Rakennusliike H. Vainio Oy är ett aktiebolag med hemort i Vindala, registrerat år 1996. Under räkenskapsperioden som slutade 31.7.2025 var omsättningen 522 t€ och rörelseresultatet 22 t€; soliditet 57,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1 670 € och inkomstskatterna 334 €. Senaste anteckning i handelsregistret: fusion eller delning 3.7.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 522 t€ | 202 t€ | 512 t€ | 635 t€ | 745 t€ |
| Förändring i omsättning | 158,3 % | -60,5 % | -19,4 % | -14,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 11 t€ | 18 t€ | 53 t€ | 54 t€ | 88 t€ |
| Rörelsebidrag % | 2,1 % | 9,1 % | 10,3 % | 8,4 % | 11,8 % |
| Rörelseresultat | 22 t€ | 9 440 € | 41 t€ | 51 t€ | 85 t€ |
| Rörelsemarginal | 4,2 % | 4,7 % | 7,9 % | 8,0 % | 11,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 11 t€ | 857 € | 25 t€ | 29 t€ | 52 t€ |
| Personalkostnader | -147 t€ | 84 t€ | 229 t€ | 393 t€ | 404 t€ |
| Soliditet | 57,2 % | 61,8 % | 58,6 % | 43,2 % | 38,8 % |
| Kassalikviditet | 1,97 | 2,19 | 2,65 | 1,09 | 1,56 |
| Current ratio | 2,03 | 2,39 | 2,67 | 1,46 | 1,59 |
| Relativ skuldsättning | 18,6 % | 39,8 % | 17,8 % | 21,6 % | 15,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,2 % | 0,7 % | 19,1 % | 27,8 % | 68,7 % |
| Balansomslutning | 227 t€ | 210 t€ | 220 t€ | 241 t€ | 194 t€ |
| Eget kapital | 130 t€ | 130 t€ | 129 t€ | 104 t€ | 75 t€ |
| Kassa och bank | 21 t€ | 9 409 € | 17 t€ | 25 t€ | 18 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 522 t€ | 202 t€ | 512 t€ | 635 t€ | 745 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 4 238 € | 24 t€ | 13 t€ | 8 900 € |
| Material och tjänster | 259 t€ | -51 t€ | -118 t€ | -120 t€ | -132 t€ |
| Personalkostnader | 147 t€ | -84 t€ | -229 t€ | -393 t€ | -404 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 11 t€ | -8 983 € | -12 t€ | -2 997 € | -3 203 € |
| Övriga rörelsekostnader | 77 t€ | -62 t€ | -98 t€ | -119 t€ | -130 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 22 t€ | 9 440 € | 41 t€ | 51 t€ | 85 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 596 € | -8 249 € | -9 687 € | -14 t€ | -30 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 13 t€ | 1 191 € | 31 t€ | 36 t€ | 55 t€ |
| Inkomstskatt | 2 820 € | -334 € | -6 259 € | -7 387 € | -3 101 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 11 t€ | 857 € | 25 t€ | 29 t€ | 52 t€ |
Balansräkning
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 68 t€ | 72 t€ | 73 t€ | 83 t€ | 83 t€ |
| Omsättningstillgångar | 4 577 € | 11 t€ | 1 300 € | 40 t€ | 2 200 € |
| Fordringar | 133 t€ | 118 t€ | 129 t€ | 93 t€ | 91 t€ |
| Kassa och bank | 21 t€ | 9 409 € | 17 t€ | 25 t€ | 18 t€ |
| Rörliga aktiva | 159 t€ | 138 t€ | 147 t€ | 158 t€ | 111 t€ |
| Aktiva | 227 t€ | 210 t€ | 220 t€ | 241 t€ | 194 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 130 t€ | 130 t€ | 129 t€ | 104 t€ | 75 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 19 t€ | 22 t€ | 36 t€ | 29 t€ | 48 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 78 t€ | 58 t€ | 55 t€ | 108 t€ | 70 t€ |
| Främmande kapital | 97 t€ | 80 t€ | 91 t€ | 137 t€ | 119 t€ |
Alla poster i bokslutet (60)
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 522 t€ | 202 t€ | 512 t€ | 635 t€ | 745 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 4 238 € | 24 t€ | 13 t€ | 8 900 € |
| Material och tjänster | 259 t€ | -51 t€ | -118 t€ | -120 t€ | -132 t€ |
| Personalkostnader | 147 t€ | -84 t€ | -229 t€ | -393 t€ | -404 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 11 t€ | -8 983 € | -12 t€ | -2 997 € | -3 203 € |
| Övriga rörelsekostnader | 77 t€ | -62 t€ | -98 t€ | -119 t€ | -130 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 22 t€ | 9 440 € | 41 t€ | 51 t€ | 85 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 596 € | -8 249 € | -9 687 € | -14 t€ | -30 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 13 t€ | 1 191 € | 31 t€ | 36 t€ | 55 t€ |
| Inkomstskatt | 2 820 € | -334 € | -6 259 € | -7 387 € | -3 101 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 11 t€ | 857 € | 25 t€ | 29 t€ | 52 t€ |
