MM Teams Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Keuruu, rekisteröity vuonna 1996. Tilikaudella, joka päättyi 31.5.2025, liikevaihto oli 39 t€ ja liikevoitto 2 000 €; omavaraisuusaste 99,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 58 t€ ja tuloverot 12 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 39 t€ | 165 t€ | – | – | – |
| Liikevaihdon muutos | -76,2 % | – | 11,6 % | -9,5 % | – |
| Bruttotulos | – | 257 t€ | 269 t€ | 241 t€ | 266 t€ |
| Käyttökate | 3 965 € | 85 t€ | 28 t€ | -3 660 € | 34 t€ |
| Käyttökate-% | 10,1 % | 51,5 % | – | – | – |
| Liikevoitto | 2 000 € | 83 t€ | 21 t€ | -17 t€ | 21 t€ |
| Liikevoitto-% | 5,1 % | 50,3 % | – | – | – |
| Tilikauden tulos | 2 885 € | 72 t€ | 21 t€ | -17 t€ | 20 t€ |
| Henkilöstökulut | -67 € | 94 t€ | 142 t€ | 147 t€ | 138 t€ |
| Omavaraisuusaste | 99,1 % | 91,8 % | – | – | – |
| Quick ratio | 41,58 | 6,90 | – | – | – |
| Current ratio | 60,31 | 7,19 | – | – | – |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 2,7 % | 6,6 % | – | – | – |
| Oman pääoman tuotto | 2,5 % | 59,6 % | – | – | – |
| Taseen loppusumma | 115 t€ | 132 t€ | 98 t€ | 83 t€ | 100 t€ |
| Oma pääoma | 114 t€ | 121 t€ | – | – | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 19 t€ | 36 t€ | 28 t€ | 9 998 € | 14 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 39 t€ | 165 t€ | – | – | – |
| Bruttotulos | – | 257 t€ | 269 t€ | 241 t€ | 266 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 101 t€ | – | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | -14 t€ | -8 991 € | – | – | – |
| Henkilöstökulut | 67 € | -94 t€ | -142 t€ | -147 t€ | -138 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -1 965 € | -2 047 € | -7 175 € | -13 t€ | -13 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -22 t€ | -78 t€ | -98 t€ | -98 t€ | -94 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 2 000 € | 83 t€ | 21 t€ | -17 t€ | 21 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 605 € | 837 € | -218 € | -262 € | -619 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 3 605 € | 84 t€ | 21 t€ | -17 t€ | 20 t€ |
| Tuloverot | -720 € | -12 t€ | – | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2 885 € | 72 t€ | 21 t€ | -17 t€ | 20 t€ |
Tase
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 52 t€ | 54 t€ | – | – | – |
| Vaihto-omaisuus | 20 t€ | 3 073 € | 0 € | – | – |
| Saamiset | 24 t€ | 39 t€ | 9 847 € | 7 400 € | 7 840 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 19 t€ | 36 t€ | 28 t€ | 9 998 € | 14 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 63 t€ | 78 t€ | – | – | – |
| Vastaavaa | 115 t€ | 132 t€ | 98 t€ | 83 t€ | 100 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | – | – | – |
| Oma pääoma | 114 t€ | 121 t€ | – | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 041 € | 11 t€ | – | – | – |
| Vieras pääoma | 1 041 € | 11 t€ | – | – | – |
Kaikki tilinpäätöksen erät (52)
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 39 t€ | 165 t€ | – | – | – |
| Bruttotulos | – | 257 t€ | 269 t€ | 241 t€ | 266 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 101 t€ | – | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | -14 t€ | -8 991 € | – | – | – |
| Henkilöstökulut | 67 € | -94 t€ | -142 t€ | -147 t€ | -138 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -1 965 € | -2 047 € | -7 175 € | -13 t€ | -13 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -22 t€ | -78 t€ | -98 t€ | -98 t€ | -94 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 2 000 € | 83 t€ | 21 t€ | -17 t€ | 21 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 605 € | 837 € | -218 € | -262 € | -619 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 3 605 € | 84 t€ | 21 t€ | -17 t€ | 20 t€ |
| Tuloverot | -720 € | -12 t€ | – | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2 885 € | 72 t€ | 21 t€ | -17 t€ | 20 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 52 t€ | 54 t€ | – | – | – |
| Vaihto-omaisuus | 20 t€ | 3 073 € | 0 € | – | – |
| Saamiset | 24 t€ | 39 t€ | 9 847 € | 7 400 € | 7 840 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 19 t€ | 36 t€ | 28 t€ | 9 998 € | 14 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 63 t€ | 78 t€ | – | – | – |
| Vastaavaa | 115 t€ | 132 t€ | 98 t€ | 83 t€ | 100 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | – | – | – |
| Oma pääoma | 114 t€ | 121 t€ | – | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 041 € | 11 t€ | – | – | – |
| Vieras pääoma | 1 041 € | 11 t€ | – | – | – |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 47 t€ | 49 t€ | – | – | – |
| Valmiit tuotteet | 20 t€ | 3 073 € | – | – | – |
| Sijoitukset | 2 650 € | 2 650 € | 2 650 € | 2 650 € | 2 650 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 18 t€ | 17 t€ | – | – | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 310 € | 3 448 € | – | – | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 100 t€ | 38 t€ | – | – | – |
| Pitkäaikaiset saamiset | 0 € | 18 t€ | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 5 366 € | 4 129 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 731 € | 236 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 336 € | 0 € | – | – | – |
| Ostot tilikauden aikana | -30 t€ | -12 t€ | – | – | – |
| Vararahasto | 1 954 € | 1 954 € | – | – | – |
| Välittömät verot | – | -12 t€ | 0 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 2 885 € | 72 t€ | – | – | – |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 0 € | 18 t€ | – | – | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 24 t€ | 21 t€ | – | – | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -1 € | -19 € | – | – | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 49 t€ | 51 t€ | 57 t€ | 59 t€ | 62 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 0 € | -85 t€ | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 7 125 € | – | – | – |
| Aineettomat hyödykkeet | – | – | 0 € | 3 769 € | 13 t€ |
| Vastattavaa | 115 t€ | 132 t€ | 98 t€ | 83 t€ | 100 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 606 € | 856 € | – | – | – |
| Muut henkilösivukulut | 0 € | -456 € | – | – | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -1 965 € | -2 047 € | – | – | – |
| Palvelujen ostot | -436 € | -447 € | – | – | – |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 2 069 € | 2 069 € | – | – | – |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 16 t€ | 3 073 € | – | – | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 2 650 € | 2 650 € | – | – | – |
| Eläkekulut | 67 € | -8 614 € | – | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna MM Teams Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta suurempaan puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 2,7-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.