Arctic Academy Oy är ett aktiebolag med hemort i Sodankylä, registrerat år 1997. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2026 var omsättningen 71 t€ och rörelseresultatet 11 t€; soliditet 91,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 13 t€ och inkomstskatterna 2 603 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 71 t€ | 61 t€ | 38 t€ | 34 t€ | 24 t€ | 427 € |
| Förändring i omsättning | 16,2 % | 61,5 % | 11,0 % | 41,5 % | 5566,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 5 544 € | 26 t€ | 16 t€ | 15 t€ | 11 t€ | -6 766 € |
| Rörelsebidrag % | 7,8 % | 41,5 % | 42,2 % | 42,9 % | 45,7 % | -1583,5 % |
| Rörelseresultat | 11 t€ | 23 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 9 370 € | -8 037 € |
| Rörelsemarginal | 15,5 % | 37,6 % | 33,9 % | 37,5 % | 38,7 % | -1881,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 8 781 € | 18 t€ | 10 t€ | 12 t€ | 8 355 € | -9 057 € |
| Personalkostnader | -15 t€ | 7 030 € | 130 € | 130 € | 130 € | 1 728 € |
| Soliditet | 91,7 % | 92,0 % | 95,5 % | 95,7 % | 58,8 % | -11,3 % |
| Kassalikviditet | 8,32 | 9,49 | 11,27 | 10,80 | 0,26 | 0,29 |
| Current ratio | 8,32 | 9,49 | 11,27 | 10,80 | 0,26 | 0,29 |
| Relativ skuldsättning | 6,2 % | 6,1 % | 3,4 % | 2,4 % | 19,3 % | 3847,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,0 % | 42,3 % | 37,7 % | 63,7 % | 124,9 % | – |
| Balansomslutning | 53 t€ | 47 t€ | 29 t€ | 19 t€ | 11 t€ | 15 t€ |
| Eget kapital | 49 t€ | 43 t€ | 27 t€ | 18 t€ | 6 688 € | -1 667 € |
| Kassa och bank | 36 t€ | 34 t€ | 13 t€ | 8 484 € | 818 € | 441 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 71 t€ | 61 t€ | 38 t€ | 34 t€ | 24 t€ | 427 € |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 2 000 € | 4 000 € |
| Material och tjänster | 972 € | -402 € | -109 € | -70 € | -31 € | -96 € |
| Personalkostnader | 15 t€ | -7 030 € | -130 € | -130 € | -130 € | -1 728 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 495 € | -2 413 € | -3 136 € | -1 848 € | -1 685 € | -1 271 € |
| Övriga rörelsekostnader | 39 t€ | -29 t€ | -22 t€ | -19 t€ | -15 t€ | -9 369 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 11 t€ | 23 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 9 370 € | -8 037 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 61 € | -60 € | -41 € | -450 € | -1 016 € | -1 020 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 11 t€ | 23 t€ | 13 t€ | 12 t€ | 8 355 € | -9 057 € |
| Inkomstskatt | 2 197 € | -4 635 € | -2 603 € | -670 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 8 781 € | 18 t€ | 10 t€ | 12 t€ | 8 355 € | -9 057 € |
Balansräkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 17 t€ | 12 t€ | 14 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Fordringar | 406 € | 2 000 € | 1 579 € | 410 € | 395 € | 4 293 € |
| Kassa och bank | 36 t€ | 34 t€ | 13 t€ | 8 484 € | 818 € | 441 € |
| Rörliga aktiva | 37 t€ | 36 t€ | 15 t€ | 8 895 € | 1 212 € | 4 734 € |
| Aktiva | 53 t€ | 47 t€ | 29 t€ | 19 t€ | 11 t€ | 15 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 49 t€ | 43 t€ | 27 t€ | 18 t€ | 6 688 € | -1 667 € |
| Korfristigt främmande kapital | 4 396 € | 3 759 € | 1 292 € | 824 € | 4 682 € | 16 t€ |
| Främmande kapital | 4 396 € | 3 759 € | 1 292 € | 824 € | 4 682 € | 16 t€ |
Alla poster i bokslutet (42)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 71 t€ | 61 t€ | 38 t€ | 34 t€ | 24 t€ | 427 € |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 2 000 € | 4 000 € |
| Material och tjänster | 972 € | -402 € | -109 € | -70 € | -31 € | -96 € |
| Personalkostnader | 15 t€ | -7 030 € | -130 € | -130 € | -130 € | -1 728 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 495 € | -2 413 € | -3 136 € | -1 848 € | -1 685 € | -1 271 € |
| Övriga rörelsekostnader | 39 t€ | -29 t€ | -22 t€ | -19 t€ | -15 t€ | -9 369 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 11 t€ | 23 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 9 370 € | -8 037 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 61 € | -60 € | -41 € | -450 € | -1 016 € | -1 020 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 11 t€ | 23 t€ | 13 t€ | 12 t€ | 8 355 € | -9 057 € |
| Inkomstskatt | 2 197 € | -4 635 € | -2 603 € | -670 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 8 781 € | 18 t€ | 10 t€ | 12 t€ | 8 355 € | -9 057 € |
| Bestående aktiva | 17 t€ | 12 t€ | 14 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Fordringar | 406 € | 2 000 € | 1 579 € | 410 € | 395 € | 4 293 € |
| Kassa och bank | 36 t€ | 34 t€ | 13 t€ | 8 484 € | 818 € | 441 € |
| Rörliga aktiva | 37 t€ | 36 t€ | 15 t€ | 8 895 € | 1 212 € | 4 734 € |
| Aktiva | 53 t€ | 47 t€ | 29 t€ | 19 t€ | 11 t€ | 15 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 49 t€ | 43 t€ | 27 t€ | 18 t€ | 6 688 € | -1 667 € |
| Korfristigt främmande kapital | 4 396 € | 3 759 € | 1 292 € | 824 € | 4 682 € | 16 t€ |
| Främmande kapital | 4 396 € | 3 759 € | 1 292 € | 824 € | 4 682 € | 16 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 0 € | 5 266 € | 5 649 € | 6 079 € | 6 563 € | 7 111 € |
| Placeringar | 186 € | 186 € | 186 € | 186 € | 186 € | 186 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 406 € | 2 000 € | 1 579 € | 395 € | 395 € | 96 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 4 134 € | 1 363 € | 64 € | 0 € | 4 522 € | 16 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 32 t€ | 17 t€ | 8 558 € | -1 721 € | -10 t€ | -1 019 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | – | 0 € | 15 € | 0 € | 4 197 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 262 € | 301 € | 323 € | 154 € | 160 € | 193 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 8 781 € | 18 t€ | 10 t€ | 12 t€ | 8 355 € | -9 057 € |
| Immateriella rättigheter | – | – | – | – | 0 € | 802 € |
| Kortfristiga fordringar | 406 € | 2 000 € | 1 579 € | 410 € | 395 € | 4 293 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 62 € | -82 € | -41 € | -450 € | -1 016 € | -1 020 € |
| Materiella tillgångar | 16 t€ | 11 t€ | 14 t€ | 10 t€ | 9 972 € | 9 052 € |
| Löner och arvoden | 14 t€ | -6 900 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 2 095 € | 905 € | 670 € | 0 € | – |
| Immateriella tillgångar | – | – | – | – | 0 € | 802 € |
| Passiva | 53 t€ | 47 t€ | 29 t€ | 19 t€ | 11 t€ | 15 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 € | 22 € | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 130 € | -130 € | -130 € | -130 € | -130 € | -1 728 € |
| Maskiner och inventarier | 16 t€ | 6 090 € | 8 120 € | 4 092 € | 3 409 € | 1 941 € |
| Avskrivningar enligt plan | 5 495 € | -2 413 € | -3 136 € | -1 848 € | -1 685 € | -1 271 € |
| Köp av tjänster | 972 € | -402 € | -109 € | -70 € | -31 € | -96 € |
| Övriga aktier och andelar | 186 € | 186 € | 186 € | 186 € | 186 € | 186 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Arctic Academy Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen turist- och bokningsverksamhet (374 företag med beskattningsbar inkomst; median 17 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.