Monipalvelu Ripatti Oy är ett aktiebolag med hemort i Kouvola, registrerat år 1997. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 var omsättningen 1,6 M€ och rörelseresultatet 113 t€; soliditet 67,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 305 t€ och inkomstskatterna 62 t€. Offentliga köpare köpte för 4 606 € av företaget åren 2026–2026; den största köparen är Ilmatieteen laitos (Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ |
| Förändring i omsättning | -10,0 % | -10,1 % | 12,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 66 t€ | 211 t€ | 379 t€ | 354 t€ |
| Rörelsebidrag % | 4,2 % | 12,0 % | 19,4 % | 20,5 % |
| Rörelseresultat | 113 t€ | 152 t€ | 313 t€ | 310 t€ |
| Rörelsemarginal | 7,2 % | 8,7 % | 16,0 % | 17,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 88 t€ | 116 t€ | 243 t€ | 241 t€ |
| Personalkostnader | -925 t€ | 996 t€ | 974 t€ | 834 t€ |
| Soliditet | 67,0 % | 68,3 % | 67,7 % | 64,7 % |
| Kassalikviditet | 2,97 | 3,08 | 3,37 | 2,96 |
| Current ratio | 3,16 | 3,28 | 3,64 | 3,37 |
| Relativ skuldsättning | 27,5 % | 25,7 % | 22,9 % | 23,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,9 % | 11,9 % | 25,9 % | 32,8 % |
| Balansomslutning | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Eget kapital | 881 t€ | 973 t€ | 937 t€ | 734 t€ |
| Kassa och bank | 261 t€ | 398 t€ | 293 t€ | 170 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 16 t€ | 148 € | 0 € | 150 € |
| Material och tjänster | 347 t€ | -379 t€ | -394 t€ | -445 t€ |
| Personalkostnader | 925 t€ | -996 t€ | -974 t€ | -834 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 47 t€ | -59 t€ | -66 t€ | -44 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 152 t€ | -175 t€ | -161 t€ | -172 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 113 t€ | 152 t€ | 313 t€ | 310 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 222 € | -6 330 € | -8 153 € | -6 655 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 110 t€ | 146 t€ | 305 t€ | 303 t€ |
| Inkomstskatt | 22 t€ | -30 t€ | -62 t€ | -63 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 88 t€ | 116 t€ | 243 t€ | 241 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 141 t€ | 195 t€ | 198 t€ | 131 t€ |
| Omsättningstillgångar | 67 t€ | 77 t€ | 88 t€ | 121 t€ |
| Fordringar | 506 t€ | 415 t€ | 464 t€ | 373 t€ |
| Kassa och bank | 261 t€ | 398 t€ | 293 t€ | 170 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Aktiva | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 881 t€ | 973 t€ | 937 t€ | 734 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 62 t€ | 77 t€ | 121 t€ | 103 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 372 t€ | 374 t€ | 325 t€ | 298 t€ |
| Främmande kapital | 434 t€ | 451 t€ | 446 t€ | 401 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 16 t€ | 148 € | 0 € | 150 € |
| Material och tjänster | 347 t€ | -379 t€ | -394 t€ | -445 t€ |
| Personalkostnader | 925 t€ | -996 t€ | -974 t€ | -834 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 47 t€ | -59 t€ | -66 t€ | -44 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 152 t€ | -175 t€ | -161 t€ | -172 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 113 t€ | 152 t€ | 313 t€ | 310 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 222 € | -6 330 € | -8 153 € | -6 655 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 110 t€ | 146 t€ | 305 t€ | 303 t€ |
| Inkomstskatt | 22 t€ | -30 t€ | -62 t€ | -63 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 88 t€ | 116 t€ | 243 t€ | 241 t€ |
| Bestående aktiva | 141 t€ | 195 t€ | 198 t€ | 131 t€ |
| Omsättningstillgångar | 67 t€ | 77 t€ | 88 t€ | 121 t€ |
| Fordringar | 506 t€ | 415 t€ | 464 t€ | 373 t€ |
| Kassa och bank | 261 t€ | 398 t€ | 293 t€ | 170 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Aktiva | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 881 t€ | 973 t€ | 937 t€ | 734 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 62 t€ | 77 t€ | 121 t€ | 103 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 372 t€ | 374 t€ | 325 t€ | 298 t€ |
| Främmande kapital | 434 t€ | 451 t€ | 446 t€ | 401 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 169 t€ | 144 t€ | 68 t€ | 85 t€ |
| Passiva | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 62 t€ | 77 t€ | 121 t€ | 103 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 47 t€ | 57 t€ | 49 t€ | 92 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 506 t€ | 415 t€ | 464 t€ | 373 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 33 t€ | 2 291 € | 1 445 € | 216 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 165 € | 288 € | 11 € | 1 € |
| Maskiner och inventarier | 141 t€ | 195 t€ | 198 t€ | 131 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 785 t€ | 849 t€ | 686 t€ | 486 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 51 t€ | 39 t€ | 55 t€ | 49 t€ |
| Löner och arvoden | 687 t€ | -774 t€ | -763 t€ | -651 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 414 t€ | 321 t€ | 405 t€ | 342 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 88 t€ | 116 t€ | 243 t€ | 241 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 4 387 € | -6 617 € | -8 165 € | -6 655 € |
| Pensionskostnader | 179 t€ | -144 t€ | -169 t€ | -130 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 58 t€ | 92 t€ | 57 t€ | 32 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 59 t€ | -78 t€ | -42 t€ | -53 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | -10 t€ | 7 772 € | -42 t€ | 76 t€ |
| Övriga värdepapper | 340 t€ | 340 t€ | 340 t€ | 340 t€ |
| Köp av tjänster | 42 t€ | -50 t€ | -48 t€ | -89 t€ |
| Materiella tillgångar | 141 t€ | 195 t€ | 198 t€ | 131 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 306 t€ | -309 t€ | -355 t€ | -349 t€ |
| Material och förnödenheter | 20 t€ | 20 t€ | 39 t€ | 29 t€ |
| Finansiella värdepapper | 340 t€ | 340 t€ | 340 t€ | 340 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 27 t€ | 43 t€ | 50 t€ | 46 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 47 t€ | -59 t€ | -66 t€ | -44 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 125 t€ | 149 t€ | 152 t€ | 119 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -443 € | -19 t€ | 9 744 € | -7 496 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Monipalvelu Ripatti Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen elinstallationer (1751 företag med beskattningsbar inkomst; median 23 t€, 13 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Kouvola
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis