Arctic Academy Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Sodankylä, rekisteröity vuonna 1997. Tilikaudella, joka päättyi 31.5.2026, liikevaihto oli 71 t€ ja liikevoitto 11 t€; omavaraisuusaste 91,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 13 t€ ja tuloverot 2 603 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 71 t€ | 61 t€ | 38 t€ | 34 t€ | 24 t€ | 427 € |
| Liikevaihdon muutos | 16,2 % | 61,5 % | 11,0 % | 41,5 % | 5566,7 % | – |
| Käyttökate | 5 544 € | 26 t€ | 16 t€ | 15 t€ | 11 t€ | -6 766 € |
| Käyttökate-% | 7,8 % | 41,5 % | 42,2 % | 42,9 % | 45,7 % | -1583,5 % |
| Liikevoitto | 11 t€ | 23 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 9 370 € | -8 037 € |
| Liikevoitto-% | 15,5 % | 37,6 % | 33,9 % | 37,5 % | 38,7 % | -1881,0 % |
| Tilikauden tulos | 8 781 € | 18 t€ | 10 t€ | 12 t€ | 8 355 € | -9 057 € |
| Henkilöstökulut | -15 t€ | 7 030 € | 130 € | 130 € | 130 € | 1 728 € |
| Omavaraisuusaste | 91,7 % | 92,0 % | 95,5 % | 95,7 % | 58,8 % | -11,3 % |
| Quick ratio | 8,32 | 9,49 | 11,27 | 10,80 | 0,26 | 0,29 |
| Current ratio | 8,32 | 9,49 | 11,27 | 10,80 | 0,26 | 0,29 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 6,2 % | 6,1 % | 3,4 % | 2,4 % | 19,3 % | 3847,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 18,0 % | 42,3 % | 37,7 % | 63,7 % | 124,9 % | – |
| Taseen loppusumma | 53 t€ | 47 t€ | 29 t€ | 19 t€ | 11 t€ | 15 t€ |
| Oma pääoma | 49 t€ | 43 t€ | 27 t€ | 18 t€ | 6 688 € | -1 667 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 36 t€ | 34 t€ | 13 t€ | 8 484 € | 818 € | 441 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 71 t€ | 61 t€ | 38 t€ | 34 t€ | 24 t€ | 427 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | – | 0 € | 2 000 € | 4 000 € |
| Materiaalit ja palvelut | 972 € | -402 € | -109 € | -70 € | -31 € | -96 € |
| Henkilöstökulut | 15 t€ | -7 030 € | -130 € | -130 € | -130 € | -1 728 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 495 € | -2 413 € | -3 136 € | -1 848 € | -1 685 € | -1 271 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 39 t€ | -29 t€ | -22 t€ | -19 t€ | -15 t€ | -9 369 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 11 t€ | 23 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 9 370 € | -8 037 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 61 € | -60 € | -41 € | -450 € | -1 016 € | -1 020 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 11 t€ | 23 t€ | 13 t€ | 12 t€ | 8 355 € | -9 057 € |
| Tuloverot | 2 197 € | -4 635 € | -2 603 € | -670 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 8 781 € | 18 t€ | 10 t€ | 12 t€ | 8 355 € | -9 057 € |
Tase
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 17 t€ | 12 t€ | 14 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Saamiset | 406 € | 2 000 € | 1 579 € | 410 € | 395 € | 4 293 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 36 t€ | 34 t€ | 13 t€ | 8 484 € | 818 € | 441 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 37 t€ | 36 t€ | 15 t€ | 8 895 € | 1 212 € | 4 734 € |
| Vastaavaa | 53 t€ | 47 t€ | 29 t€ | 19 t€ | 11 t€ | 15 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 49 t€ | 43 t€ | 27 t€ | 18 t€ | 6 688 € | -1 667 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 396 € | 3 759 € | 1 292 € | 824 € | 4 682 € | 16 t€ |
| Vieras pääoma | 4 396 € | 3 759 € | 1 292 € | 824 € | 4 682 € | 16 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (42)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 71 t€ | 61 t€ | 38 t€ | 34 t€ | 24 t€ | 427 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | – | 0 € | 2 000 € | 4 000 € |
| Materiaalit ja palvelut | 972 € | -402 € | -109 € | -70 € | -31 € | -96 € |
| Henkilöstökulut | 15 t€ | -7 030 € | -130 € | -130 € | -130 € | -1 728 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 495 € | -2 413 € | -3 136 € | -1 848 € | -1 685 € | -1 271 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 39 t€ | -29 t€ | -22 t€ | -19 t€ | -15 t€ | -9 369 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 11 t€ | 23 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 9 370 € | -8 037 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 61 € | -60 € | -41 € | -450 € | -1 016 € | -1 020 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 11 t€ | 23 t€ | 13 t€ | 12 t€ | 8 355 € | -9 057 € |
| Tuloverot | 2 197 € | -4 635 € | -2 603 € | -670 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 8 781 € | 18 t€ | 10 t€ | 12 t€ | 8 355 € | -9 057 € |
| Pysyvät vastaavat | 17 t€ | 12 t€ | 14 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Saamiset | 406 € | 2 000 € | 1 579 € | 410 € | 395 € | 4 293 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 36 t€ | 34 t€ | 13 t€ | 8 484 € | 818 € | 441 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 37 t€ | 36 t€ | 15 t€ | 8 895 € | 1 212 € | 4 734 € |
| Vastaavaa | 53 t€ | 47 t€ | 29 t€ | 19 t€ | 11 t€ | 15 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 49 t€ | 43 t€ | 27 t€ | 18 t€ | 6 688 € | -1 667 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 396 € | 3 759 € | 1 292 € | 824 € | 4 682 € | 16 t€ |
| Vieras pääoma | 4 396 € | 3 759 € | 1 292 € | 824 € | 4 682 € | 16 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 0 € | 5 266 € | 5 649 € | 6 079 € | 6 563 € | 7 111 € |
| Sijoitukset | 186 € | 186 € | 186 € | 186 € | 186 € | 186 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 406 € | 2 000 € | 1 579 € | 395 € | 395 € | 96 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 134 € | 1 363 € | 64 € | 0 € | 4 522 € | 16 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 32 t€ | 17 t€ | 8 558 € | -1 721 € | -10 t€ | -1 019 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | – | 0 € | 15 € | 0 € | 4 197 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 262 € | 301 € | 323 € | 154 € | 160 € | 193 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 8 781 € | 18 t€ | 10 t€ | 12 t€ | 8 355 € | -9 057 € |
| Aineettomat oikeudet | – | – | – | – | 0 € | 802 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 406 € | 2 000 € | 1 579 € | 410 € | 395 € | 4 293 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 62 € | -82 € | -41 € | -450 € | -1 016 € | -1 020 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 16 t€ | 11 t€ | 14 t€ | 10 t€ | 9 972 € | 9 052 € |
| Palkat ja palkkiot | 14 t€ | -6 900 € | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 2 095 € | 905 € | 670 € | 0 € | – |
| Aineettomat hyödykkeet | – | – | – | – | 0 € | 802 € |
| Vastattavaa | 53 t€ | 47 t€ | 29 t€ | 19 t€ | 11 t€ | 15 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 € | 22 € | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 130 € | -130 € | -130 € | -130 € | -130 € | -1 728 € |
| Koneet ja kalusto | 16 t€ | 6 090 € | 8 120 € | 4 092 € | 3 409 € | 1 941 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 5 495 € | -2 413 € | -3 136 € | -1 848 € | -1 685 € | -1 271 € |
| Palvelujen ostot | 972 € | -402 € | -109 € | -70 € | -31 € | -96 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 186 € | 186 € | 186 € | 186 € | 186 € | 186 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Arctic Academy Oy kuuluu toimialaluokassa muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta pienempään puoliskoon (374 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 17 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.