| Bestående aktiva | 68 t€ | 72 t€ | 73 t€ | 83 t€ | 83 t€ |
| Omsättningstillgångar | 4 577 € | 11 t€ | 1 300 € | 40 t€ | 2 200 € |
| Fordringar | 133 t€ | 118 t€ | 129 t€ | 93 t€ | 91 t€ |
| Kassa och bank | 21 t€ | 9 409 € | 17 t€ | 25 t€ | 18 t€ |
| Rörliga aktiva | 159 t€ | 138 t€ | 147 t€ | 158 t€ | 111 t€ |
| Aktiva | 227 t€ | 210 t€ | 220 t€ | 241 t€ | 194 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 130 t€ | 130 t€ | 129 t€ | 104 t€ | 75 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 19 t€ | 22 t€ | 36 t€ | 29 t€ | 48 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 78 t€ | 58 t€ | 55 t€ | 108 t€ | 70 t€ |
| Främmande kapital | 97 t€ | 80 t€ | 91 t€ | 137 t€ | 119 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 117 t€ | 126 t€ | 102 t€ | 73 t€ | 21 t€ |
| Materiella tillgångar | 32 t€ | 35 t€ | 36 t€ | 10 t€ | 11 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 33 t€ | 29 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Placeringar | 35 t€ | 35 t€ | 35 t€ | 69 t€ | 72 t€ |
| Löner och arvoden | 119 t€ | -70 t€ | -192 t€ | -314 t€ | -312 t€ |
| Långfristiga fordringar | 550 € | 908 € | 1 631 € | 2 454 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 16 t€ | 16 t€ | 32 t€ | 4 074 € | 6 718 € |
| Material och förnödenheter | 1 300 € | 1 300 € | 1 300 € | 2 200 € | 2 200 € |
| Långfristiga lånefordringar | 550 € | 908 € | 1 631 € | 2 454 € | 0 € |
| Varor under tillverkning | 3 277 € | 9 758 € | 0 € | 38 t€ | 0 € |
| Passiva | 227 t€ | 210 t€ | 220 t€ | 241 t€ | 194 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 23 t€ | 23 t€ | 19 t€ | 82 € | 0 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | – | 0 € | -900 € | 0 € | – |
| Maskiner och inventarier | 24 t€ | 24 t€ | 33 t€ | 8 682 € | 9 277 € |
| Köp av tjänster | 139 t€ | -16 t€ | -85 t€ | -87 t€ | -59 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 44 t€ | 25 t€ | 13 t€ | 23 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 25 t€ | 11 t€ | 12 t€ | 42 t€ | 16 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 0 € | 9 434 € | 816 € | 0 € | – |
| Övriga immateriella tillgångar | 1 594 € | 2 390 € | 3 187 € | 3 984 € | 0 € |
| Förändring av produktlager + (-) | -6 481 € | 9 758 € | -38 t€ | 38 t€ | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 771 € | 1 038 € | 5 749 € | 6 822 € | 12 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | – | – | – | 0 € | -20 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 35 t€ | 35 t€ | 35 t€ | 69 t€ | 72 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 13 t€ | 2 930 € | 2 770 € | 26 t€ | 19 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 132 t€ | 117 t€ | 127 t€ | 91 t€ | 91 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1 101 € | 1 184 € | 1 273 € | 1 369 € | 1 471 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 49 t€ | 52 t€ | 58 t€ | 57 t€ | 60 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 7 193 € | 15 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 16 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 5 200 € | -1 784 € | -8 275 € | -18 t€ | -27 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 11 t€ | 857 € | 25 t€ | 29 t€ | 52 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 66 € | 51 € | 145 € | 512 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 8 663 € | -8 300 € | -9 833 € | -15 t€ | -30 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 7 075 € | 0 € | – | – | – |
| Immateriella tillgångar | 1 594 € | 2 390 € | 3 187 € | 3 984 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 120 t€ | -36 t€ | -32 t€ | -33 t€ | -73 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 11 t€ | -8 983 € | -12 t€ | -2 997 € | -3 203 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 19 t€ | 22 t€ | 36 t€ | 29 t€ | 68 t€ |
| Pensionskostnader | 22 t€ | -12 t€ | -29 t€ | -61 t€ | -66 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Rakennusliike H. Vainio Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5706 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Fusion eller delning
Gratis månadslista: Vindala
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis