Sähköpalvelu Paananen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Savonlinna, rekisteröity vuonna 1994. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 754 t€ ja liikevoitto 101 t€; omavaraisuusaste 85,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 130 t€ ja tuloverot 26 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 378 € vuosina 2022–2022; suurin ostaja on Luonnonvarakeskus (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 754 t€ | 878 t€ | 475 t€ | 705 t€ | 878 t€ | – |
| Liikevaihdon muutos | -14,2 % | 84,9 % | -32,6 % | -19,7 % | – | – |
| Bruttotulos | – | – | – | – | 522 t€ | 321 t€ |
| Käyttökate | 75 t€ | 150 t€ | 25 t€ | 113 t€ | 123 t€ | 51 t€ |
| Käyttökate-% | 10,0 % | 17,1 % | 5,3 % | 16,1 % | 14,0 % | – |
| Liikevoitto | 101 t€ | 130 t€ | -1 969 € | 91 t€ | 100 t€ | 26 t€ |
| Liikevoitto-% | 13,3 % | 14,8 % | -0,4 % | 12,9 % | 11,4 % | – |
| Tilikauden tulos | 81 t€ | 104 t€ | -1 110 € | 73 t€ | 80 t€ | 21 t€ |
| Henkilöstökulut | -232 t€ | 193 t€ | 204 t€ | 227 t€ | 273 t€ | 183 t€ |
| Omavaraisuusaste | 85,9 % | 89,4 % | 74,6 % | 81,2 % | 75,8 % | 81,2 % |
| Quick ratio | 1,54 | 3,43 | 0,99 | 2,84 | 2,80 | 3,07 |
| Current ratio | 1,67 | 3,69 | 1,45 | 3,21 | 2,95 | 3,19 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 9,9 % | 5,5 % | 23,7 % | 11,8 % | 11,4 % | – |
| Oman pääoman tuotto | 17,8 % | 25,5 % | -0,3 % | 20,3 % | 25,6 % | 8,2 % |
| Taseen loppusumma | 531 t€ | 456 t€ | 570 t€ | 443 t€ | 412 t€ | 311 t€ |
| Oma pääoma | 456 t€ | 408 t€ | 330 t€ | 360 t€ | 312 t€ | 252 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 62 t€ | 112 t€ | 92 t€ | 160 t€ | 199 t€ | 94 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 754 t€ | 878 t€ | 475 t€ | 705 t€ | 878 t€ | – |
| Bruttotulos | – | – | – | – | 522 t€ | 321 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 300 € | 100 € | 4 000 € | 0 € | 2 002 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 299 t€ | -331 t€ | -260 t€ | -263 t€ | -358 t€ | – |
| Henkilöstökulut | 232 t€ | -193 t€ | -204 t€ | -227 t€ | -273 t€ | -183 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 26 t€ | -20 t€ | -27 t€ | -23 t€ | -23 t€ | -25 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 97 t€ | -108 t€ | -86 t€ | -101 t€ | -125 t€ | -87 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 101 t€ | 130 t€ | -1 969 € | 91 t€ | 100 t€ | 26 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 138 € | -45 € | 859 € | 871 € | -140 € | -28 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 102 t€ | 130 t€ | -1 110 € | 92 t€ | 100 t€ | 26 t€ |
| Tuloverot | 21 t€ | -26 t€ | 0 € | -18 t€ | -20 t€ | -5 149 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 81 t€ | 104 t€ | -1 110 € | 73 t€ | 80 t€ | 21 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 406 t€ | 278 t€ | 224 t€ | 176 t€ | 117 t€ | 124 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 9 200 € | 13 t€ | 110 t€ | 31 t€ | 15 t€ | 6 730 € |
| Saamiset | 54 t€ | 53 t€ | 144 t€ | 76 t€ | 80 t€ | 85 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 62 t€ | 112 t€ | 92 t€ | 160 t€ | 199 t€ | 94 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 125 t€ | 178 t€ | 346 t€ | 268 t€ | 295 t€ | 187 t€ |
| Vastaavaa | 531 t€ | 456 t€ | 570 t€ | 443 t€ | 412 t€ | 311 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Oma pääoma | 456 t€ | 408 t€ | 330 t€ | 360 t€ | 312 t€ | 252 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 75 t€ | 48 t€ | 240 t€ | 83 t€ | 100 t€ | 59 t€ |
| Vieras pääoma | 75 t€ | 48 t€ | 240 t€ | 83 t€ | 100 t€ | 59 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (52)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 754 t€ | 878 t€ | 475 t€ | 705 t€ | 878 t€ | – |
| Bruttotulos | – | – | – | – | 522 t€ | 321 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 300 € | 100 € | 4 000 € | 0 € | 2 002 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 299 t€ | -331 t€ | -260 t€ | -263 t€ | -358 t€ | – |
| Henkilöstökulut | 232 t€ | -193 t€ | -204 t€ | -227 t€ | -273 t€ | -183 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 26 t€ | -20 t€ | -27 t€ | -23 t€ | -23 t€ | -25 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 97 t€ | -108 t€ | -86 t€ | -101 t€ | -125 t€ | -87 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 101 t€ | 130 t€ | -1 969 € | 91 t€ | 100 t€ | 26 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 138 € | -45 € | 859 € | 871 € | -140 € | -28 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 102 t€ | 130 t€ | -1 110 € | 92 t€ | 100 t€ | 26 t€ |
| Tuloverot | 21 t€ | -26 t€ | 0 € | -18 t€ | -20 t€ | -5 149 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 81 t€ | 104 t€ | -1 110 € | 73 t€ | 80 t€ | 21 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 406 t€ | 278 t€ | 224 t€ | 176 t€ | 117 t€ | 124 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 9 200 € | 13 t€ | 110 t€ | 31 t€ | 15 t€ | 6 730 € |
| Saamiset | 54 t€ | 53 t€ | 144 t€ | 76 t€ | 80 t€ | 85 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 62 t€ | 112 t€ | 92 t€ | 160 t€ | 199 t€ | 94 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 125 t€ | 178 t€ | 346 t€ | 268 t€ | 295 t€ | 187 t€ |
| Vastaavaa | 531 t€ | 456 t€ | 570 t€ | 443 t€ | 412 t€ | 311 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Oma pääoma | 456 t€ | 408 t€ | 330 t€ | 360 t€ | 312 t€ | 252 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 75 t€ | 48 t€ | 240 t€ | 83 t€ | 100 t€ | 59 t€ |
| Vieras pääoma | 75 t€ | 48 t€ | 240 t€ | 83 t€ | 100 t€ | 59 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 18 t€ | 16 t€ | 38 t€ | 29 t€ | 32 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | 0 € | 127 t€ | 0 € | – | – |
| Keskeneräiset tuotteet | – | 0 € | 96 t€ | 0 € | – | – |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 3 400 € | -1 200 € | -17 t€ | 16 t€ | 8 658 € | – |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 0 € | 454 € | 907 € | 1 361 € | 2 367 € | 3 373 € |
| Vastattavaa | 531 t€ | 456 t€ | 570 t€ | 443 t€ | 412 t€ | 311 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 54 t€ | 53 t€ | 144 t€ | 76 t€ | 80 t€ | 85 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 6 684 € | 6 684 € | 33 t€ | 8 325 € | 8 325 € | 19 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 192 € | 16 € | 1 154 € | 1 185 € | 0 € | 1 € |
| Koneet ja kalusto | 199 t€ | 183 t€ | 180 t€ | 132 t€ | 105 t€ | 111 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 357 t€ | 286 t€ | 313 t€ | 269 t€ | 214 t€ | 213 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 8 991 € | 6 064 € | 47 t€ | 13 t€ | 9 006 € | 14 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 186 t€ | -153 t€ | -164 t€ | -181 t€ | -223 t€ | -147 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 0 € | 454 € | 907 € | 1 361 € | 2 367 € | 3 373 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 208 t€ | 94 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 9 828 € | 9 828 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 16 t€ | 24 t€ | 69 t€ | 49 t€ | 42 t€ | 22 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 81 t€ | 104 t€ | -1 110 € | 73 t€ | 80 t€ | 21 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 54 € | -61 € | -295 € | -314 € | -140 € | -29 € |
| Eläkekulut | 39 t€ | -35 t€ | -33 t€ | -38 t€ | -41 t€ | -31 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 7 089 € | -4 805 € | -6 551 € | -7 658 € | -9 637 € | -5 712 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 21 t€ | 23 t€ | 41 t€ | 16 t€ | 12 t€ | 14 t€ |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | 0 € | -96 t€ | 96 t€ | 0 € | – | – |
| Palvelujen ostot | 49 t€ | -68 t€ | -26 t€ | -28 t€ | -50 t€ | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 199 t€ | 183 t€ | 180 t€ | 132 t€ | 105 t€ | 111 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 247 t€ | -262 t€ | -217 t€ | -250 t€ | -317 t€ | – |
| Aineet ja tarvikkeet | 9 200 € | 13 t€ | 14 t€ | 31 t€ | 15 t€ | 6 730 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 9 751 € | 0 € | 0 € | 3 198 € | 17 t€ | 30 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 48 t€ | 26 t€ | 27 t€ | 41 t€ | 59 t€ | 31 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 26 t€ | -20 t€ | -27 t€ | -23 t€ | -23 t€ | -25 t€ |
| Sijoitukset | 208 t€ | 94 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 9 828 € | 9 828 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Sähköpalvelu Paananen Oy kuuluu toimialaluokassa valaisimien vähittäiskauppa ylimpään neljännekseen (36 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€, 6,6-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Savonlinna
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta