Invest-Kymi Oy är ett aktiebolag med hemort i Mäntyharju, registrerat år 1997. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 62 t€ och rörelseresultatet 11 t€; soliditet -865,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 10 t€ och inkomstskatterna 2 047 €. Offentliga köpare köpte för 1 500 € av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Johtaminen Ja Talous (Tampereen yliopisto).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 62 t€ | 131 t€ | 145 t€ | 110 t€ | 103 t€ |
| Förändring i omsättning | -52,8 % | -9,6 % | 31,2 % | 7,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 11 t€ | 12 t€ | 20 t€ | 33 t€ | 18 t€ |
| Rörelsebidrag % | 18,4 % | 8,8 % | 13,8 % | 30,1 % | 17,6 % |
| Rörelseresultat | 11 t€ | 12 t€ | 20 t€ | 33 t€ | 18 t€ |
| Rörelsemarginal | 18,4 % | 8,8 % | 13,8 % | 30,1 % | 17,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 7 933 € | 7 504 € | 17 t€ | -13 t€ | 13 t€ |
| Personalkostnader | -27 t€ | 65 t€ | 83 t€ | 52 t€ | 65 t€ |
| Soliditet | -865,1 % | -296,0 % | -143,0 % | -833,2 % | -50,1 % |
| Kassalikviditet | 0,10 | 0,25 | 0,50 | 0,16 | 0,83 |
| Current ratio | 0,10 | 0,25 | 0,50 | 0,16 | 0,83 |
| Relativ skuldsättning | 18,0 % | 18,3 % | 29,8 % | 42,6 % | 84,1 % |
| Balansomslutning | 1 154 € | 6 052 € | 18 t€ | 5 037 € | 58 t€ |
| Eget kapital | -9 980 € | -18 t€ | -25 t€ | -42 t€ | -29 t€ |
| Kassa och bank | 264 € | 3 226 € | 10 t€ | 4 975 € | 3 600 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 62 t€ | 131 t€ | 145 t€ | 110 t€ | 103 t€ |
| Material och tjänster | 9 319 € | -29 t€ | -20 t€ | -464 € | 0 € |
| Personalkostnader | 27 t€ | -65 t€ | -83 t€ | -52 t€ | -65 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 14 t€ | -26 t€ | -22 t€ | -25 t€ | -20 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 11 t€ | 12 t€ | 20 t€ | 33 t€ | 18 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 253 € | -1 972 € | -2 267 € | -46 t€ | -2 384 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 10 t€ | 9 571 € | 18 t€ | -12 t€ | 16 t€ |
| Inkomstskatt | 2 164 € | -2 067 € | -1 122 € | -766 € | -2 857 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 7 933 € | 7 504 € | 17 t€ | -13 t€ | 13 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | – | – | – | 0 € | 5 000 € |
| Fordringar | 889 € | 2 826 € | 7 378 € | 62 € | 49 t€ |
| Kassa och bank | 264 € | 3 226 € | 10 t€ | 4 975 € | 3 600 € |
| Rörliga aktiva | 1 154 € | 6 052 € | 18 t€ | 5 037 € | 53 t€ |
| Aktiva | 1 154 € | 6 052 € | 18 t€ | 5 037 € | 58 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | -9 980 € | -18 t€ | -25 t€ | -42 t€ | -29 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 7 425 € | 16 t€ | 23 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 11 t€ | 24 t€ | 36 t€ | 31 t€ | 63 t€ |
| Främmande kapital | 11 t€ | 24 t€ | 43 t€ | 47 t€ | 86 t€ |
Alla poster i bokslutet (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 62 t€ | 131 t€ | 145 t€ | 110 t€ | 103 t€ |
| Material och tjänster | 9 319 € | -29 t€ | -20 t€ | -464 € | 0 € |
| Personalkostnader | 27 t€ | -65 t€ | -83 t€ | -52 t€ | -65 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 14 t€ | -26 t€ | -22 t€ | -25 t€ | -20 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 11 t€ | 12 t€ | 20 t€ | 33 t€ | 18 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 253 € | -1 972 € | -2 267 € | -46 t€ | -2 384 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 10 t€ | 9 571 € | 18 t€ | -12 t€ | 16 t€ |
| Inkomstskatt | 2 164 € | -2 067 € | -1 122 € | -766 € | -2 857 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 7 933 € | 7 504 € | 17 t€ | -13 t€ | 13 t€ |
| Bestående aktiva | – | – | – | 0 € | 5 000 € |
| Fordringar | 889 € | 2 826 € | 7 378 € | 62 € | 49 t€ |
| Kassa och bank | 264 € | 3 226 € | 10 t€ | 4 975 € | 3 600 € |
| Rörliga aktiva | 1 154 € | 6 052 € | 18 t€ | 5 037 € | 53 t€ |
| Aktiva | 1 154 € | 6 052 € | 18 t€ | 5 037 € | 58 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | -9 980 € | -18 t€ | -25 t€ | -42 t€ | -29 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 7 425 € | 16 t€ | 23 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 11 t€ | 24 t€ | 36 t€ | 31 t€ | 63 t€ |
| Främmande kapital | 11 t€ | 24 t€ | 43 t€ | 47 t€ | 86 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -35 t€ | -42 t€ | -59 t€ | -46 t€ | -58 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 6 750 € | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € |
| Placeringar | – | – | – | 0 € | 5 000 € |
| Övriga fordringar (investeringar) | – | – | – | 0 € | 5 000 € |
| Löner och arvoden | 19 t€ | -47 t€ | -65 t€ | -36 t€ | -53 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 17 € | 0 € | 0 € | 1 917 € |
| Passiva | 1 154 € | 6 052 € | 18 t€ | 5 037 € | 58 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 483 € | 2 510 € | 7 378 € | 0 € | 1 970 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 064 € | 3 212 € | 4 204 € | 4 267 € | 5 819 € |
| Köp av tjänster | 9 319 € | -29 t€ | -19 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 406 € | 299 € | 0 € | 62 € | 45 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 827 € | 4 327 € | 6 186 € | 6 092 € | 12 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 889 € | 2 826 € | 7 378 € | 62 € | 49 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 8 243 € | 9 676 € | 17 t€ | 13 t€ | 38 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 1 960 € | -2 215 € | -2 494 € | -2 114 € | -2 386 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 7 933 € | 7 504 € | 17 t€ | -13 t€ | 13 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 13 € | 0 € | – | – | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 266 € | -1 972 € | -2 267 € | -46 t€ | -2 384 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | 0 € | -249 € | -464 € | 0 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 7 425 € | 16 t€ | 23 t€ |
| Pensionskostnader | 6 279 € | -16 t€ | -16 t€ | -14 t€ | -9 335 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Invest-Kymi Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen callcenterverksamhet (52 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Mäntyharju
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis