Sähköpalvelu Paananen Oy är ett aktiebolag med hemort i Nyslott, registrerat år 1994. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 754 t€ och rörelseresultatet 101 t€; soliditet 85,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 130 t€ och inkomstskatterna 26 t€. Offentliga köpare köpte för 378 € av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Luonnonvarakeskus (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 754 t€ | 878 t€ | 475 t€ | 705 t€ | 878 t€ | – |
| Förändring i omsättning | -14,2 % | 84,9 % | -32,6 % | -19,7 % | – | – |
| Bruttoresultat | – | – | – | – | 522 t€ | 321 t€ |
| Rörelsebidrag | 75 t€ | 150 t€ | 25 t€ | 113 t€ | 123 t€ | 51 t€ |
| Rörelsebidrag % | 10,0 % | 17,1 % | 5,3 % | 16,1 % | 14,0 % | – |
| Rörelseresultat | 101 t€ | 130 t€ | -1 969 € | 91 t€ | 100 t€ | 26 t€ |
| Rörelsemarginal | 13,3 % | 14,8 % | -0,4 % | 12,9 % | 11,4 % | – |
| Räkenskapsperiodens resultat | 81 t€ | 104 t€ | -1 110 € | 73 t€ | 80 t€ | 21 t€ |
| Personalkostnader | -232 t€ | 193 t€ | 204 t€ | 227 t€ | 273 t€ | 183 t€ |
| Soliditet | 85,9 % | 89,4 % | 74,6 % | 81,2 % | 75,8 % | 81,2 % |
| Kassalikviditet | 1,54 | 3,43 | 0,99 | 2,84 | 2,80 | 3,07 |
| Current ratio | 1,67 | 3,69 | 1,45 | 3,21 | 2,95 | 3,19 |
| Relativ skuldsättning | 9,9 % | 5,5 % | 23,7 % | 11,8 % | 11,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 17,8 % | 25,5 % | -0,3 % | 20,3 % | 25,6 % | 8,2 % |
| Balansomslutning | 531 t€ | 456 t€ | 570 t€ | 443 t€ | 412 t€ | 311 t€ |
| Eget kapital | 456 t€ | 408 t€ | 330 t€ | 360 t€ | 312 t€ | 252 t€ |
| Kassa och bank | 62 t€ | 112 t€ | 92 t€ | 160 t€ | 199 t€ | 94 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 754 t€ | 878 t€ | 475 t€ | 705 t€ | 878 t€ | – |
| Bruttoresultat | – | – | – | – | 522 t€ | 321 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 300 € | 100 € | 4 000 € | 0 € | 2 002 € | – |
| Material och tjänster | 299 t€ | -331 t€ | -260 t€ | -263 t€ | -358 t€ | – |
| Personalkostnader | 232 t€ | -193 t€ | -204 t€ | -227 t€ | -273 t€ | -183 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 26 t€ | -20 t€ | -27 t€ | -23 t€ | -23 t€ | -25 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 97 t€ | -108 t€ | -86 t€ | -101 t€ | -125 t€ | -87 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 101 t€ | 130 t€ | -1 969 € | 91 t€ | 100 t€ | 26 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 138 € | -45 € | 859 € | 871 € | -140 € | -28 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 102 t€ | 130 t€ | -1 110 € | 92 t€ | 100 t€ | 26 t€ |
| Inkomstskatt | 21 t€ | -26 t€ | 0 € | -18 t€ | -20 t€ | -5 149 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 81 t€ | 104 t€ | -1 110 € | 73 t€ | 80 t€ | 21 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 406 t€ | 278 t€ | 224 t€ | 176 t€ | 117 t€ | 124 t€ |
| Omsättningstillgångar | 9 200 € | 13 t€ | 110 t€ | 31 t€ | 15 t€ | 6 730 € |
| Fordringar | 54 t€ | 53 t€ | 144 t€ | 76 t€ | 80 t€ | 85 t€ |
| Kassa och bank | 62 t€ | 112 t€ | 92 t€ | 160 t€ | 199 t€ | 94 t€ |
| Rörliga aktiva | 125 t€ | 178 t€ | 346 t€ | 268 t€ | 295 t€ | 187 t€ |
| Aktiva | 531 t€ | 456 t€ | 570 t€ | 443 t€ | 412 t€ | 311 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Eget kapital | 456 t€ | 408 t€ | 330 t€ | 360 t€ | 312 t€ | 252 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 75 t€ | 48 t€ | 240 t€ | 83 t€ | 100 t€ | 59 t€ |
| Främmande kapital | 75 t€ | 48 t€ | 240 t€ | 83 t€ | 100 t€ | 59 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 754 t€ | 878 t€ | 475 t€ | 705 t€ | 878 t€ | – |
| Bruttoresultat | – | – | – | – | 522 t€ | 321 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 300 € | 100 € | 4 000 € | 0 € | 2 002 € | – |
| Material och tjänster | 299 t€ | -331 t€ | -260 t€ | -263 t€ | -358 t€ | – |
| Personalkostnader | 232 t€ | -193 t€ | -204 t€ | -227 t€ | -273 t€ | -183 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 26 t€ | -20 t€ | -27 t€ | -23 t€ | -23 t€ | -25 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 97 t€ | -108 t€ | -86 t€ | -101 t€ | -125 t€ | -87 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 101 t€ | 130 t€ | -1 969 € | 91 t€ | 100 t€ | 26 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 138 € | -45 € | 859 € | 871 € | -140 € | -28 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 102 t€ | 130 t€ | -1 110 € | 92 t€ | 100 t€ | 26 t€ |
| Inkomstskatt | 21 t€ | -26 t€ | 0 € | -18 t€ | -20 t€ | -5 149 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 81 t€ | 104 t€ | -1 110 € | 73 t€ | 80 t€ | 21 t€ |
| Bestående aktiva | 406 t€ | 278 t€ | 224 t€ | 176 t€ | 117 t€ | 124 t€ |
| Omsättningstillgångar | 9 200 € | 13 t€ | 110 t€ | 31 t€ | 15 t€ | 6 730 € |
| Fordringar | 54 t€ | 53 t€ | 144 t€ | 76 t€ | 80 t€ | 85 t€ |
| Kassa och bank | 62 t€ | 112 t€ | 92 t€ | 160 t€ | 199 t€ | 94 t€ |
| Rörliga aktiva | 125 t€ | 178 t€ | 346 t€ | 268 t€ | 295 t€ | 187 t€ |
| Aktiva | 531 t€ | 456 t€ | 570 t€ | 443 t€ | 412 t€ | 311 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Eget kapital | 456 t€ | 408 t€ | 330 t€ | 360 t€ | 312 t€ | 252 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 75 t€ | 48 t€ | 240 t€ | 83 t€ | 100 t€ | 59 t€ |
| Främmande kapital | 75 t€ | 48 t€ | 240 t€ | 83 t€ | 100 t€ | 59 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 247 t€ | -262 t€ | -217 t€ | -250 t€ | -317 t€ | – |
| Avskrivningar enligt plan | 26 t€ | -20 t€ | -27 t€ | -23 t€ | -23 t€ | -25 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | 0 € | -96 t€ | 96 t€ | 0 € | – | – |
| Pensionskostnader | 39 t€ | -35 t€ | -33 t€ | -38 t€ | -41 t€ | -31 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 16 t€ | 24 t€ | 69 t€ | 49 t€ | 42 t€ | 22 t€ |
| Materiella tillgångar | 199 t€ | 183 t€ | 180 t€ | 132 t€ | 105 t€ | 111 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | 0 € | 127 t€ | 0 € | – | – |
| Löner och arvoden | 186 t€ | -153 t€ | -164 t€ | -181 t€ | -223 t€ | -147 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 9 751 € | 0 € | 0 € | 3 198 € | 17 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 6 684 € | 6 684 € | 33 t€ | 8 325 € | 8 325 € | 19 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 208 t€ | 94 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 9 828 € | 9 828 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 81 t€ | 104 t€ | -1 110 € | 73 t€ | 80 t€ | 21 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 7 089 € | -4 805 € | -6 551 € | -7 658 € | -9 637 € | -5 712 € |
| Immateriella tillgångar | 0 € | 454 € | 907 € | 1 361 € | 2 367 € | 3 373 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 8 991 € | 6 064 € | 47 t€ | 13 t€ | 9 006 € | 14 t€ |
| Maskiner och inventarier | 199 t€ | 183 t€ | 180 t€ | 132 t€ | 105 t€ | 111 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 192 € | 16 € | 1 154 € | 1 185 € | 0 € | 1 € |
| Passiva | 531 t€ | 456 t€ | 570 t€ | 443 t€ | 412 t€ | 311 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 21 t€ | 23 t€ | 41 t€ | 16 t€ | 12 t€ | 14 t€ |
| Köp av tjänster | 49 t€ | -68 t€ | -26 t€ | -28 t€ | -50 t€ | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 357 t€ | 286 t€ | 313 t€ | 269 t€ | 214 t€ | 213 t€ |
| Varor under tillverkning | – | 0 € | 96 t€ | 0 € | – | – |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 3 400 € | -1 200 € | -17 t€ | 16 t€ | 8 658 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 48 t€ | 26 t€ | 27 t€ | 41 t€ | 59 t€ | 31 t€ |
| Placeringar | 208 t€ | 94 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 9 828 € | 9 828 € |
| Kortfristiga fordringar | 54 t€ | 53 t€ | 144 t€ | 76 t€ | 80 t€ | 85 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 18 t€ | 16 t€ | 38 t€ | 29 t€ | 32 t€ | 14 t€ |
| Material och förnödenheter | 9 200 € | 13 t€ | 14 t€ | 31 t€ | 15 t€ | 6 730 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 54 € | -61 € | -295 € | -314 € | -140 € | -29 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 0 € | 454 € | 907 € | 1 361 € | 2 367 € | 3 373 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Sähköpalvelu Paananen Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen detaljhandel med belysningsartiklar (36 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 6,6 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Nyslott
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis