Kantolan Kultaportti Oy är ett aktiebolag med hemort i Tavastehus, registrerat år 1994. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2025 rörelseresultatet -852 €; soliditet 72,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 30 t€ och inkomstskatterna 7 500 €. Offentliga köpare köpte för 21 t€ av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Ulosottolaitos (Oikeusministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 0 € | 3 376 € | 37 € |
| Förändring i omsättning | – | -100,0 % | 9016,7 % | – |
| Rörelsebidrag | -852 € | -2 234 € | 145 t€ | 54 t€ |
| Rörelsebidrag % | – | – | 4307,3 % | 147125,8 % |
| Rörelseresultat | -852 € | -2 234 € | 145 t€ | 55 t€ |
| Rörelsemarginal | – | – | 4307,3 % | 147586,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -6 079 € | -2 694 € | 120 t€ | 26 t€ |
| Personalkostnader | – | – | 0 € | 25 t€ |
| Soliditet | 72,4 % | 62,4 % | 63,8 % | 31,4 % |
| Kassalikviditet | 3,63 | 2,66 | 2,76 | 1,40 |
| Current ratio | 3,63 | 2,66 | 2,76 | 1,40 |
| Relativ skuldsättning | – | – | 2546,2 % | 185192,2 % |
| Avkastning på eget kapital | -4,3 % | -1,8 % | 79,3 % | 83,8 % |
| Balansomslutning | 197 t€ | 239 t€ | 238 t€ | 100 t€ |
| Eget kapital | 143 t€ | 149 t€ | 152 t€ | 31 t€ |
| Kassa och bank | 0 € | 1 375 € | 0 € | – |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 0 € | 3 376 € | 37 € |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 55 € | 162 t€ | 45 t€ |
| Material och tjänster | – | 0 € | 896 € | 0 € |
| Personalkostnader | – | – | 0 € | -25 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | – | 0 € | 170 € |
| Övriga rörelsekostnader | 852 € | 2 289 € | 19 t€ | 15 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -852 € | -2 234 € | 145 t€ | 55 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 5 227 € | 461 € | 95 € | 636 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -6 079 € | -2 694 € | 145 t€ | 54 t€ |
| Inkomstskatt | – | 0 € | 25 t€ | 12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -6 079 € | -2 694 € | 120 t€ | 26 t€ |
Balansräkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | – | – | 0 € | 4 284 € |
| Fordringar | 197 t€ | 237 t€ | 238 t€ | 96 t€ |
| Kassa och bank | 0 € | 1 375 € | 0 € | – |
| Rörliga aktiva | 197 t€ | 239 t€ | 238 t€ | 96 t€ |
| Aktiva | 197 t€ | 239 t€ | 238 t€ | 100 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 143 t€ | 149 t€ | 152 t€ | 31 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 22 € | 0 € | 48 € | 42 € |
| Korfristigt främmande kapital | 54 t€ | 90 t€ | 86 t€ | 69 t€ |
| Främmande kapital | 54 t€ | 90 t€ | 86 t€ | 69 t€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 0 € | 3 376 € | 37 € |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 55 € | 162 t€ | 45 t€ |
| Material och tjänster | – | 0 € | 896 € | 0 € |
| Personalkostnader | – | – | 0 € | -25 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | – | 0 € | 170 € |
| Övriga rörelsekostnader | 852 € | 2 289 € | 19 t€ | 15 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -852 € | -2 234 € | 145 t€ | 55 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 5 227 € | 461 € | 95 € | 636 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -6 079 € | -2 694 € | 145 t€ | 54 t€ |
| Inkomstskatt | – | 0 € | 25 t€ | 12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -6 079 € | -2 694 € | 120 t€ | 26 t€ |
| Bestående aktiva | – | – | 0 € | 4 284 € |
| Fordringar | 197 t€ | 237 t€ | 238 t€ | 96 t€ |
| Kassa och bank | 0 € | 1 375 € | 0 € | – |
| Rörliga aktiva | 197 t€ | 239 t€ | 238 t€ | 96 t€ |
| Aktiva | 197 t€ | 239 t€ | 238 t€ | 100 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 143 t€ | 149 t€ | 152 t€ | 31 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 22 € | 0 € | 48 € | 42 € |
| Korfristigt främmande kapital | 54 t€ | 90 t€ | 86 t€ | 69 t€ |
| Främmande kapital | 54 t€ | 90 t€ | 86 t€ | 69 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 0 € | 2 966 € | 2 980 € | 5 229 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | 0 € | 110 € | 0 € |
| Övriga fonder | 1 629 € | 1 629 € | 1 629 € | 1 629 € |
| Passiva | 197 t€ | 239 t€ | 238 t€ | 100 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 22 € | 0 € | 48 € | 42 € |
| Kortfristiga fordringar | 197 t€ | 237 t€ | 238 t€ | 96 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 7 621 € | 0 € | 0 € | 45 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | – | – | 0 € | 2 019 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | – | 0 € | 30 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 145 t€ | 148 t€ | 27 t€ | 951 € |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 24 t€ | 58 t€ | 46 t€ | 51 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 59 € | 27 € | 8 237 € | 1 391 € |
| Löner och arvoden | – | – | 0 € | -20 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -6 079 € | -2 694 € | 120 t€ | 26 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 5 227 € | 461 € | 95 € | 666 € |
| Pensionskostnader | – | – | 0 € | -5 078 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 255 € | 0 € | 0 € | 499 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | – | – | 0 € | 2 265 € |
| Materiella tillgångar | – | – | 0 € | 4 284 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | 0 € | 896 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 189 t€ | 237 t€ | 238 t€ | 95 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | – | – | 0 € | 170 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 30 t€ | 29 t€ | 29 t€ | 11 t€ |
| Koncernbidrag | – | – | 0 € | 16 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kantolan Kultaportti Oy till den övre halvan inom näringsgrenen diverse övrig finansiell verksamhet utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (2749 företag med beskattningsbar inkomst; median 21 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Tavastehus
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis