Luutonen Palomeras Arkkitehdit Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 1997. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 305 t€ och rörelseresultatet -33 t€; soliditet 76,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 75 t€ och inkomstskatterna 15 t€. Offentliga köpare köpte för 1,1 M€ av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Kaupunkiympäristön Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 305 t€ | 446 t€ |
| Förändring i omsättning | -31,6 % | – |
| Rörelsebidrag | -35 t€ | 72 t€ |
| Rörelsebidrag % | -11,4 % | 16,1 % |
| Rörelseresultat | -33 t€ | 75 t€ |
| Rörelsemarginal | -10,7 % | 16,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -36 t€ | 59 t€ |
| Personalkostnader | -214 t€ | -271 t€ |
| Soliditet | 76,1 % | 82,5 % |
| Kassalikviditet | 3,91 | 5,51 |
| Current ratio | 4,04 | 5,51 |
| Relativ skuldsättning | 14,0 % | 8,9 % |
| Avkastning på eget kapital | -26,4 % | 31,5 % |
| Balansomslutning | 179 t€ | 226 t€ |
| Eget kapital | 136 t€ | 187 t€ |
| Kassa och bank | 145 t€ | 146 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 305 t€ | 446 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 21 t€ | 21 t€ |
| Material och tjänster | 56 t€ | 30 t€ |
| Personalkostnader | 214 t€ | 271 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 025 € | 2 699 € |
| Övriga rörelsekostnader | 93 t€ | 89 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -33 t€ | 75 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 486 € | 846 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -33 t€ | 74 t€ |
| Inkomstskatt | 2 644 € | 15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -36 t€ | 59 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 6 074 € | 8 098 € |
| Omsättningstillgångar | 5 595 € | 0 € |
| Fordringar | 22 t€ | 72 t€ |
| Kassa och bank | 145 t€ | 146 t€ |
| Rörliga aktiva | 173 t€ | 218 t€ |
| Aktiva | 179 t€ | 226 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 4 037 € | 4 037 € |
| Eget kapital | 136 t€ | 187 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 43 t€ | 40 t€ |
| Främmande kapital | 43 t€ | 40 t€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 305 t€ | 446 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 21 t€ | 21 t€ |
| Material och tjänster | 56 t€ | 30 t€ |
| Personalkostnader | 214 t€ | 271 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 025 € | 2 699 € |
| Övriga rörelsekostnader | 93 t€ | 89 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -33 t€ | 75 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 486 € | 846 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -33 t€ | 74 t€ |
| Inkomstskatt | 2 644 € | 15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -36 t€ | 59 t€ |
| Bestående aktiva | 6 074 € | 8 098 € |
| Omsättningstillgångar | 5 595 € | 0 € |
| Fordringar | 22 t€ | 72 t€ |
| Kassa och bank | 145 t€ | 146 t€ |
| Rörliga aktiva | 173 t€ | 218 t€ |
| Aktiva | 179 t€ | 226 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 4 037 € | 4 037 € |
| Eget kapital | 136 t€ | 187 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 43 t€ | 40 t€ |
| Främmande kapital | 43 t€ | 40 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 168 t€ | 124 t€ |
| Materiella tillgångar | 6 074 € | 8 098 € |
| Löner och arvoden | 190 t€ | 237 t€ |
| Långfristiga fordringar | 8 535 € | 8 535 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 137 € | 2 493 € |
| Varor under tillverkning | 5 595 € | 0 € |
| Passiva | 179 t€ | 226 t€ |
| Maskiner och inventarier | 6 074 € | 8 098 € |
| Köp av tjänster | 56 t€ | 29 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 61 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 7 881 € | 4 700 € |
| Förändring av produktlager + (-) | 5 595 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 13 t€ | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 22 t€ | 23 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 13 t€ | 63 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 8 535 € | 8 535 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 12 t€ | 11 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 1 369 € | 10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -36 t€ | 59 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 15 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 501 € | 846 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -20 € | 707 € |
| Avskrivningar enligt plan | 2 025 € | 2 699 € |
| Pensionskostnader | 23 t€ | 24 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Luutonen Palomeras Arkkitehdit Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen industridesign och modedesign (170 företag med beskattningsbar inkomst; median 9 514 €, 7,9 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Helsingfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis