Gurux Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 1998. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 84 t€; soliditet 94,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 239 t€ och inkomstskatterna 49 t€.
Tammerfors: 57 nya företag på 30 dagar
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 283 t€ | 278 t€ | 115 t€ |
| Förändring i omsättning | -41,3 % | 1,8 % | 142,8 % | – |
| Bruttoresultat | 166 t€ | 283 t€ | – | – |
| Rörelsebidrag | 76 t€ | 206 t€ | 200 t€ | 37 t€ |
| Rörelsebidrag % | – | 72,8 % | 72,0 % | 32,4 % |
| Rörelseresultat | 84 t€ | 197 t€ | 198 t€ | 34 t€ |
| Rörelsemarginal | – | 69,5 % | 71,0 % | 29,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 184 t€ | 139 t€ | 166 t€ | 30 t€ |
| Personalkostnader | -54 t€ | 54 t€ | 55 t€ | 51 t€ |
| Soliditet | 94,9 % | 91,3 % | 88,9 % | 94,8 % |
| Kassalikviditet | 18,83 | 10,81 | 8,86 | 18,33 |
| Current ratio | 18,83 | 10,81 | 8,86 | 18,33 |
| Relativ skuldsättning | – | 15,0 % | 14,8 % | 8,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 31,0 % | 31,3 % | 50,2 % | 16,9 % |
| Balansomslutning | 625 t€ | 487 t€ | 373 t€ | 188 t€ |
| Eget kapital | 593 t€ | 444 t€ | 332 t€ | 178 t€ |
| Kassa och bank | 569 t€ | 51 t€ | 59 t€ | 65 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 283 t€ | 278 t€ | 115 t€ |
| Bruttoresultat | 166 t€ | 283 t€ | – | – |
| Material och tjänster | – | -229 € | -137 € | 0 € |
| Personalkostnader | 54 t€ | -54 t€ | -55 t€ | -51 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 7 545 € | -9 303 € | -2 524 € | -3 366 € |
| Övriga rörelsekostnader | 20 t€ | -23 t€ | -22 t€ | -26 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 84 t€ | 197 t€ | 198 t€ | 34 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -133 t€ | -9 546 € | 11 t€ | 3 873 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 217 t€ | 187 t€ | 208 t€ | 38 t€ |
| Inkomstskatt | 33 t€ | -48 t€ | -42 t€ | -7 598 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 184 t€ | 139 t€ | 166 t€ | 30 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 22 t€ | 28 t€ | 7 573 € | 10 t€ |
| Fordringar | 34 t€ | 73 t€ | 113 t€ | 24 t€ |
| Kassa och bank | 569 t€ | 51 t€ | 59 t€ | 65 t€ |
| Rörliga aktiva | 603 t€ | 459 t€ | 365 t€ | 178 t€ |
| Aktiva | 625 t€ | 487 t€ | 373 t€ | 188 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Eget kapital | 593 t€ | 444 t€ | 332 t€ | 178 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 32 t€ | 42 t€ | 41 t€ | 9 711 € |
| Främmande kapital | 32 t€ | 42 t€ | 41 t€ | 9 711 € |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 283 t€ | 278 t€ | 115 t€ |
| Bruttoresultat | 166 t€ | 283 t€ | – | – |
| Material och tjänster | – | -229 € | -137 € | 0 € |
| Personalkostnader | 54 t€ | -54 t€ | -55 t€ | -51 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 7 545 € | -9 303 € | -2 524 € | -3 366 € |
| Övriga rörelsekostnader | 20 t€ | -23 t€ | -22 t€ | -26 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 84 t€ | 197 t€ | 198 t€ | 34 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -133 t€ | -9 546 € | 11 t€ | 3 873 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 217 t€ | 187 t€ | 208 t€ | 38 t€ |
| Inkomstskatt | 33 t€ | -48 t€ | -42 t€ | -7 598 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 184 t€ | 139 t€ | 166 t€ | 30 t€ |
| Bestående aktiva | 22 t€ | 28 t€ | 7 573 € | 10 t€ |
| Fordringar | 34 t€ | 73 t€ | 113 t€ | 24 t€ |
| Kassa och bank | 569 t€ | 51 t€ | 59 t€ | 65 t€ |
| Rörliga aktiva | 603 t€ | 459 t€ | 365 t€ | 178 t€ |
| Aktiva | 625 t€ | 487 t€ | 373 t€ | 188 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Eget kapital | 593 t€ | 444 t€ | 332 t€ | 178 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 32 t€ | 42 t€ | 41 t€ | 9 711 € |
| Främmande kapital | 32 t€ | 42 t€ | 41 t€ | 9 711 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 512 € | 640 € | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga fordringar | 254 € | 661 € | 481 € | 213 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 943 € | 6 101 € | 1 240 € | 1 910 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 395 t€ | 291 t€ | 151 t€ | 134 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 980 € | 6 456 € | 2 180 € | 1 551 € |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | -52 t€ | -52 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 631 € | 789 € | 959 € | 498 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 32 t€ | 66 t€ | 110 t€ | 22 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | -70 € | -11 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 184 t€ | 139 t€ | 166 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 34 t€ | 73 t€ | 113 t€ | 24 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 20 t€ | -5 542 € | -108 € | -26 € |
| Materiella tillgångar | 22 t€ | 28 t€ | 7 573 € | 10 t€ |
| Löner och arvoden | 42 t€ | -44 t€ | -45 t€ | -42 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 27 t€ | 35 t€ | 39 t€ | 7 302 € |
| Passiva | 625 t€ | 487 t€ | 373 t€ | 188 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 4 € | 1 € | 434 € | 19 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 101 € | -623 € | -794 € | -609 € |
| Maskiner och inventarier | 21 t€ | 27 t€ | 7 573 € | 10 t€ |
| Övriga värdepapper | 0 € | 335 t€ | 194 t€ | 89 t€ |
| Finansiella värdepapper | 0 € | 335 t€ | 194 t€ | 89 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 7 545 € | -9 303 € | -2 524 € | -3 366 € |
| Köp av tjänster | – | -159 € | -126 € | 0 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 57 € | 0 € | – |
| Pensionskostnader | 11 t€ | -9 638 € | -9 237 € | -8 916 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 101 t€ | 48 t€ | 10 t€ | 3 880 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Gurux Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen dataprogrammering (3154 företag med beskattningsbar inkomst; median 27 t€, 8,7 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.