Fastighets Ab Vagnsmakarevägen 8, Jakobstad on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pietarsaari, rekisteröity vuonna 1997. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 70 t€ ja liikevoitto 42 t€; omavaraisuusaste 97,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 31 t€ ja tuloverot 6 122 €.
Pietarsaari: 5 uutta yritystä 30 päivässä
- Newforce AbMaa- ja vesirakentamiseen erikoistunut rakennustoiminta
- Holmgren Yhtiöt OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Dentfix AbHammaslääkäripalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 70 t€ | 70 t€ | 67 t€ | 66 t€ | 52 t€ | 51 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 0,7 % | 3,8 % | 2,5 % | 27,1 % | 0,9 % | – |
| Käyttökate | 38 t€ | 34 t€ | 43 t€ | 39 t€ | 14 t€ | 26 t€ |
| Käyttökate-% | 54,7 % | 49,4 % | 63,7 % | 60,1 % | 26,9 % | 51,1 % |
| Liikevoitto | 42 t€ | 31 t€ | 39 t€ | 35 t€ | 8 395 € | 21 t€ |
| Liikevoitto-% | 59,6 % | 43,9 % | 57,3 % | 52,8 % | 16,3 % | 40,3 % |
| Tilikauden tulos | 33 t€ | 24 t€ | 31 t€ | 27 t€ | 6 454 € | 16 t€ |
| Henkilöstökulut | -1 886 € | 3 736 € | 1 575 € | 1 887 € | 2 453 € | 3 864 € |
| Omavaraisuusaste | 97,3 % | 98,8 % | 92,3 % | 95,6 % | 93,3 % | 94,9 % |
| Quick ratio | 17,63 | 32,32 | 4,76 | 4,62 | 0,87 | 2,23 |
| Current ratio | 17,63 | 32,32 | 4,76 | 4,62 | 0,87 | 2,23 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 4,8 % | 1,9 % | 13,1 % | 6,6 % | 11,3 % | 9,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 27,4 % | 22,2 % | 29,0 % | 29,5 % | 7,9 % | 18,0 % |
| Taseen loppusumma | 126 t€ | 112 t€ | 115 t€ | 97 t€ | 87 t€ | 96 t€ |
| Oma pääoma | 122 t€ | 110 t€ | 106 t€ | 93 t€ | 81 t€ | 91 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 60 t€ | 40 t€ | 42 t€ | 19 t€ | 1 228 € | 11 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 70 t€ | 70 t€ | 67 t€ | 66 t€ | 52 t€ | 51 t€ |
| Henkilöstökulut | 1 886 € | -3 736 € | -1 575 € | -1 887 € | -2 453 € | -3 864 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 453 € | -3 837 € | -4 292 € | -4 837 € | -5 494 € | -5 505 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 23 t€ | -32 t€ | -23 t€ | -24 t€ | -35 t€ | -21 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 42 t€ | 31 t€ | 39 t€ | 35 t€ | 8 395 € | 21 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 7 € | -29 € | -24 € | -234 € | -262 € | -13 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 42 t€ | 31 t€ | 38 t€ | 34 t€ | 8 133 € | 21 t€ |
| Tuloverot | 8 437 € | -6 111 € | -7 701 € | -6 919 € | -1 679 € | -4 119 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 33 t€ | 24 t€ | 31 t€ | 27 t€ | 6 454 € | 16 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 66 t€ | 69 t€ | 73 t€ | 77 t€ | 82 t€ | 85 t€ |
| Saamiset | 11 € | 2 511 € | 0 € | 1 136 € | 3 811 € | 447 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 60 t€ | 40 t€ | 42 t€ | 19 t€ | 1 228 € | 11 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 60 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 20 t€ | 5 039 € | 11 t€ |
| Vastaavaa | 126 t€ | 112 t€ | 115 t€ | 97 t€ | 87 t€ | 96 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 122 t€ | 110 t€ | 106 t€ | 93 t€ | 81 t€ | 91 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 3 410 € | 1 310 € | 8 814 € | 4 317 € | 5 805 € | 4 920 € |
| Vieras pääoma | 3 410 € | 1 310 € | 8 814 € | 4 317 € | 5 805 € | 4 920 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (34)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 70 t€ | 70 t€ | 67 t€ | 66 t€ | 52 t€ | 51 t€ |
| Henkilöstökulut | 1 886 € | -3 736 € | -1 575 € | -1 887 € | -2 453 € | -3 864 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 453 € | -3 837 € | -4 292 € | -4 837 € | -5 494 € | -5 505 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 23 t€ | -32 t€ | -23 t€ | -24 t€ | -35 t€ | -21 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 42 t€ | 31 t€ | 39 t€ | 35 t€ | 8 395 € | 21 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 7 € | -29 € | -24 € | -234 € | -262 € | -13 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 42 t€ | 31 t€ | 38 t€ | 34 t€ | 8 133 € | 21 t€ |
| Tuloverot | 8 437 € | -6 111 € | -7 701 € | -6 919 € | -1 679 € | -4 119 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 33 t€ | 24 t€ | 31 t€ | 27 t€ | 6 454 € | 16 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 66 t€ | 69 t€ | 73 t€ | 77 t€ | 82 t€ | 85 t€ |
| Saamiset | 11 € | 2 511 € | 0 € | 1 136 € | 3 811 € | 447 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 60 t€ | 40 t€ | 42 t€ | 19 t€ | 1 228 € | 11 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 60 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 20 t€ | 5 039 € | 11 t€ |
| Vastaavaa | 126 t€ | 112 t€ | 115 t€ | 97 t€ | 87 t€ | 96 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 122 t€ | 110 t€ | 106 t€ | 93 t€ | 81 t€ | 91 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 3 410 € | 1 310 € | 8 814 € | 4 317 € | 5 805 € | 4 920 € |
| Vieras pääoma | 3 410 € | 1 310 € | 8 814 € | 4 317 € | 5 805 € | 4 920 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 39 t€ | 42 t€ | 46 t€ | 49 t€ | 53 t€ | 57 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 1 704 € | 0 € | 1 125 € | 1 945 € | 447 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 410 € | 1 310 € | 2 246 € | 1 517 € | 5 805 € | 2 760 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 81 t€ | 78 t€ | 67 t€ | 58 t€ | 67 t€ | 67 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 11 € | 808 € | 0 € | 11 € | 1 867 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 33 t€ | 24 t€ | 31 t€ | 27 t€ | 6 454 € | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 11 € | 2 511 € | 0 € | 1 136 € | 3 811 € | 447 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 21 € | 0 € | -25 € | -235 € | -264 € | -14 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 66 t€ | 69 t€ | 73 t€ | 77 t€ | 82 t€ | 85 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | 0 € | 6 568 € | 2 800 € | 0 € | 2 160 € |
| Vastattavaa | 126 t€ | 112 t€ | 115 t€ | 97 t€ | 87 t€ | 96 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 14 € | -29 € | 0 € | 1 € | 2 € | 1 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 886 € | -3 736 € | -1 575 € | -1 887 € | -2 453 € | -3 864 € |
| Koneet ja kalusto | 1 448 € | 1 931 € | 2 575 € | 3 433 € | 4 577 € | 3 711 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 3 453 € | -3 837 € | -4 292 € | -4 837 € | -5 494 € | -5 505 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Fastighets Ab Vagnsmakarevägen 8, Jakobstad kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta suurempaan puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.