MM Teams Oy är ett aktiebolag med hemort i Keuru, registrerat år 1996. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2025 var omsättningen 39 t€ och rörelseresultatet 2 000 €; soliditet 99,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 58 t€ och inkomstskatterna 12 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 39 t€ | 165 t€ | – | – | – |
| Förändring i omsättning | -76,2 % | – | 11,6 % | -9,5 % | – |
| Bruttoresultat | – | 257 t€ | 269 t€ | 241 t€ | 266 t€ |
| Rörelsebidrag | 3 965 € | 85 t€ | 28 t€ | -3 660 € | 34 t€ |
| Rörelsebidrag % | 10,1 % | 51,5 % | – | – | – |
| Rörelseresultat | 2 000 € | 83 t€ | 21 t€ | -17 t€ | 21 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,1 % | 50,3 % | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens resultat | 2 885 € | 72 t€ | 21 t€ | -17 t€ | 20 t€ |
| Personalkostnader | -67 € | 94 t€ | 142 t€ | 147 t€ | 138 t€ |
| Soliditet | 99,1 % | 91,8 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 41,58 | 6,90 | – | – | – |
| Current ratio | 60,31 | 7,19 | – | – | – |
| Relativ skuldsättning | 2,7 % | 6,6 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,5 % | 59,6 % | – | – | – |
| Balansomslutning | 115 t€ | 132 t€ | 98 t€ | 83 t€ | 100 t€ |
| Eget kapital | 114 t€ | 121 t€ | – | – | – |
| Kassa och bank | 19 t€ | 36 t€ | 28 t€ | 9 998 € | 14 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 39 t€ | 165 t€ | – | – | – |
| Bruttoresultat | – | 257 t€ | 269 t€ | 241 t€ | 266 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 101 t€ | – | – | – |
| Material och tjänster | -14 t€ | -8 991 € | – | – | – |
| Personalkostnader | 67 € | -94 t€ | -142 t€ | -147 t€ | -138 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -1 965 € | -2 047 € | -7 175 € | -13 t€ | -13 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -22 t€ | -78 t€ | -98 t€ | -98 t€ | -94 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 2 000 € | 83 t€ | 21 t€ | -17 t€ | 21 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 605 € | 837 € | -218 € | -262 € | -619 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3 605 € | 84 t€ | 21 t€ | -17 t€ | 20 t€ |
| Inkomstskatt | -720 € | -12 t€ | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2 885 € | 72 t€ | 21 t€ | -17 t€ | 20 t€ |
Balansräkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 52 t€ | 54 t€ | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 20 t€ | 3 073 € | 0 € | – | – |
| Fordringar | 24 t€ | 39 t€ | 9 847 € | 7 400 € | 7 840 € |
| Kassa och bank | 19 t€ | 36 t€ | 28 t€ | 9 998 € | 14 t€ |
| Rörliga aktiva | 63 t€ | 78 t€ | – | – | – |
| Aktiva | 115 t€ | 132 t€ | 98 t€ | 83 t€ | 100 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | – | – | – |
| Eget kapital | 114 t€ | 121 t€ | – | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 1 041 € | 11 t€ | – | – | – |
| Främmande kapital | 1 041 € | 11 t€ | – | – | – |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 39 t€ | 165 t€ | – | – | – |
| Bruttoresultat | – | 257 t€ | 269 t€ | 241 t€ | 266 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 101 t€ | – | – | – |
| Material och tjänster | -14 t€ | -8 991 € | – | – | – |
| Personalkostnader | 67 € | -94 t€ | -142 t€ | -147 t€ | -138 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -1 965 € | -2 047 € | -7 175 € | -13 t€ | -13 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -22 t€ | -78 t€ | -98 t€ | -98 t€ | -94 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 2 000 € | 83 t€ | 21 t€ | -17 t€ | 21 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 605 € | 837 € | -218 € | -262 € | -619 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3 605 € | 84 t€ | 21 t€ | -17 t€ | 20 t€ |
| Inkomstskatt | -720 € | -12 t€ | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2 885 € | 72 t€ | 21 t€ | -17 t€ | 20 t€ |
| Bestående aktiva | 52 t€ | 54 t€ | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 20 t€ | 3 073 € | 0 € | – | – |
| Fordringar | 24 t€ | 39 t€ | 9 847 € | 7 400 € | 7 840 € |
| Kassa och bank | 19 t€ | 36 t€ | 28 t€ | 9 998 € | 14 t€ |
| Rörliga aktiva | 63 t€ | 78 t€ | – | – | – |
| Aktiva | 115 t€ | 132 t€ | 98 t€ | 83 t€ | 100 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | – | – | – |
| Eget kapital | 114 t€ | 121 t€ | – | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 1 041 € | 11 t€ | – | – | – |
| Främmande kapital | 1 041 € | 11 t€ | – | – | – |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 47 t€ | 49 t€ | – | – | – |
| Färdiga produkter | 20 t€ | 3 073 € | – | – | – |
| Placeringar | 2 650 € | 2 650 € | 2 650 € | 2 650 € | 2 650 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 18 t€ | 17 t€ | – | – | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 310 € | 3 448 € | – | – | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 100 t€ | 38 t€ | – | – | – |
| Långfristiga fordringar | 0 € | 18 t€ | – | – | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 366 € | 4 129 € | – | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 731 € | 236 € | – | – | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 336 € | 0 € | – | – | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | -30 t€ | -12 t€ | – | – | – |
| Reservfond | 1 954 € | 1 954 € | – | – | – |
| Direkta skatter | – | -12 t€ | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 2 885 € | 72 t€ | – | – | – |
| Långfristiga lånefordringar | 0 € | 18 t€ | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 24 t€ | 21 t€ | – | – | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -1 € | -19 € | – | – | – |
| Materiella tillgångar | 49 t€ | 51 t€ | 57 t€ | 59 t€ | 62 t€ |
| Löner och arvoden | 0 € | -85 t€ | – | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 7 125 € | – | – | – |
| Immateriella tillgångar | – | – | 0 € | 3 769 € | 13 t€ |
| Passiva | 115 t€ | 132 t€ | 98 t€ | 83 t€ | 100 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 606 € | 856 € | – | – | – |
| Övriga lönebikostnader | 0 € | -456 € | – | – | – |
| Avskrivningar enligt plan | -1 965 € | -2 047 € | – | – | – |
| Köp av tjänster | -436 € | -447 € | – | – | – |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 2 069 € | 2 069 € | – | – | – |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 16 t€ | 3 073 € | – | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 2 650 € | 2 650 € | – | – | – |
| Pensionskostnader | 67 € | -8 614 € | – | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör MM Teams Oy till den övre halvan inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 2,7 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.