Konditoria Huovila Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hamina, rekisteröity vuonna 1995. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 450 t€ ja liikevoitto -22 t€; omavaraisuusaste 22,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 23 t€ ja tuloverot 4 526 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 105 € vuosina 2024–2024; suurin ostaja on Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala). Viimeisin kaupparekisterimerkintä: toimitusjohtajan muutos 10.11.2025.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 450 t€ | 480 t€ | 506 t€ | 500 t€ | 442 t€ | 425 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -6,2 % | -5,1 % | 1,2 % | 13,0 % | 4,1 % | – |
| Käyttökate | -25 t€ | 26 t€ | 7 585 € | 34 t€ | 7 183 € | 24 t€ |
| Käyttökate-% | -5,6 % | 5,4 % | 1,5 % | 6,8 % | 1,6 % | 5,6 % |
| Liikevoitto | -22 t€ | 23 t€ | 4 111 € | 30 t€ | 1 912 € | 19 t€ |
| Liikevoitto-% | -5,0 % | 4,8 % | 0,8 % | 6,0 % | 0,4 % | 4,5 % |
| Tilikauden tulos | -13 t€ | 18 t€ | 2 778 € | 23 t€ | 20 t€ | 15 t€ |
| Henkilöstökulut | -270 t€ | 282 t€ | 306 t€ | 276 t€ | 278 t€ | 246 t€ |
| Omavaraisuusaste | 22,1 % | 78,4 % | 65,3 % | 73,5 % | 72,9 % | 71,7 % |
| Quick ratio | 1,00 | 1,85 | 1,43 | 2,00 | 1,68 | 2,01 |
| Current ratio | 1,17 | 2,12 | 1,57 | 2,25 | 1,87 | 2,32 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 11,0 % | 7,1 % | 13,3 % | 10,4 % | 11,9 % | 13,1 % |
| Oman pääoman tuotto | -90,6 % | 14,4 % | 2,2 % | 16,0 % | 14,4 % | 10,4 % |
| Taseen loppusumma | 64 t€ | 159 t€ | 194 t€ | 196 t€ | 193 t€ | 196 t€ |
| Oma pääoma | 14 t€ | 125 t€ | 127 t€ | 144 t€ | 141 t€ | 141 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 38 t€ | 48 t€ | 76 t€ | 77 t€ | 73 t€ | 87 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 450 t€ | 480 t€ | 506 t€ | 500 t€ | 442 t€ | 425 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 1 120 € | 867 € | 12 t€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 126 t€ | -110 t€ | -122 t€ | -115 t€ | -106 t€ | -96 t€ |
| Henkilöstökulut | 270 t€ | -282 t€ | -306 t€ | -276 t€ | -278 t€ | -246 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 628 € | -2 722 € | -3 474 € | -4 040 € | -5 271 € | -4 773 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 75 t€ | -62 t€ | -71 t€ | -76 t€ | -63 t€ | -58 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -22 t€ | 23 t€ | 4 111 € | 30 t€ | 1 912 € | 19 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -9 706 € | -743 € | -627 € | -901 € | 23 t€ | -668 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -13 t€ | 22 t€ | 3 485 € | 29 t€ | 25 t€ | 18 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -4 526 € | -707 € | -5 776 € | -5 067 € | -3 649 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -13 t€ | 18 t€ | 2 778 € | 23 t€ | 20 t€ | 15 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 9 649 € | 98 t€ | 100 t€ | 102 t€ | 106 t€ | 91 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 7 879 € | 7 759 € | 8 266 € | 10 t€ | 8 969 € | 14 t€ |
| Saamiset | 8 017 € | 4 812 € | 9 354 € | 6 069 € | 5 126 € | 4 996 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 38 t€ | 48 t€ | 76 t€ | 77 t€ | 73 t€ | 87 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 54 t€ | 61 t€ | 94 t€ | 94 t€ | 87 t€ | 105 t€ |
| Vastaavaa | 64 t€ | 159 t€ | 194 t€ | 196 t€ | 193 t€ | 196 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 14 t€ | 125 t€ | 127 t€ | 144 t€ | 141 t€ | 141 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 3 256 € | 5 603 € | 7 847 € | 10 t€ | 5 697 € | 10 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 46 t€ | 29 t€ | 60 t€ | 42 t€ | 47 t€ | 45 t€ |
| Vieras pääoma | 50 t€ | 34 t€ | 67 t€ | 52 t€ | 52 t€ | 56 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (53)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 450 t€ | 480 t€ | 506 t€ | 500 t€ | 442 t€ | 425 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 1 120 € | 867 € | 12 t€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 126 t€ | -110 t€ | -122 t€ | -115 t€ | -106 t€ | -96 t€ |
| Henkilöstökulut | 270 t€ | -282 t€ | -306 t€ | -276 t€ | -278 t€ | -246 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 628 € | -2 722 € | -3 474 € | -4 040 € | -5 271 € | -4 773 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 75 t€ | -62 t€ | -71 t€ | -76 t€ | -63 t€ | -58 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -22 t€ | 23 t€ | 4 111 € | 30 t€ | 1 912 € | 19 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -9 706 € | -743 € | -627 € | -901 € | 23 t€ | -668 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -13 t€ | 22 t€ | 3 485 € | 29 t€ | 25 t€ | 18 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -4 526 € | -707 € | -5 776 € | -5 067 € | -3 649 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -13 t€ | 18 t€ | 2 778 € | 23 t€ | 20 t€ | 15 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 9 649 € | 98 t€ | 100 t€ | 102 t€ | 106 t€ | 91 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 7 879 € | 7 759 € | 8 266 € | 10 t€ | 8 969 € | 14 t€ |
| Saamiset | 8 017 € | 4 812 € | 9 354 € | 6 069 € | 5 126 € | 4 996 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 38 t€ | 48 t€ | 76 t€ | 77 t€ | 73 t€ | 87 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 54 t€ | 61 t€ | 94 t€ | 94 t€ | 87 t€ | 105 t€ |
| Vastaavaa | 64 t€ | 159 t€ | 194 t€ | 196 t€ | 193 t€ | 196 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 14 t€ | 125 t€ | 127 t€ | 144 t€ | 141 t€ | 141 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 3 256 € | 5 603 € | 7 847 € | 10 t€ | 5 697 € | 10 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 46 t€ | 29 t€ | 60 t€ | 42 t€ | 47 t€ | 45 t€ |
| Vieras pääoma | 50 t€ | 34 t€ | 67 t€ | 52 t€ | 52 t€ | 56 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 20 t€ | 9 216 € | 32 t€ | 11 t€ | 8 955 € | 11 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 1 564 € | 1 564 € | 1 564 € | 1 564 € | 1 564 € | 1 564 € |
| Vastattavaa | 64 t€ | 159 t€ | 194 t€ | 196 t€ | 193 t€ | 196 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 7 611 € | 4 406 € | 8 947 € | 5 663 € | 4 720 € | 4 589 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 133 € | 35 € | 0 € | – | 0 € | 494 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 149 € | 69 € | 152 € | 90 € | 271 € | 18 € |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 3 256 € | 5 603 € | 7 847 € | 10 t€ | 5 697 € | 10 t€ |
| Koneet ja kalusto | 7 884 € | 8 166 € | 10 t€ | 12 t€ | 16 t€ | 14 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 18 t€ | 98 t€ | 115 t€ | 112 t€ | 112 t€ | 118 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 8 279 € | 8 063 € | 6 868 € | 11 t€ | 7 343 € | 6 864 € |
| Palkat ja palkkiot | 219 t€ | -224 t€ | -250 t€ | -223 t€ | -223 t€ | -201 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 1 714 € | 1 714 € | 1 714 € | 1 714 € | 1 714 € | 1 714 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 50 € | 88 t€ | 88 t€ | 88 t€ | 88 t€ | 75 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 3 727 € | 2 605 € | 3 390 € | 4 161 € | 3 696 € | 2 561 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -13 t€ | 18 t€ | 2 778 € | 23 t€ | 20 t€ | 15 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 589 € | -811 € | -778 € | -991 € | -540 € | -686 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 406 € | 406 € | 406 € | 406 € | 406 € | 406 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 751 € | 1 766 € | 5 557 € | 1 502 € | 1 024 € | 1 534 € |
| Eläkekulut | 43 t€ | -51 t€ | -51 t€ | -48 t€ | -46 t€ | -41 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 7 813 € | -7 426 € | -5 019 € | -4 526 € | -9 192 € | -5 279 € |
| Palvelujen ostot | 24 t€ | -4 968 € | 0 € | – | – | – |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 406 € | 406 € | 406 € | 406 € | 406 € | 406 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 10 t€ | 0 € | – | 0 € | 24 t€ | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 102 t€ | -105 t€ | -120 t€ | -116 t€ | -101 t€ | -100 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 7 884 € | 8 166 € | 10 t€ | 12 t€ | 16 t€ | 14 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 7 879 € | 7 759 € | 8 266 € | 10 t€ | 8 969 € | 14 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 628 € | -2 722 € | -3 474 € | -4 040 € | -5 271 € | -4 773 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 18 t€ | 11 t€ | 21 t€ | 19 t€ | 30 t€ | 28 t€ |
| Aineettomat oikeudet | 150 € | 150 € | 150 € | 150 € | 150 € | 150 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -120 € | -507 € | -2 174 € | 1 471 € | -4 879 € | 3 293 € |
| Sijoitukset | 50 € | 88 t€ | 88 t€ | 88 t€ | 88 t€ | 75 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Konditoria Huovila Oy kuuluu toimialaluokassa leivän valmistus, tuoreiden leivonnaisten ja kakkujen valmistus pienempään puoliskoon (159 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 28 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Kaupparekisterin tapahtumat
- Toimitusjohtajan muutos
Ilmainen kuukausilista: Hamina
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta