Sumato Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 1997. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,3 M€ ja liikevoitto 486 t€; omavaraisuusaste 100,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 278 t€ ja tuloverot 49 t€.
Helsinki: 289 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,3 M€ | 2,5 M€ | 4,5 M€ | 1,7 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -48,4 % | -43,0 % | 158,6 % | – |
| Käyttökate | 447 t€ | 207 t€ | 143 t€ | -51 t€ |
| Käyttökate-% | 34,0 % | 8,1 % | 3,2 % | -3,0 % |
| Liikevoitto | 486 t€ | 186 t€ | 117 t€ | -86 t€ |
| Liikevoitto-% | 37,0 % | 7,3 % | 2,6 % | -5,0 % |
| Tilikauden tulos | 302 t€ | 522 t€ | 390 t€ | 319 t€ |
| Henkilöstökulut | – | 0 € | 857 € | 0 € |
| Omavaraisuusaste | 100,0 % | 99,7 % | 100,0 % | 99,9 % |
| Quick ratio | 603,64 | 44,90 | 359,20 | 450,88 |
| Current ratio | 3574,51 | 242,48 | 1471,25 | 1537,62 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 0,4 % | 2,8 % | 0,3 % | 0,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 1,4 % | 2,0 % | 1,4 % | 1,1 % |
| Taseen loppusumma | 21,8 M€ | 26,7 M€ | 27,9 M€ | 29,1 M€ |
| Oma pääoma | 21,8 M€ | 26,6 M€ | 27,9 M€ | 29,0 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2,9 M€ | 3,2 M€ | 4,4 M€ | 3,0 M€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,3 M€ | 2,5 M€ | 4,5 M€ | 1,7 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 7 775 € | 0 € | 0 € | 23 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 650 t€ | -2,3 M€ | -4,3 M€ | -1,8 M€ |
| Henkilöstökulut | – | 0 € | -857 € | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 40 t€ | -20 t€ | -26 t€ | -35 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 146 t€ | -67 t€ | -46 t€ | -54 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 486 t€ | 186 t€ | 117 t€ | -86 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 186 t€ | 389 t€ | 302 t€ | 405 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 301 t€ | 576 t€ | 419 t€ | 319 t€ |
| Tuloverot | -1 183 € | -53 t€ | -30 t€ | 180 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 302 t€ | 522 t€ | 390 t€ | 319 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 4,0 M€ | 9,6 M€ | 9,6 M€ | 5,7 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 14,7 M€ | 13,9 M€ | 13,9 M€ | 16,5 M€ |
| Saamiset | 57 t€ | 3 876 € | 54 t€ | 28 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2,9 M€ | 3,2 M€ | 4,4 M€ | 3,0 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 17,7 M€ | 17,1 M€ | 18,3 M€ | 23,3 M€ |
| Vastaavaa | 21,8 M€ | 26,7 M€ | 27,9 M€ | 29,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 21,8 M€ | 26,6 M€ | 27,9 M€ | 29,0 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 963 € | 70 t€ | 12 t€ | 15 t€ |
| Vieras pääoma | 4 963 € | 70 t€ | 12 t€ | 15 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,3 M€ | 2,5 M€ | 4,5 M€ | 1,7 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 7 775 € | 0 € | 0 € | 23 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 650 t€ | -2,3 M€ | -4,3 M€ | -1,8 M€ |
| Henkilöstökulut | – | 0 € | -857 € | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 40 t€ | -20 t€ | -26 t€ | -35 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 146 t€ | -67 t€ | -46 t€ | -54 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 486 t€ | 186 t€ | 117 t€ | -86 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 186 t€ | 389 t€ | 302 t€ | 405 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 301 t€ | 576 t€ | 419 t€ | 319 t€ |
| Tuloverot | -1 183 € | -53 t€ | -30 t€ | 180 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 302 t€ | 522 t€ | 390 t€ | 319 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 4,0 M€ | 9,6 M€ | 9,6 M€ | 5,7 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 14,7 M€ | 13,9 M€ | 13,9 M€ | 16,5 M€ |
| Saamiset | 57 t€ | 3 876 € | 54 t€ | 28 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2,9 M€ | 3,2 M€ | 4,4 M€ | 3,0 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 17,7 M€ | 17,1 M€ | 18,3 M€ | 23,3 M€ |
| Vastaavaa | 21,8 M€ | 26,7 M€ | 27,9 M€ | 29,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 21,8 M€ | 26,6 M€ | 27,9 M€ | 29,0 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 963 € | 70 t€ | 12 t€ | 15 t€ |
| Vieras pääoma | 4 963 € | 70 t€ | 12 t€ | 15 t€ |
| Sijoitukset | 3,9 M€ | 9,5 M€ | 9,5 M€ | 5,6 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 5 669 € | 3 777 € | 1 478 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 963 € | 20 t€ | 11 t€ | 9 555 € |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 0 € | 7 700 € | 0 € | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 21,5 M€ | 26,1 M€ | 27,5 M€ | 28,7 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 52 t€ | 99 € | 53 t€ | 28 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 0 € | 119 € | 1 571 € | 5 624 € |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 0 € | 5 000 € | 0 € | – |
| Ostot tilikauden aikana | 1,5 M€ | -2,3 M€ | -1,7 M€ | -889 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 302 t€ | 522 t€ | 390 t€ | 319 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 57 t€ | 3 876 € | 54 t€ | 28 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 14 € | 0 € | – | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 119 t€ | 63 t€ | 78 t€ | 104 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 50 t€ | 0 € | – |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 3,9 M€ | 3,9 M€ | 3,9 M€ | 0 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 0 € | 7 700 € | 0 € | – |
| Vastattavaa | 21,8 M€ | 26,7 M€ | 27,9 M€ | 29,1 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 68 t€ | 90 t€ | 113 t€ | 1 352 € |
| Muut henkilösivukulut | – | 0 € | -857 € | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 119 t€ | 58 t€ | 78 t€ | 104 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 589 t€ | 0 € | – | – |
| Muut arvopaperit | – | – | 0 € | 3,8 M€ |
| Rahoitusarvopaperit | – | – | 0 € | 3,8 M€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 14,7 M€ | 13,9 M€ | 13,9 M€ | 16,5 M€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 40 t€ | -20 t€ | -26 t€ | -35 t€ |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 3 353 € | 3 353 € | 3 353 € | 3 353 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -822 t€ | 60 t€ | -2,6 M€ | -862 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 34 t€ | 5,6 M€ | 5,6 M€ | 5,6 M€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 336 t€ | 299 t€ | 190 t€ | 404 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Sumato Oy kuuluu toimialaluokassa muu rahoitusta palveleva toiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta ylimpään neljännekseen (934 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 28 t€, 9,8-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.