Sumato Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 1997. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,3 M€ och rörelseresultatet 486 t€; soliditet 100,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 278 t€ och inkomstskatterna 49 t€.
Helsingfors: 289 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,3 M€ | 2,5 M€ | 4,5 M€ | 1,7 M€ |
| Förändring i omsättning | -48,4 % | -43,0 % | 158,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 447 t€ | 207 t€ | 143 t€ | -51 t€ |
| Rörelsebidrag % | 34,0 % | 8,1 % | 3,2 % | -3,0 % |
| Rörelseresultat | 486 t€ | 186 t€ | 117 t€ | -86 t€ |
| Rörelsemarginal | 37,0 % | 7,3 % | 2,6 % | -5,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 302 t€ | 522 t€ | 390 t€ | 319 t€ |
| Personalkostnader | – | 0 € | 857 € | 0 € |
| Soliditet | 100,0 % | 99,7 % | 100,0 % | 99,9 % |
| Kassalikviditet | 603,64 | 44,90 | 359,20 | 450,88 |
| Current ratio | 3574,51 | 242,48 | 1471,25 | 1537,62 |
| Relativ skuldsättning | 0,4 % | 2,8 % | 0,3 % | 0,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,4 % | 2,0 % | 1,4 % | 1,1 % |
| Balansomslutning | 21,8 M€ | 26,7 M€ | 27,9 M€ | 29,1 M€ |
| Eget kapital | 21,8 M€ | 26,6 M€ | 27,9 M€ | 29,0 M€ |
| Kassa och bank | 2,9 M€ | 3,2 M€ | 4,4 M€ | 3,0 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,3 M€ | 2,5 M€ | 4,5 M€ | 1,7 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 7 775 € | 0 € | 0 € | 23 t€ |
| Material och tjänster | 650 t€ | -2,3 M€ | -4,3 M€ | -1,8 M€ |
| Personalkostnader | – | 0 € | -857 € | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 40 t€ | -20 t€ | -26 t€ | -35 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 146 t€ | -67 t€ | -46 t€ | -54 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 486 t€ | 186 t€ | 117 t€ | -86 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 186 t€ | 389 t€ | 302 t€ | 405 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 301 t€ | 576 t€ | 419 t€ | 319 t€ |
| Inkomstskatt | -1 183 € | -53 t€ | -30 t€ | 180 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 302 t€ | 522 t€ | 390 t€ | 319 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 4,0 M€ | 9,6 M€ | 9,6 M€ | 5,7 M€ |
| Omsättningstillgångar | 14,7 M€ | 13,9 M€ | 13,9 M€ | 16,5 M€ |
| Fordringar | 57 t€ | 3 876 € | 54 t€ | 28 t€ |
| Kassa och bank | 2,9 M€ | 3,2 M€ | 4,4 M€ | 3,0 M€ |
| Rörliga aktiva | 17,7 M€ | 17,1 M€ | 18,3 M€ | 23,3 M€ |
| Aktiva | 21,8 M€ | 26,7 M€ | 27,9 M€ | 29,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 21,8 M€ | 26,6 M€ | 27,9 M€ | 29,0 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 4 963 € | 70 t€ | 12 t€ | 15 t€ |
| Främmande kapital | 4 963 € | 70 t€ | 12 t€ | 15 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,3 M€ | 2,5 M€ | 4,5 M€ | 1,7 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 7 775 € | 0 € | 0 € | 23 t€ |
| Material och tjänster | 650 t€ | -2,3 M€ | -4,3 M€ | -1,8 M€ |
| Personalkostnader | – | 0 € | -857 € | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 40 t€ | -20 t€ | -26 t€ | -35 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 146 t€ | -67 t€ | -46 t€ | -54 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 486 t€ | 186 t€ | 117 t€ | -86 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 186 t€ | 389 t€ | 302 t€ | 405 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 301 t€ | 576 t€ | 419 t€ | 319 t€ |
| Inkomstskatt | -1 183 € | -53 t€ | -30 t€ | 180 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 302 t€ | 522 t€ | 390 t€ | 319 t€ |
| Bestående aktiva | 4,0 M€ | 9,6 M€ | 9,6 M€ | 5,7 M€ |
| Omsättningstillgångar | 14,7 M€ | 13,9 M€ | 13,9 M€ | 16,5 M€ |
| Fordringar | 57 t€ | 3 876 € | 54 t€ | 28 t€ |
| Kassa och bank | 2,9 M€ | 3,2 M€ | 4,4 M€ | 3,0 M€ |
| Rörliga aktiva | 17,7 M€ | 17,1 M€ | 18,3 M€ | 23,3 M€ |
| Aktiva | 21,8 M€ | 26,7 M€ | 27,9 M€ | 29,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 21,8 M€ | 26,6 M€ | 27,9 M€ | 29,0 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 4 963 € | 70 t€ | 12 t€ | 15 t€ |
| Främmande kapital | 4 963 € | 70 t€ | 12 t€ | 15 t€ |
| Placeringar | 3,9 M€ | 9,5 M€ | 9,5 M€ | 5,6 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 5 669 € | 3 777 € | 1 478 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 4 963 € | 20 t€ | 11 t€ | 9 555 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 0 € | 7 700 € | 0 € | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 21,5 M€ | 26,1 M€ | 27,5 M€ | 28,7 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 52 t€ | 99 € | 53 t€ | 28 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 0 € | 119 € | 1 571 € | 5 624 € |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 0 € | 5 000 € | 0 € | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1,5 M€ | -2,3 M€ | -1,7 M€ | -889 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 302 t€ | 522 t€ | 390 t€ | 319 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 57 t€ | 3 876 € | 54 t€ | 28 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 14 € | 0 € | – | – |
| Materiella tillgångar | 119 t€ | 63 t€ | 78 t€ | 104 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 50 t€ | 0 € | – |
| Övriga fordringar (investeringar) | 3,9 M€ | 3,9 M€ | 3,9 M€ | 0 € |
| Immateriella tillgångar | 0 € | 7 700 € | 0 € | – |
| Passiva | 21,8 M€ | 26,7 M€ | 27,9 M€ | 29,1 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 68 t€ | 90 t€ | 113 t€ | 1 352 € |
| Övriga lönebikostnader | – | 0 € | -857 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 119 t€ | 58 t€ | 78 t€ | 104 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 589 t€ | 0 € | – | – |
| Övriga värdepapper | – | – | 0 € | 3,8 M€ |
| Finansiella värdepapper | – | – | 0 € | 3,8 M€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 14,7 M€ | 13,9 M€ | 13,9 M€ | 16,5 M€ |
| Avskrivningar enligt plan | 40 t€ | -20 t€ | -26 t€ | -35 t€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 3 353 € | 3 353 € | 3 353 € | 3 353 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -822 t€ | 60 t€ | -2,6 M€ | -862 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 34 t€ | 5,6 M€ | 5,6 M€ | 5,6 M€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 336 t€ | 299 t€ | 190 t€ | 404 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Sumato Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (934 företag med beskattningsbar inkomst; median 28 t€, 9,8 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.