Emilia Sport Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 1978. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 2,5 M€ och rörelseresultatet -110 t€; soliditet 54,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 104 t€ och inkomstskatterna 21 t€. Offentliga köpare köpte för 1 707 € av företaget åren 2024–2024; den största köparen är Ikäihmisten Ja Vammaisten Palvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 1,4 M€ |
| Förändring i omsättning | -0,4 % | 76,6 % | – |
| Rörelsebidrag | -146 t€ | 150 t€ | 50 t€ |
| Rörelsebidrag % | -5,8 % | 5,9 % | 3,5 % |
| Rörelseresultat | -110 t€ | 112 t€ | 20 t€ |
| Rörelsemarginal | -4,4 % | 4,4 % | 1,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -113 t€ | 82 t€ | 6 308 € |
| Personalkostnader | -355 t€ | 246 t€ | 193 t€ |
| Soliditet | 54,1 % | 55,4 % | 47,5 % |
| Kassalikviditet | 0,54 | 0,68 | 1,01 |
| Current ratio | 3,38 | 4,63 | 5,86 |
| Relativ skuldsättning | 15,3 % | 18,1 % | 40,3 % |
| Avkastning på eget kapital | -24,8 % | 14,4 % | 1,2 % |
| Balansomslutning | 844 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Eget kapital | 457 t€ | 570 t€ | 523 t€ |
| Kassa och bank | 89 t€ | 106 t€ | 82 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 1,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 14 € | 11 t€ | 40 t€ |
| Material och tjänster | 2,0 M€ | -1,9 M€ | -1,0 M€ |
| Personalkostnader | 355 t€ | -246 t€ | -193 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 36 t€ | -38 t€ | -30 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 274 t€ | -275 t€ | -200 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -110 t€ | 112 t€ | 20 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 860 € | -8 430 € | -13 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -114 t€ | 103 t€ | 7 211 € |
| Inkomstskatt | -327 € | -21 t€ | -903 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -113 t€ | 82 t€ | 6 308 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 42 t€ | 58 t€ | 59 t€ |
| Omsättningstillgångar | 674 t€ | 829 t€ | 863 t€ |
| Fordringar | 38 t€ | 37 t€ | 98 t€ |
| Kassa och bank | 89 t€ | 106 t€ | 82 t€ |
| Rörliga aktiva | 801 t€ | 972 t€ | 1,0 M€ |
| Aktiva | 844 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 118 € | 118 € | 118 € |
| Eget kapital | 457 t€ | 570 t€ | 523 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 150 t€ | 250 t€ | 400 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 237 t€ | 210 t€ | 178 t€ |
| Främmande kapital | 387 t€ | 460 t€ | 578 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 1,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 14 € | 11 t€ | 40 t€ |
| Material och tjänster | 2,0 M€ | -1,9 M€ | -1,0 M€ |
| Personalkostnader | 355 t€ | -246 t€ | -193 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 36 t€ | -38 t€ | -30 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 274 t€ | -275 t€ | -200 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -110 t€ | 112 t€ | 20 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 860 € | -8 430 € | -13 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -114 t€ | 103 t€ | 7 211 € |
| Inkomstskatt | -327 € | -21 t€ | -903 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -113 t€ | 82 t€ | 6 308 € |
| Bestående aktiva | 42 t€ | 58 t€ | 59 t€ |
| Omsättningstillgångar | 674 t€ | 829 t€ | 863 t€ |
| Fordringar | 38 t€ | 37 t€ | 98 t€ |
| Kassa och bank | 89 t€ | 106 t€ | 82 t€ |
| Rörliga aktiva | 801 t€ | 972 t€ | 1,0 M€ |
| Aktiva | 844 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 118 € | 118 € | 118 € |
| Eget kapital | 457 t€ | 570 t€ | 523 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 150 t€ | 250 t€ | 400 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 237 t€ | 210 t€ | 178 t€ |
| Främmande kapital | 387 t€ | 460 t€ | 578 t€ |
| Förskottsbetalningar | 772 € | 5 181 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 18 t€ | 28 t€ | 13 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till företag inom samma koncern | 5 330 € | -11 t€ | 0 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 0 € | 28 t€ | 57 t€ |
| Passiva | 844 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Kortfristiga fordringar | 38 t€ | 37 t€ | 98 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 19 t€ | 7 382 € | 7 489 € |
| Långfristiga övriga skulder | 150 t€ | 250 t€ | 400 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 842 € | 2 993 € | 1 451 € |
| Maskiner och inventarier | 22 t€ | 30 t€ | 2 153 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 570 t€ | 488 t€ | 516 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 161 t€ | 140 t€ | 131 t€ |
| Löner och arvoden | 293 t€ | -203 t€ | -160 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 20 t€ | 0 € | – |
| Immateriella tillgångar | 0 € | 28 t€ | 57 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 0 € | 84 € | 84 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 5 358 € | 17 t€ | 21 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -113 t€ | 82 t€ | 6 308 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 372 € | -207 € | -15 t€ |
| Pensionskostnader | 53 t€ | -38 t€ | -29 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 13 t€ | 13 t€ | 69 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 8 138 € | -4 295 € | -4 382 € |
| Köp av tjänster | 518 € | -521 € | -952 € |
| Materiella tillgångar | 42 t€ | 30 t€ | 2 153 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1,8 M€ | -1,8 M€ | -1,1 M€ |
| Material och förnödenheter | 674 t€ | 824 t€ | 863 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 36 t€ | -38 t€ | -30 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 58 t€ | 42 t€ | 33 t€ |
| Placeringar | 0 € | 84 € | 84 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 150 t€ | -39 t€ | 39 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Emilia Sport Oy till den övre halvan inom näringsgrenen detaljhandel med cyklar och övriga sport- och fritidsartiklar (309 företag med beskattningsbar inkomst; median 34 t€, 3,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Tammerfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis