Invest-Kymi Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Mäntyharju, rekisteröity vuonna 1997. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 62 t€ ja liikevoitto 11 t€; omavaraisuusaste -865,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 10 t€ ja tuloverot 2 047 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 1 500 € vuosina 2022–2022; suurin ostaja on Johtaminen Ja Talous (Tampereen yliopisto).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 62 t€ | 131 t€ | 145 t€ | 110 t€ | 103 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -52,8 % | -9,6 % | 31,2 % | 7,5 % | – |
| Käyttökate | 11 t€ | 12 t€ | 20 t€ | 33 t€ | 18 t€ |
| Käyttökate-% | 18,4 % | 8,8 % | 13,8 % | 30,1 % | 17,6 % |
| Liikevoitto | 11 t€ | 12 t€ | 20 t€ | 33 t€ | 18 t€ |
| Liikevoitto-% | 18,4 % | 8,8 % | 13,8 % | 30,1 % | 17,6 % |
| Tilikauden tulos | 7 933 € | 7 504 € | 17 t€ | -13 t€ | 13 t€ |
| Henkilöstökulut | -27 t€ | 65 t€ | 83 t€ | 52 t€ | 65 t€ |
| Omavaraisuusaste | -865,1 % | -296,0 % | -143,0 % | -833,2 % | -50,1 % |
| Quick ratio | 0,10 | 0,25 | 0,50 | 0,16 | 0,83 |
| Current ratio | 0,10 | 0,25 | 0,50 | 0,16 | 0,83 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 18,0 % | 18,3 % | 29,8 % | 42,6 % | 84,1 % |
| Taseen loppusumma | 1 154 € | 6 052 € | 18 t€ | 5 037 € | 58 t€ |
| Oma pääoma | -9 980 € | -18 t€ | -25 t€ | -42 t€ | -29 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 264 € | 3 226 € | 10 t€ | 4 975 € | 3 600 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 62 t€ | 131 t€ | 145 t€ | 110 t€ | 103 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 9 319 € | -29 t€ | -20 t€ | -464 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 27 t€ | -65 t€ | -83 t€ | -52 t€ | -65 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 14 t€ | -26 t€ | -22 t€ | -25 t€ | -20 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 11 t€ | 12 t€ | 20 t€ | 33 t€ | 18 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 253 € | -1 972 € | -2 267 € | -46 t€ | -2 384 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 10 t€ | 9 571 € | 18 t€ | -12 t€ | 16 t€ |
| Tuloverot | 2 164 € | -2 067 € | -1 122 € | -766 € | -2 857 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 7 933 € | 7 504 € | 17 t€ | -13 t€ | 13 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | – | – | – | 0 € | 5 000 € |
| Saamiset | 889 € | 2 826 € | 7 378 € | 62 € | 49 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 264 € | 3 226 € | 10 t€ | 4 975 € | 3 600 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 1 154 € | 6 052 € | 18 t€ | 5 037 € | 53 t€ |
| Vastaavaa | 1 154 € | 6 052 € | 18 t€ | 5 037 € | 58 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | -9 980 € | -18 t€ | -25 t€ | -42 t€ | -29 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 7 425 € | 16 t€ | 23 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 11 t€ | 24 t€ | 36 t€ | 31 t€ | 63 t€ |
| Vieras pääoma | 11 t€ | 24 t€ | 43 t€ | 47 t€ | 86 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 62 t€ | 131 t€ | 145 t€ | 110 t€ | 103 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 9 319 € | -29 t€ | -20 t€ | -464 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 27 t€ | -65 t€ | -83 t€ | -52 t€ | -65 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 14 t€ | -26 t€ | -22 t€ | -25 t€ | -20 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 11 t€ | 12 t€ | 20 t€ | 33 t€ | 18 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 253 € | -1 972 € | -2 267 € | -46 t€ | -2 384 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 10 t€ | 9 571 € | 18 t€ | -12 t€ | 16 t€ |
| Tuloverot | 2 164 € | -2 067 € | -1 122 € | -766 € | -2 857 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 7 933 € | 7 504 € | 17 t€ | -13 t€ | 13 t€ |
| Pysyvät vastaavat | – | – | – | 0 € | 5 000 € |
| Saamiset | 889 € | 2 826 € | 7 378 € | 62 € | 49 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 264 € | 3 226 € | 10 t€ | 4 975 € | 3 600 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 1 154 € | 6 052 € | 18 t€ | 5 037 € | 53 t€ |
| Vastaavaa | 1 154 € | 6 052 € | 18 t€ | 5 037 € | 58 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | -9 980 € | -18 t€ | -25 t€ | -42 t€ | -29 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 7 425 € | 16 t€ | 23 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 11 t€ | 24 t€ | 36 t€ | 31 t€ | 63 t€ |
| Vieras pääoma | 11 t€ | 24 t€ | 43 t€ | 47 t€ | 86 t€ |
| Eläkekulut | 6 279 € | -16 t€ | -16 t€ | -14 t€ | -9 335 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -35 t€ | -42 t€ | -59 t€ | -46 t€ | -58 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 889 € | 2 826 € | 7 378 € | 62 € | 49 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 8 243 € | 9 676 € | 17 t€ | 13 t€ | 38 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 483 € | 2 510 € | 7 378 € | 0 € | 1 970 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 406 € | 299 € | 0 € | 62 € | 45 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 266 € | -1 972 € | -2 267 € | -46 t€ | -2 384 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 13 € | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 064 € | 3 212 € | 4 204 € | 4 267 € | 5 819 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 827 € | 4 327 € | 6 186 € | 6 092 € | 12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 7 933 € | 7 504 € | 17 t€ | -13 t€ | 13 t€ |
| Sijoitukset | – | – | – | 0 € | 5 000 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 960 € | -2 215 € | -2 494 € | -2 114 € | -2 386 € |
| Ostot tilikauden aikana | – | 0 € | -249 € | -464 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 17 € | 0 € | 0 € | 1 917 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 7 425 € | 16 t€ | 23 t€ |
| Palvelujen ostot | 9 319 € | -29 t€ | -19 t€ | 0 € | – |
| Palkat ja palkkiot | 19 t€ | -47 t€ | -65 t€ | -36 t€ | -53 t€ |
| Muut saamiset (sijoitukset) | – | – | – | 0 € | 5 000 € |
| Vastattavaa | 1 154 € | 6 052 € | 18 t€ | 5 037 € | 58 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 6 750 € | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Invest-Kymi Oy kuuluu toimialaluokassa puhelinpalvelukeskusten toiminta pienempään puoliskoon (52 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Mäntyharju
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta