Doghill Productions Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Espoo, rekisteröity vuonna 1997. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 730 t€ ja liikevoitto 682 t€; omavaraisuusaste 86,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 732 t€ ja tuloverot 149 t€.
Espoo: 112 uutta yritystä 30 päivässä
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 730 t€ | 779 t€ | 628 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -6,2 % | 24,0 % | – |
| Käyttökate | 683 t€ | 723 t€ | 590 t€ |
| Käyttökate-% | 93,5 % | 92,9 % | 94,0 % |
| Liikevoitto | 682 t€ | 722 t€ | 588 t€ |
| Liikevoitto-% | 93,3 % | 92,7 % | 93,7 % |
| Tilikauden tulos | 607 t€ | 492 t€ | 519 t€ |
| Henkilöstökulut | 0 € | -2 585 € | 1 380 € |
| Omavaraisuusaste | 86,2 % | 99,3 % | 99,9 % |
| Quick ratio | 113,15 | 125,30 | 807,95 |
| Current ratio | 113,15 | 125,30 | 807,95 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 144,1 % | 6,0 % | 1,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 9,2 % | 7,6 % | 7,9 % |
| Taseen loppusumma | 7,6 M€ | 6,6 M€ | 6,6 M€ |
| Oma pääoma | 6,6 M€ | 6,5 M€ | 6,5 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,1 M€ | 913 t€ | 1,7 M€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 730 t€ | 779 t€ | 628 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 24 t€ | 24 t€ | 26 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -22 t€ | -21 t€ | -16 t€ |
| Henkilöstökulut | 0 € | 2 585 € | -1 380 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | -965 € | -1 286 € | -1 715 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -49 t€ | -61 t€ | -47 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 682 t€ | 722 t€ | 588 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 70 t€ | -101 t€ | 63 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 752 t€ | 621 t€ | 651 t€ |
| Tuloverot | -144 t€ | -128 t€ | -132 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 607 t€ | 492 t€ | 519 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,7 M€ | 713 t€ | 714 t€ |
| Saamiset | 461 t€ | 552 t€ | 414 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,1 M€ | 913 t€ | 1,7 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 5,9 M€ | 5,8 M€ | 5,8 M€ |
| Vastaavaa | 7,6 M€ | 6,6 M€ | 6,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 6,6 M€ | 6,5 M€ | 6,5 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,0 M€ | 0 € | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 52 t€ | 47 t€ | 7 225 € |
| Vieras pääoma | 1,1 M€ | 47 t€ | 7 225 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 730 t€ | 779 t€ | 628 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 24 t€ | 24 t€ | 26 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -22 t€ | -21 t€ | -16 t€ |
| Henkilöstökulut | 0 € | 2 585 € | -1 380 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | -965 € | -1 286 € | -1 715 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -49 t€ | -61 t€ | -47 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 682 t€ | 722 t€ | 588 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 70 t€ | -101 t€ | 63 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 752 t€ | 621 t€ | 651 t€ |
| Tuloverot | -144 t€ | -128 t€ | -132 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 607 t€ | 492 t€ | 519 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,7 M€ | 713 t€ | 714 t€ |
| Saamiset | 461 t€ | 552 t€ | 414 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,1 M€ | 913 t€ | 1,7 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 5,9 M€ | 5,8 M€ | 5,8 M€ |
| Vastaavaa | 7,6 M€ | 6,6 M€ | 6,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 6,6 M€ | 6,5 M€ | 6,5 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,0 M€ | 0 € | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 52 t€ | 47 t€ | 7 225 € |
| Vieras pääoma | 1,1 M€ | 47 t€ | 7 225 € |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | -947 € | -174 t€ | 0 € |
| Muut arvopaperit | 4,4 M€ | 4,4 M€ | 3,8 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 607 t€ | 492 t€ | 519 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 4,4 M€ | 4,4 M€ | 3,8 M€ |
| Koneet ja kalusto | 2 894 € | 3 858 € | 5 144 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 709 t€ | 709 t€ | 709 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 1 290 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 190 € | 11 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 327 t€ | 421 t€ | 411 t€ |
| Vastattavaa | 7,6 M€ | 6,6 M€ | 6,6 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 16 t€ | 0 € | 2 876 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 134 t€ | 126 t€ | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -469 € | -2 € | -9 823 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 35 t€ | 35 t€ | 4 349 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 461 t€ | 552 t€ | 414 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 20 € | 4 505 € | 3 005 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 6,0 M€ | 6,0 M€ | 6,0 M€ |
| Sijoitukset | 1,7 M€ | 709 t€ | 709 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -965 € | -1 286 € | -1 715 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 2 894 € | 3 858 € | 5 144 € |
| Palvelujen ostot | -22 t€ | -21 t€ | -16 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 1,0 M€ | 0 € | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 70 t€ | 73 t€ | 72 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 0 € | 2 585 € | -1 380 € |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 1,0 M€ | 0 € | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Doghill Productions Oy kuuluu toimialaluokassa elokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto ylimpään 10 %:iin (440 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 10 t€, 70-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.