Kantolan Kultaportti Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hämeenlinna, rekisteröity vuonna 1994. Tilikaudella, joka päättyi 30.9.2025, liikevoitto -852 €; omavaraisuusaste 72,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 30 t€ ja tuloverot 7 500 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 21 t€ vuosina 2022–2022; suurin ostaja on Ulosottolaitos (Oikeusministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 3 376 € | 37 € |
| Liikevaihdon muutos | – | -100,0 % | 9016,7 % | – |
| Käyttökate | -852 € | -2 234 € | 145 t€ | 54 t€ |
| Käyttökate-% | – | – | 4307,3 % | 147125,8 % |
| Liikevoitto | -852 € | -2 234 € | 145 t€ | 55 t€ |
| Liikevoitto-% | – | – | 4307,3 % | 147586,3 % |
| Tilikauden tulos | -6 079 € | -2 694 € | 120 t€ | 26 t€ |
| Henkilöstökulut | – | – | 0 € | 25 t€ |
| Omavaraisuusaste | 72,4 % | 62,4 % | 63,8 % | 31,4 % |
| Quick ratio | 3,63 | 2,66 | 2,76 | 1,40 |
| Current ratio | 3,63 | 2,66 | 2,76 | 1,40 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | – | – | 2546,2 % | 185192,2 % |
| Oman pääoman tuotto | -4,3 % | -1,8 % | 79,3 % | 83,8 % |
| Taseen loppusumma | 197 t€ | 239 t€ | 238 t€ | 100 t€ |
| Oma pääoma | 143 t€ | 149 t€ | 152 t€ | 31 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 0 € | 1 375 € | 0 € | – |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 3 376 € | 37 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 55 € | 162 t€ | 45 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | – | 0 € | 896 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | – | – | 0 € | -25 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | – | 0 € | 170 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 852 € | 2 289 € | 19 t€ | 15 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -852 € | -2 234 € | 145 t€ | 55 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 5 227 € | 461 € | 95 € | 636 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -6 079 € | -2 694 € | 145 t€ | 54 t€ |
| Tuloverot | – | 0 € | 25 t€ | 12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -6 079 € | -2 694 € | 120 t€ | 26 t€ |
Tase
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | – | – | 0 € | 4 284 € |
| Saamiset | 197 t€ | 237 t€ | 238 t€ | 96 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 0 € | 1 375 € | 0 € | – |
| Vaihtuvat vastaavat | 197 t€ | 239 t€ | 238 t€ | 96 t€ |
| Vastaavaa | 197 t€ | 239 t€ | 238 t€ | 100 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 143 t€ | 149 t€ | 152 t€ | 31 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 22 € | 0 € | 48 € | 42 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 54 t€ | 90 t€ | 86 t€ | 69 t€ |
| Vieras pääoma | 54 t€ | 90 t€ | 86 t€ | 69 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 3 376 € | 37 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 55 € | 162 t€ | 45 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | – | 0 € | 896 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | – | – | 0 € | -25 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | – | 0 € | 170 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 852 € | 2 289 € | 19 t€ | 15 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -852 € | -2 234 € | 145 t€ | 55 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 5 227 € | 461 € | 95 € | 636 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -6 079 € | -2 694 € | 145 t€ | 54 t€ |
| Tuloverot | – | 0 € | 25 t€ | 12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -6 079 € | -2 694 € | 120 t€ | 26 t€ |
| Pysyvät vastaavat | – | – | 0 € | 4 284 € |
| Saamiset | 197 t€ | 237 t€ | 238 t€ | 96 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 0 € | 1 375 € | 0 € | – |
| Vaihtuvat vastaavat | 197 t€ | 239 t€ | 238 t€ | 96 t€ |
| Vastaavaa | 197 t€ | 239 t€ | 238 t€ | 100 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 143 t€ | 149 t€ | 152 t€ | 31 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 22 € | 0 € | 48 € | 42 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 54 t€ | 90 t€ | 86 t€ | 69 t€ |
| Vieras pääoma | 54 t€ | 90 t€ | 86 t€ | 69 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 22 € | 0 € | 48 € | 42 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 0 € | 2 966 € | 2 980 € | 5 229 € |
| Palkat ja palkkiot | – | – | 0 € | -20 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | 0 € | 110 € | 0 € |
| Eläkekulut | – | – | 0 € | -5 078 € |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 24 t€ | 58 t€ | 46 t€ | 51 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | – | – | 0 € | 4 284 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | – | – | 0 € | 170 € |
| Vastattavaa | 197 t€ | 239 t€ | 238 t€ | 100 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 7 621 € | 0 € | 0 € | 45 € |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 189 t€ | 237 t€ | 238 t€ | 95 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | – | – | 0 € | 2 265 € |
| Konserniavustukset | – | – | 0 € | 16 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | – | – | 0 € | 2 019 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -6 079 € | -2 694 € | 120 t€ | 26 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 145 t€ | 148 t€ | 27 t€ | 951 € |
| Ostot tilikauden aikana | – | 0 € | 896 € | 0 € |
| Muut erittelemättömät rahastot | 1 629 € | 1 629 € | 1 629 € | 1 629 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 255 € | 0 € | 0 € | 499 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | – | 0 € | 30 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 30 t€ | 29 t€ | 29 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 197 t€ | 237 t€ | 238 t€ | 96 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 5 227 € | 461 € | 95 € | 666 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 59 € | 27 € | 8 237 € | 1 391 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kantolan Kultaportti Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta suurempaan puoliskoon (2749 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 21 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Hämeenlinna
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta