€ | 55 t€ | 51 t€ |
| Omavaraisuusaste | 94,9 % | 91,3 % | 88,9 % | 94,8 % |
| Quick ratio | 18,83 | 10,81 | 8,86 | 18,33 |
| Current ratio | 18,83 | 10,81 | 8,86 | 18,33 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | – | 15,0 % | 14,8 % | 8,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 31,0 % | 31,3 % | 50,2 % | 16,9 % |
| Taseen loppusumma | 625 t€ | 487 t€ | 373 t€ | 188 t€ |
| Oma pääoma | 593 t€ | 444 t€ | 332 t€ | 178 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 569 t€ | 51 t€ | 59 t€ | 65 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 283 t€ | 278 t€ | 115 t€ |
| Bruttotulos | 166 t€ | 283 t€ | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | – | -229 € | -137 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 54 t€ | -54 t€ | -55 t€ | -51 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 7 545 € | -9 303 € | -2 524 € | -3 366 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 20 t€ | -23 t€ | -22 t€ | -26 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 84 t€ | 197 t€ | 198 t€ | 34 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -133 t€ | -9 546 € | 11 t€ | 3 873 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 217 t€ | 187 t€ | 208 t€ | 38 t€ |
| Tuloverot | 33 t€ | -48 t€ | -42 t€ | -7 598 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 184 t€ | 139 t€ | 166 t€ | 30 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 22 t€ | 28 t€ | 7 573 € | 10 t€ |
| Saamiset | 34 t€ | 73 t€ | 113 t€ | 24 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 569 t€ | 51 t€ | 59 t€ | 65 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 603 t€ | 459 t€ | 365 t€ | 178 t€ |
| Vastaavaa | 625 t€ | 487 t€ | 373 t€ | 188 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Oma pääoma | 593 t€ | 444 t€ | 332 t€ | 178 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 32 t€ | 42 t€ | 41 t€ | 9 711 € |
| Vieras pääoma | 32 t€ | 42 t€ | 41 t€ | 9 711 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 283 t€ | 278 t€ | 115 t€ |
| Bruttotulos | 166 t€ | 283 t€ | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | – | -229 € | -137 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 54 t€ | -54 t€ | -55 t€ | -51 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 7 545 € | -9 303 € | -2 524 € | -3 366 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 20 t€ | -23 t€ | -22 t€ | -26 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 84 t€ | 197 t€ | 198 t€ | 34 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -133 t€ | -9 546 € | 11 t€ | 3 873 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 217 t€ | 187 t€ | 208 t€ | 38 t€ |
| Tuloverot | 33 t€ | -48 t€ | -42 t€ | -7 598 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 184 t€ | 139 t€ | 166 t€ | 30 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 22 t€ | 28 t€ | 7 573 € | 10 t€ |
| Saamiset | 34 t€ | 73 t€ | 113 t€ | 24 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 569 t€ | 51 t€ | 59 t€ | 65 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 603 t€ | 459 t€ | 365 t€ | 178 t€ |
| Vastaavaa | 625 t€ | 487 t€ | 373 t€ | 188 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Oma pääoma | 593 t€ | 444 t€ | 332 t€ | 178 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 32 t€ | 42 t€ | 41 t€ | 9 711 € |
| Vieras pääoma | 32 t€ | 42 t€ | 41 t€ | 9 711 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 512 € | 640 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 254 € | 661 € | 481 € | 213 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 943 € | 6 101 € | 1 240 € | 1 910 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 395 t€ | 291 t€ | 151 t€ | 134 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 980 € | 6 456 € | 2 180 € | 1 551 € |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | -52 t€ | -52 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 631 € | 789 € | 959 € | 498 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 32 t€ | 66 t€ | 110 t€ | 22 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | – | -70 € | -11 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 184 t€ | 139 t€ | 166 t€ | 30 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 34 t€ | 73 t€ | 113 t€ | 24 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 20 t€ | -5 542 € | -108 € | -26 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 22 t€ | 28 t€ | 7 573 € | 10 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 42 t€ | -44 t€ | -45 t€ | -42 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 27 t€ | 35 t€ | 39 t€ | 7 302 € |
| Vastattavaa | 625 t€ | 487 t€ | 373 t€ | 188 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 4 € | 1 € | 434 € | 19 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 101 € | -623 € | -794 € | -609 € |
| Koneet ja kalusto | 21 t€ | 27 t€ | 7 573 € | 10 t€ |
| Muut arvopaperit | 0 € | 335 t€ | 194 t€ | 89 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 0 € | 335 t€ | 194 t€ | 89 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 7 545 € | -9 303 € | -2 524 € | -3 366 € |
| Palvelujen ostot | – | -159 € | -126 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 57 € | 0 € | – |
| Eläkekulut | 11 t€ | -9 638 € | -9 237 € | -8 916 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 101 t€ | 48 t€ | 10 t€ | 3 880 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Gurux Oy kuuluu toimialaluokassa ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus ylimpään neljännekseen (3154 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 27 t€, 8,7-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.