Monipalvelu Ripatti Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kouvola, rekisteröity vuonna 1997. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 1,6 M€ ja liikevoitto 113 t€; omavaraisuusaste 67,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 305 t€ ja tuloverot 62 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 4 606 € vuosina 2026–2026; suurin ostaja on Ilmatieteen laitos (Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -10,0 % | -10,1 % | 12,8 % | – |
| Käyttökate | 66 t€ | 211 t€ | 379 t€ | 354 t€ |
| Käyttökate-% | 4,2 % | 12,0 % | 19,4 % | 20,5 % |
| Liikevoitto | 113 t€ | 152 t€ | 313 t€ | 310 t€ |
| Liikevoitto-% | 7,2 % | 8,7 % | 16,0 % | 17,9 % |
| Tilikauden tulos | 88 t€ | 116 t€ | 243 t€ | 241 t€ |
| Henkilöstökulut | -925 t€ | 996 t€ | 974 t€ | 834 t€ |
| Omavaraisuusaste | 67,0 % | 68,3 % | 67,7 % | 64,7 % |
| Quick ratio | 2,97 | 3,08 | 3,37 | 2,96 |
| Current ratio | 3,16 | 3,28 | 3,64 | 3,37 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 27,5 % | 25,7 % | 22,9 % | 23,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 9,9 % | 11,9 % | 25,9 % | 32,8 % |
| Taseen loppusumma | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Oma pääoma | 881 t€ | 973 t€ | 937 t€ | 734 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 261 t€ | 398 t€ | 293 t€ | 170 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 16 t€ | 148 € | 0 € | 150 € |
| Materiaalit ja palvelut | 347 t€ | -379 t€ | -394 t€ | -445 t€ |
| Henkilöstökulut | 925 t€ | -996 t€ | -974 t€ | -834 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 47 t€ | -59 t€ | -66 t€ | -44 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 152 t€ | -175 t€ | -161 t€ | -172 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 113 t€ | 152 t€ | 313 t€ | 310 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 222 € | -6 330 € | -8 153 € | -6 655 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 110 t€ | 146 t€ | 305 t€ | 303 t€ |
| Tuloverot | 22 t€ | -30 t€ | -62 t€ | -63 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 88 t€ | 116 t€ | 243 t€ | 241 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 141 t€ | 195 t€ | 198 t€ | 131 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 67 t€ | 77 t€ | 88 t€ | 121 t€ |
| Saamiset | 506 t€ | 415 t€ | 464 t€ | 373 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 261 t€ | 398 t€ | 293 t€ | 170 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Vastaavaa | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 881 t€ | 973 t€ | 937 t€ | 734 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 62 t€ | 77 t€ | 121 t€ | 103 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 372 t€ | 374 t€ | 325 t€ | 298 t€ |
| Vieras pääoma | 434 t€ | 451 t€ | 446 t€ | 401 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 16 t€ | 148 € | 0 € | 150 € |
| Materiaalit ja palvelut | 347 t€ | -379 t€ | -394 t€ | -445 t€ |
| Henkilöstökulut | 925 t€ | -996 t€ | -974 t€ | -834 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 47 t€ | -59 t€ | -66 t€ | -44 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 152 t€ | -175 t€ | -161 t€ | -172 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 113 t€ | 152 t€ | 313 t€ | 310 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 222 € | -6 330 € | -8 153 € | -6 655 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 110 t€ | 146 t€ | 305 t€ | 303 t€ |
| Tuloverot | 22 t€ | -30 t€ | -62 t€ | -63 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 88 t€ | 116 t€ | 243 t€ | 241 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 141 t€ | 195 t€ | 198 t€ | 131 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 67 t€ | 77 t€ | 88 t€ | 121 t€ |
| Saamiset | 506 t€ | 415 t€ | 464 t€ | 373 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 261 t€ | 398 t€ | 293 t€ | 170 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Vastaavaa | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 881 t€ | 973 t€ | 937 t€ | 734 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 62 t€ | 77 t€ | 121 t€ | 103 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 372 t€ | 374 t€ | 325 t€ | 298 t€ |
| Vieras pääoma | 434 t€ | 451 t€ | 446 t€ | 401 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 62 t€ | 77 t€ | 121 t€ | 103 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 169 t€ | 144 t€ | 68 t€ | 85 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 687 t€ | -774 t€ | -763 t€ | -651 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -443 € | -19 t€ | 9 744 € | -7 496 € |
| Eläkekulut | 179 t€ | -144 t€ | -169 t€ | -130 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 141 t€ | 195 t€ | 198 t€ | 131 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 47 t€ | -59 t€ | -66 t€ | -44 t€ |
| Vastattavaa | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 33 t€ | 2 291 € | 1 445 € | 216 € |
| Muut henkilösivukulut | 59 t€ | -78 t€ | -42 t€ | -53 t€ |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | -10 t€ | 7 772 € | -42 t€ | 76 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 20 t€ | 20 t€ | 39 t€ | 29 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 88 t€ | 116 t€ | 243 t€ | 241 t€ |
| Muut arvopaperit | 340 t€ | 340 t€ | 340 t€ | 340 t€ |
| Palvelujen ostot | 42 t€ | -50 t€ | -48 t€ | -89 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 785 t€ | 849 t€ | 686 t€ | 486 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 27 t€ | 43 t€ | 50 t€ | 46 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 306 t€ | -309 t€ | -355 t€ | -349 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 58 t€ | 92 t€ | 57 t€ | 32 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 165 € | 288 € | 11 € | 1 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 125 t€ | 149 t€ | 152 t€ | 119 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 340 t€ | 340 t€ | 340 t€ | 340 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 47 t€ | 57 t€ | 49 t€ | 92 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 414 t€ | 321 t€ | 405 t€ | 342 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 506 t€ | 415 t€ | 464 t€ | 373 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 4 387 € | -6 617 € | -8 165 € | -6 655 € |
| Koneet ja kalusto | 141 t€ | 195 t€ | 198 t€ | 131 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 51 t€ | 39 t€ | 55 t€ | 49 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Monipalvelu Ripatti Oy kuuluu toimialaluokassa sähköasennus ylimpään 10 %:iin (1751 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 23 t€, 13-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Kouvola
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta