Herukan Lvi Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Oulu, rekisteröity vuonna 1997. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 572 t€ ja liikevoitto -29 t€; omavaraisuusaste 2,6 %.
Liikevaihto 2026572 t€+35 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto-29 t€-5,1 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos-45 t€käyttökate -36 t€
Omavaraisuusaste2,6 %quick ratio 0,11
Toiminut29 vrekisteröity 13.10.1997
Oulu: 35 uutta yritystä 30 päivässä
- CoMa Works OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Pikimedia OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Agentic Cloud OyLaitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 572 t€ | 424 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 35,0 % | – |
| Käyttökate | -36 t€ | -93 t€ |
| Käyttökate-% | -6,4 % | -21,9 % |
| Liikevoitto | -29 t€ | -83 t€ |
| Liikevoitto-% | -5,1 % | -19,6 % |
| Tilikauden tulos | -45 t€ | -94 t€ |
| Henkilöstökulut | -185 t€ | -234 t€ |
| Omavaraisuusaste | 2,6 % | 8,7 % |
| Quick ratio | 0,11 | 0,61 |
| Current ratio | 1,00 | 3,17 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 125,0 % | 158,9 % |
| Oman pääoman tuotto | -238,1 % | -145,5 % |
| Taseen loppusumma | 734 t€ | 738 t€ |
| Oma pääoma | 19 t€ | 64 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 57 t€ | 101 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 572 t€ | 424 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 3 907 € |
| Materiaalit ja palvelut | 394 t€ | 650 t€ |
| Henkilöstökulut | 185 t€ | 234 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 7 265 € | 9 414 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 83 t€ | 85 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -29 t€ | -83 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 16 t€ | 11 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -45 t€ | -94 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -45 t€ | -94 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 22 t€ | 29 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 634 t€ | 573 t€ |
| Saamiset | 20 t€ | 35 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 57 t€ | 101 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 712 t€ | 709 t€ |
| Vastaavaa | 734 t€ | 738 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 19 t€ | 64 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 450 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 715 t€ | 223 t€ |
| Vieras pääoma | 715 t€ | 673 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (47)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 572 t€ | 424 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 3 907 € |
| Materiaalit ja palvelut | 394 t€ | 650 t€ |
| Henkilöstökulut | 185 t€ | 234 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 7 265 € | 9 414 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 83 t€ | 85 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -29 t€ | -83 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 16 t€ | 11 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -45 t€ | -94 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -45 t€ | -94 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 22 t€ | 29 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 634 t€ | 573 t€ |
| Saamiset | 20 t€ | 35 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 57 t€ | 101 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 712 t€ | 709 t€ |
| Vastaavaa | 734 t€ | 738 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 19 t€ | 64 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 450 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 715 t€ | 223 t€ |
| Vieras pääoma | 715 t€ | 673 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 609 t€ | 542 t€ |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | 67 t€ | 468 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -45 t€ | -94 t€ |
| Koneet ja kalusto | 22 t€ | 29 t€ |
| Eläkekulut | 26 t€ | 31 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 30 t€ | 39 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 12 t€ | 9 909 € |
| Vastattavaa | 734 t€ | 738 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 25 t€ | 31 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 20 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 6 824 € | 25 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 16 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 450 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 215 t€ | 159 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 20 t€ | 35 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 231 € | 1 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 62 t€ | 156 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 5 580 € | 8 357 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 7 265 € | 9 414 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 22 t€ | 29 t€ |
| Palvelujen ostot | 118 t€ | 189 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 450 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 270 t€ | 453 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 € | 43 € |
| Muut henkilösivukulut | 8 193 € | 6 603 € |
| Palkat ja palkkiot | 151 t€ | 196 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.