Rakennusliike H. Vainio Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vimpeli, rekisteröity vuonna 1996. Tilikaudella, joka päättyi 31.7.2025, liikevaihto oli 522 t€ ja liikevoitto 22 t€; omavaraisuusaste 57,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1 670 € ja tuloverot 334 €. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: sulautuminen tai jakautuminen 3.7.2026.
Talous
| Tunnusluvut | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 522 t€ | 202 t€ | 512 t€ | 635 t€ | 745 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 158,3 % | -60,5 % | -19,4 % | -14,8 % | – |
| Käyttökate | 11 t€ | 18 t€ | 53 t€ | 54 t€ | 88 t€ |
| Käyttökate-% | 2,1 % | 9,1 % | 10,3 % | 8,4 % | 11,8 % |
| Liikevoitto | 22 t€ | 9 440 € | 41 t€ | 51 t€ | 85 t€ |
| Liikevoitto-% | 4,2 % | 4,7 % | 7,9 % | 8,0 % | 11,4 % |
| Tilikauden tulos | 11 t€ | 857 € | 25 t€ | 29 t€ | 52 t€ |
| Henkilöstökulut | -147 t€ | 84 t€ | 229 t€ | 393 t€ | 404 t€ |
| Omavaraisuusaste | 57,2 % | 61,8 % | 58,6 % | 43,2 % | 38,8 % |
| Quick ratio | 1,97 | 2,19 | 2,65 | 1,09 | 1,56 |
| Current ratio | 2,03 | 2,39 | 2,67 | 1,46 | 1,59 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 18,6 % | 39,8 % | 17,8 % | 21,6 % | 15,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 8,2 % | 0,7 % | 19,1 % | 27,8 % | 68,7 % |
| Taseen loppusumma | 227 t€ | 210 t€ | 220 t€ | 241 t€ | 194 t€ |
| Oma pääoma | 130 t€ | 130 t€ | 129 t€ | 104 t€ | 75 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 21 t€ | 9 409 € | 17 t€ | 25 t€ | 18 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 522 t€ | 202 t€ | 512 t€ | 635 t€ | 745 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 4 238 € | 24 t€ | 13 t€ | 8 900 € |
| Materiaalit ja palvelut | 259 t€ | -51 t€ | -118 t€ | -120 t€ | -132 t€ |
| Henkilöstökulut | 147 t€ | -84 t€ | -229 t€ | -393 t€ | -404 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 11 t€ | -8 983 € | -12 t€ | -2 997 € | -3 203 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 77 t€ | -62 t€ | -98 t€ | -119 t€ | -130 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 22 t€ | 9 440 € | 41 t€ | 51 t€ | 85 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 596 € | -8 249 € | -9 687 € | -14 t€ | -30 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 13 t€ | 1 191 € | 31 t€ | 36 t€ | 55 t€ |
| Tuloverot | 2 820 € | -334 € | -6 259 € | -7 387 € | -3 101 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 11 t€ | 857 € | 25 t€ | 29 t€ | 52 t€ |
Tase
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 68 t€ | 72 t€ | 73 t€ | 83 t€ | 83 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 4 577 € | 11 t€ | 1 300 € | 40 t€ | 2 200 € |
| Saamiset | 133 t€ | 118 t€ | 129 t€ | 93 t€ | 91 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 21 t€ | 9 409 € | 17 t€ | 25 t€ | 18 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 159 t€ | 138 t€ | 147 t€ | 158 t€ | 111 t€ |
| Vastaavaa | 227 t€ | 210 t€ | 220 t€ | 241 t€ | 194 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 130 t€ | 130 t€ | 129 t€ | 104 t€ | 75 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 19 t€ | 22 t€ | 36 t€ | 29 t€ | 48 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 78 t€ | 58 t€ | 55 t€ | 108 t€ | 70 t€ |
| Vieras pääoma | 97 t€ | 80 t€ | 91 t€ | 137 t€ | 119 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (60)
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 522 t€ | 202 t€ | 512 t€ | 635 t€ | 745 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 4 238 € | 24 t€ | 13 t€ | 8 900 € |
| Materiaalit ja palvelut | 259 t€ | -51 t€ | -118 t€ | -120 t€ | -132 t€ |
| Henkilöstökulut | 147 t€ | -84 t€ | -229 t€ | -393 t€ | -404 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 11 t€ | -8 983 € | -12 t€ | -2 997 € | -3 203 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 77 t€ | -62 t€ | -98 t€ | -119 t€ | -130 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 22 t€ | 9 440 € | 41 t€ | 51 t€ | 85 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 596 € | -8 249 € | -9 687 € | -14 t€ | -30 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 13 t€ | 1 191 € | 31 t€ | 36 t€ | 55 t€ |
| Tuloverot | 2 820 € | -334 € | -6 259 € | -7 387 € | -3 101 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 11 t€ | 857 € | 25 t€ | 29 t€ | 52 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 68 t€ | 72 t€ | 73 t€ | 83 t€ | 83 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 4 577 € | 11 t€ | 1 300 € | 40 t€ | 2 200 € |
| Saamiset | 133 t€ | 118 t€ | 129 t€ | 93 t€ | 91 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 21 t€ | 9 409 € | 17 t€ | 25 t€ | 18 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 159 t€ | 138 t€ | 147 t€ | 158 t€ | 111 t€ |
| Vastaavaa | 227 t€ | 210 t€ | 220 t€ | 241 t€ | 194 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 130 t€ | 130 t€ | 129 t€ | 104 t€ | 75 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 19 t€ | 22 t€ | 36 t€ | 29 t€ | 48 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 78 t€ | 58 t€ | 55 t€ | 108 t€ | 70 t€ |
| Vieras pääoma | 97 t€ | 80 t€ | 91 t€ | 137 t€ | 119 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 7 193 € | 15 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 16 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | 3 277 € | 9 758 € | 0 € | 38 t€ | 0 € |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 7 075 € | 0 € | – | – | – |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | – | 0 € | -900 € | 0 € | – |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 1 594 € | 2 390 € | 3 187 € | 3 984 € | 0 € |
| Vastattavaa | 227 t€ | 210 t€ | 220 t€ | 241 t€ | 194 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 19 t€ | 22 t€ | 36 t€ | 29 t€ | 68 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 132 t€ | 117 t€ | 127 t€ | 91 t€ | 91 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 16 t€ | 16 t€ | 32 t€ | 4 074 € | 6 718 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 66 € | 51 € | 145 € | 512 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset ostovelat | – | – | – | 0 € | -20 t€ |
| Koneet ja kalusto | 24 t€ | 24 t€ | 33 t€ | 8 682 € | 9 277 € |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 550 € | 908 € | 1 631 € | 2 454 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 117 t€ | 126 t€ | 102 t€ | 73 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 25 t€ | 11 t€ | 12 t€ | 42 t€ | 16 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 119 t€ | -70 t€ | -192 t€ | -314 t€ | -312 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 0 € | 9 434 € | 816 € | 0 € | – |
| Aineettomat hyödykkeet | 1 594 € | 2 390 € | 3 187 € | 3 984 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 35 t€ | 35 t€ | 35 t€ | 69 t€ | 72 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 44 t€ | 25 t€ | 13 t€ | 23 t€ | 12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 11 t€ | 857 € | 25 t€ | 29 t€ | 52 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 8 663 € | -8 300 € | -9 833 € | -15 t€ | -30 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 550 € | 908 € | 1 631 € | 2 454 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 771 € | 1 038 € | 5 749 € | 6 822 € | 12 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 1 101 € | 1 184 € | 1 273 € | 1 369 € | 1 471 € |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | -6 481 € | 9 758 € | -38 t€ | 38 t€ | 0 € |
| Eläkekulut | 22 t€ | -12 t€ | -29 t€ | -61 t€ | -66 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 5 200 € | -1 784 € | -8 275 € | -18 t€ | -27 t€ |
| Palvelujen ostot | 139 t€ | -16 t€ | -85 t€ | -87 t€ | -59 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 32 t€ | 35 t€ | 36 t€ | 10 t€ | 11 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 120 t€ | -36 t€ | -32 t€ | -33 t€ | -73 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 1 300 € | 1 300 € | 1 300 € | 2 200 € | 2 200 € |
| Lyhytaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 23 t€ | 23 t€ | 19 t€ | 82 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 33 t€ | 29 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 49 t€ | 52 t€ | 58 t€ | 57 t€ | 60 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 13 t€ | 2 930 € | 2 770 € | 26 t€ | 19 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 11 t€ | -8 983 € | -12 t€ | -2 997 € | -3 203 € |
| Sijoitukset | 35 t€ | 35 t€ | 35 t€ | 69 t€ | 72 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Rakennusliike H. Vainio Oy kuuluu toimialaluokassa talonrakentaminen pienempään puoliskoon (5706 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Kaupparekisterin tapahtumat
- Sulautuminen tai jakautuminen
Ilmainen kuukausilista: Vimpeli
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta