Usmin Fysioterapiapalvelu Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hyvinkää, rekisteröity vuonna 1995. Tilikaudella, joka päättyi 31.5.2026, liikevaihto oli 56 t€ ja liikevoitto 10 t€; omavaraisuusaste 7,9 %. Julkiset ostajat ostivat siltä 161 € vuosina 2024–2024; suurin ostaja on Konsernipalvelut (Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue). Viimeisin kaupparekisterimerkintä: toimiala muuttui 20.10.2026.
Talous
| Tunnusluvut | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 56 t€ | 49 t€ | 38 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 15,0 % | 29,3 % | – |
| Käyttökate | 10 t€ | 4 422 € | -6 146 € |
| Käyttökate-% | 18,5 % | 9,1 % | -16,3 % |
| Liikevoitto | 10 t€ | 4 422 € | -6 146 € |
| Liikevoitto-% | 18,5 % | 9,1 % | -16,3 % |
| Tilikauden tulos | 7 049 € | 491 € | -11 t€ |
| Henkilöstökulut | -5 171 € | 5 362 € | 6 477 € |
| Omavaraisuusaste | 7,9 % | 0,7 % | 0,1 % |
| Quick ratio | 1,05 | 1,16 | 0,77 |
| Current ratio | 2,58 | 3,87 | 5,57 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 158,7 % | 188,0 % | 242,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 92,0 % | 80,3 % | -8790,0 % |
| Taseen loppusumma | 97 t€ | 92 t€ | 91 t€ |
| Oma pääoma | 7 660 € | 611 € | 120 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 046 € | 463 € | 603 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 56 t€ | 49 t€ | 38 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 200 € | 3 596 € |
| Materiaalit ja palvelut | 26 t€ | -25 t€ | -23 t€ |
| Henkilöstökulut | 5 171 € | -5 362 € | -6 477 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 15 t€ | -14 t€ | -18 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 10 t€ | 4 422 € | -6 146 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 339 € | -3 931 € | -4 428 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 049 € | 491 € | -11 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 7 049 € | 491 € | -11 t€ |
Tase
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 75 t€ | 75 t€ | 76 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 13 t€ | 12 t€ | 14 t€ |
| Saamiset | 7 708 € | 4 628 € | 1 578 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 046 € | 463 € | 603 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 21 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Vastaavaa | 97 t€ | 92 t€ | 91 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 7 660 € | 611 € | 120 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 81 t€ | 87 t€ | 88 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 8 301 € | 4 395 € | 2 831 € |
| Vieras pääoma | 89 t€ | 92 t€ | 91 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 56 t€ | 49 t€ | 38 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 200 € | 3 596 € |
| Materiaalit ja palvelut | 26 t€ | -25 t€ | -23 t€ |
| Henkilöstökulut | 5 171 € | -5 362 € | -6 477 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 15 t€ | -14 t€ | -18 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 10 t€ | 4 422 € | -6 146 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 339 € | -3 931 € | -4 428 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 049 € | 491 € | -11 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 7 049 € | 491 € | -11 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 75 t€ | 75 t€ | 76 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 13 t€ | 12 t€ | 14 t€ |
| Saamiset | 7 708 € | 4 628 € | 1 578 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 046 € | 463 € | 603 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 21 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Vastaavaa | 97 t€ | 92 t€ | 91 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 7 660 € | 611 € | 120 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 81 t€ | 87 t€ | 88 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 8 301 € | 4 395 € | 2 831 € |
| Vieras pääoma | 89 t€ | 92 t€ | 91 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 197 € | 1 928 € | 1 412 € |
| Vastattavaa | 97 t€ | 92 t€ | 91 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 41 t€ | 47 t€ | 48 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € |
| Muu vaihto-omaisuus | 5 283 € | 4 051 € | 4 533 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 7 708 € | 4 628 € | 1 578 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 40 t€ | 40 t€ | 40 t€ |
| Valmiit tuotteet | 7 363 € | 7 870 € | 9 051 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -7 912 € | -8 403 € | 2 171 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 5 104 € | 2 467 € | 1 177 € |
| Palkat ja palkkiot | 0 € | -400 € | -1 600 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 75 t€ | 75 t€ | 76 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 6 851 € | 3 746 € | 1 296 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 7 049 € | 491 € | -11 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 3 539 € | -3 931 € | -4 428 € |
| Eläkekulut | 3 137 € | -3 708 € | -3 037 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 857 € | 881 € | 282 € |
| Muut henkilösivukulut | 2 033 € | -1 253 € | -1 841 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 200 € | 0 € | – |
| Ostot tilikauden aikana | 27 t€ | -23 t€ | -20 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | 0 € | 242 € |
| Sijoitukset | 75 t€ | 75 t€ | 76 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -1 109 € | -1 663 € | -2 825 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Kaupparekisterin tapahtumat
- Toimiala muuttui
Ilmainen kuukausilista: Hyvinkää
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta