Luutonen Palomeras Arkkitehdit Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 1997. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 305 t€ ja liikevoitto -33 t€; omavaraisuusaste 76,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 75 t€ ja tuloverot 15 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 1,1 M€ vuosina 2022–2025; suurin ostaja on Kaupunkiympäristön Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 305 t€ | 446 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -31,6 % | – |
| Käyttökate | -35 t€ | 72 t€ |
| Käyttökate-% | -11,4 % | 16,1 % |
| Liikevoitto | -33 t€ | 75 t€ |
| Liikevoitto-% | -10,7 % | 16,7 % |
| Tilikauden tulos | -36 t€ | 59 t€ |
| Henkilöstökulut | -214 t€ | -271 t€ |
| Omavaraisuusaste | 76,1 % | 82,5 % |
| Quick ratio | 3,91 | 5,51 |
| Current ratio | 4,04 | 5,51 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 14,0 % | 8,9 % |
| Oman pääoman tuotto | -26,4 % | 31,5 % |
| Taseen loppusumma | 179 t€ | 226 t€ |
| Oma pääoma | 136 t€ | 187 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 145 t€ | 146 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 305 t€ | 446 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 21 t€ | 21 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 56 t€ | 30 t€ |
| Henkilöstökulut | 214 t€ | 271 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 025 € | 2 699 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 93 t€ | 89 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -33 t€ | 75 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 486 € | 846 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -33 t€ | 74 t€ |
| Tuloverot | 2 644 € | 15 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -36 t€ | 59 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 6 074 € | 8 098 € |
| Vaihto-omaisuus | 5 595 € | 0 € |
| Saamiset | 22 t€ | 72 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 145 t€ | 146 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 173 t€ | 218 t€ |
| Vastaavaa | 179 t€ | 226 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 4 037 € | 4 037 € |
| Oma pääoma | 136 t€ | 187 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 43 t€ | 40 t€ |
| Vieras pääoma | 43 t€ | 40 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 305 t€ | 446 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 21 t€ | 21 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 56 t€ | 30 t€ |
| Henkilöstökulut | 214 t€ | 271 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 025 € | 2 699 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 93 t€ | 89 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -33 t€ | 75 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 486 € | 846 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -33 t€ | 74 t€ |
| Tuloverot | 2 644 € | 15 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -36 t€ | 59 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 6 074 € | 8 098 € |
| Vaihto-omaisuus | 5 595 € | 0 € |
| Saamiset | 22 t€ | 72 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 145 t€ | 146 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 173 t€ | 218 t€ |
| Vastaavaa | 179 t€ | 226 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 4 037 € | 4 037 € |
| Oma pääoma | 136 t€ | 187 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 43 t€ | 40 t€ |
| Vieras pääoma | 43 t€ | 40 t€ |
| Eläkekulut | 23 t€ | 24 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 025 € | 2 699 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 8 535 € | 8 535 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 6 074 € | 8 098 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 168 t€ | 124 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 13 t€ | 63 t€ |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | 5 595 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 12 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 61 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 13 t€ | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 15 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 501 € | 846 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 7 881 € | 4 700 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 8 535 € | 8 535 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 22 t€ | 23 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -36 t€ | 59 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 1 369 € | 10 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -20 € | 707 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 137 € | 2 493 € |
| Palvelujen ostot | 56 t€ | 29 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | 5 595 € | 0 € |
| Palkat ja palkkiot | 190 t€ | 237 t€ |
| Vastattavaa | 179 t€ | 226 t€ |
| Koneet ja kalusto | 6 074 € | 8 098 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Luutonen Palomeras Arkkitehdit Oy kuuluu toimialaluokassa teollinen muotoilu ja muotisuunnittelu ylimpään 10 %:iin (170 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 9 514 €, 7,9-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Helsinki
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta