Emilia Sport Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 1978. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 2,5 M€ ja liikevoitto -110 t€; omavaraisuusaste 54,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 104 t€ ja tuloverot 21 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 1 707 € vuosina 2024–2024; suurin ostaja on Ikäihmisten Ja Vammaisten Palvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 1,4 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -0,4 % | 76,6 % | – |
| Käyttökate | -146 t€ | 150 t€ | 50 t€ |
| Käyttökate-% | -5,8 % | 5,9 % | 3,5 % |
| Liikevoitto | -110 t€ | 112 t€ | 20 t€ |
| Liikevoitto-% | -4,4 % | 4,4 % | 1,4 % |
| Tilikauden tulos | -113 t€ | 82 t€ | 6 308 € |
| Henkilöstökulut | -355 t€ | 246 t€ | 193 t€ |
| Omavaraisuusaste | 54,1 % | 55,4 % | 47,5 % |
| Quick ratio | 0,54 | 0,68 | 1,01 |
| Current ratio | 3,38 | 4,63 | 5,86 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 15,3 % | 18,1 % | 40,3 % |
| Oman pääoman tuotto | -24,8 % | 14,4 % | 1,2 % |
| Taseen loppusumma | 844 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Oma pääoma | 457 t€ | 570 t€ | 523 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 89 t€ | 106 t€ | 82 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 1,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 14 € | 11 t€ | 40 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2,0 M€ | -1,9 M€ | -1,0 M€ |
| Henkilöstökulut | 355 t€ | -246 t€ | -193 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 36 t€ | -38 t€ | -30 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 274 t€ | -275 t€ | -200 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -110 t€ | 112 t€ | 20 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 860 € | -8 430 € | -13 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -114 t€ | 103 t€ | 7 211 € |
| Tuloverot | -327 € | -21 t€ | -903 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -113 t€ | 82 t€ | 6 308 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 42 t€ | 58 t€ | 59 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 674 t€ | 829 t€ | 863 t€ |
| Saamiset | 38 t€ | 37 t€ | 98 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 89 t€ | 106 t€ | 82 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 801 t€ | 972 t€ | 1,0 M€ |
| Vastaavaa | 844 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 118 € | 118 € | 118 € |
| Oma pääoma | 457 t€ | 570 t€ | 523 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 150 t€ | 250 t€ | 400 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 237 t€ | 210 t€ | 178 t€ |
| Vieras pääoma | 387 t€ | 460 t€ | 578 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (52)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 1,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 14 € | 11 t€ | 40 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2,0 M€ | -1,9 M€ | -1,0 M€ |
| Henkilöstökulut | 355 t€ | -246 t€ | -193 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 36 t€ | -38 t€ | -30 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 274 t€ | -275 t€ | -200 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -110 t€ | 112 t€ | 20 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 860 € | -8 430 € | -13 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -114 t€ | 103 t€ | 7 211 € |
| Tuloverot | -327 € | -21 t€ | -903 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -113 t€ | 82 t€ | 6 308 € |
| Pysyvät vastaavat | 42 t€ | 58 t€ | 59 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 674 t€ | 829 t€ | 863 t€ |
| Saamiset | 38 t€ | 37 t€ | 98 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 89 t€ | 106 t€ | 82 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 801 t€ | 972 t€ | 1,0 M€ |
| Vastaavaa | 844 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 118 € | 118 € | 118 € |
| Oma pääoma | 457 t€ | 570 t€ | 523 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 150 t€ | 250 t€ | 400 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 237 t€ | 210 t€ | 178 t€ |
| Vieras pääoma | 387 t€ | 460 t€ | 578 t€ |
| Ennakkomaksut | 772 € | 5 181 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 18 t€ | 28 t€ | 13 t€ |
| Korkokulut ja muut rahoituskulut saman konsernin yrityksille | 5 330 € | -11 t€ | 0 € |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 0 € | 28 t€ | 57 t€ |
| Vastattavaa | 844 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 38 t€ | 37 t€ | 98 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 19 t€ | 7 382 € | 7 489 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 150 t€ | 250 t€ | 400 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 842 € | 2 993 € | 1 451 € |
| Koneet ja kalusto | 22 t€ | 30 t€ | 2 153 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 570 t€ | 488 t€ | 516 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 161 t€ | 140 t€ | 131 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 293 t€ | -203 t€ | -160 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 20 t€ | 0 € | – |
| Aineettomat hyödykkeet | 0 € | 28 t€ | 57 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 0 € | 84 € | 84 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 5 358 € | 17 t€ | 21 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -113 t€ | 82 t€ | 6 308 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 372 € | -207 € | -15 t€ |
| Eläkekulut | 53 t€ | -38 t€ | -29 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 13 t€ | 13 t€ | 69 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 8 138 € | -4 295 € | -4 382 € |
| Palvelujen ostot | 518 € | -521 € | -952 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 42 t€ | 30 t€ | 2 153 € |
| Ostot tilikauden aikana | 1,8 M€ | -1,8 M€ | -1,1 M€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 674 t€ | 824 t€ | 863 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 36 t€ | -38 t€ | -30 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 58 t€ | 42 t€ | 33 t€ |
| Sijoitukset | 0 € | 84 € | 84 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 150 t€ | -39 t€ | 39 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Emilia Sport Oy kuuluu toimialaluokassa polkupyörien ja muiden urheiluvälineiden vähittäiskauppa suurempaan puoliskoon (309 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 34 t€, 3,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Tampere
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta