Oy Vaasan Klubi Ravintola on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vaasa, rekisteröity vuonna 1994. Tilikaudella, joka päättyi 31.5.2026, liikevaihto oli 603 t€ ja liikevoitto 21 t€; omavaraisuusaste 53,3 %. Sillä on 1 alkoholilupaa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 603 t€ | 563 t€ | 591 t€ | 643 t€ | 528 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 7,2 % | -4,8 % | -8,1 % | 21,8 % | – |
| Käyttökate | 19 t€ | -21 t€ | -45 t€ | 24 t€ | 6 686 € |
| Käyttökate-% | 3,2 % | -3,8 % | -7,7 % | 3,7 % | 1,3 % |
| Liikevoitto | 21 t€ | -22 t€ | -46 t€ | 22 t€ | 4 838 € |
| Liikevoitto-% | 3,4 % | -3,9 % | -7,8 % | 3,5 % | 0,9 % |
| Tilikauden tulos | 21 t€ | -22 t€ | -46 t€ | 18 t€ | 4 435 € |
| Henkilöstökulut | -213 t€ | 200 t€ | 229 t€ | 212 t€ | 169 t€ |
| Omavaraisuusaste | 53,3 % | 37,8 % | 47,1 % | 68,5 % | 63,3 % |
| Quick ratio | 1,91 | 1,41 | 1,69 | 2,91 | 2,49 |
| Current ratio | 2,00 | 1,50 | 1,80 | 3,06 | 2,60 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 6,0 % | 5,9 % | 8,4 % | 7,0 % | 9,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 51,2 % | -107,3 % | -104,6 % | 18,3 % | 5,1 % |
| Taseen loppusumma | 78 t€ | 54 t€ | 94 t€ | 143 t€ | 138 t€ |
| Oma pääoma | 41 t€ | 20 t€ | 44 t€ | 98 t€ | 87 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 40 t€ | 13 t€ | 50 t€ | 93 t€ | 89 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 603 t€ | 563 t€ | 591 t€ | 643 t€ | 528 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 786 € | 623 € | 6 023 € | 9 503 € |
| Materiaalit ja palvelut | 172 t€ | -172 t€ | -180 t€ | -204 t€ | -158 t€ |
| Henkilöstökulut | 213 t€ | -200 t€ | -229 t€ | -212 t€ | -169 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 399 € | -780 € | -1 040 € | -1 386 € | -1 848 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 196 t€ | -213 t€ | -227 t€ | -209 t€ | -204 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 21 t€ | -22 t€ | -46 t€ | 22 t€ | 4 838 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -458 € | 285 € | 158 € | 232 € | 631 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 21 t€ | -22 t€ | -46 t€ | 22 t€ | 5 469 € |
| Tuloverot | 0 € | 0 € | 0 € | -4 497 € | -1 034 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 21 t€ | -22 t€ | -46 t€ | 18 t€ | 4 435 € |
Tase
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 5 325 € | 3 466 € | 4 246 € | 5 286 € | 6 672 € |
| Vaihto-omaisuus | 3 138 € | 3 103 € | 5 529 € | 6 607 € | 5 494 € |
| Saamiset | 30 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 38 t€ | 37 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 40 t€ | 13 t€ | 50 t€ | 93 t€ | 89 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 72 t€ | 50 t€ | 90 t€ | 138 t€ | 131 t€ |
| Vastaavaa | 78 t€ | 54 t€ | 94 t€ | 143 t€ | 138 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 41 t€ | 20 t€ | 44 t€ | 98 t€ | 87 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 36 t€ | 33 t€ | 50 t€ | 45 t€ | 50 t€ |
| Vieras pääoma | 36 t€ | 33 t€ | 50 t€ | 45 t€ | 50 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 603 t€ | 563 t€ | 591 t€ | 643 t€ | 528 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 786 € | 623 € | 6 023 € | 9 503 € |
| Materiaalit ja palvelut | 172 t€ | -172 t€ | -180 t€ | -204 t€ | -158 t€ |
| Henkilöstökulut | 213 t€ | -200 t€ | -229 t€ | -212 t€ | -169 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 399 € | -780 € | -1 040 € | -1 386 € | -1 848 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 196 t€ | -213 t€ | -227 t€ | -209 t€ | -204 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 21 t€ | -22 t€ | -46 t€ | 22 t€ | 4 838 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -458 € | 285 € | 158 € | 232 € | 631 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 21 t€ | -22 t€ | -46 t€ | 22 t€ | 5 469 € |
| Tuloverot | 0 € | 0 € | 0 € | -4 497 € | -1 034 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 21 t€ | -22 t€ | -46 t€ | 18 t€ | 4 435 € |
| Pysyvät vastaavat | 5 325 € | 3 466 € | 4 246 € | 5 286 € | 6 672 € |
| Vaihto-omaisuus | 3 138 € | 3 103 € | 5 529 € | 6 607 € | 5 494 € |
| Saamiset | 30 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 38 t€ | 37 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 40 t€ | 13 t€ | 50 t€ | 93 t€ | 89 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 72 t€ | 50 t€ | 90 t€ | 138 t€ | 131 t€ |
| Vastaavaa | 78 t€ | 54 t€ | 94 t€ | 143 t€ | 138 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 41 t€ | 20 t€ | 44 t€ | 98 t€ | 87 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 36 t€ | 33 t€ | 50 t€ | 45 t€ | 50 t€ |
| Vieras pääoma | 36 t€ | 33 t€ | 50 t€ | 45 t€ | 50 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 453 € | 5 215 € | 5 307 € | 4 128 € | 3 706 € |
| Palkat ja palkkiot | 181 t€ | -169 t€ | -198 t€ | -180 t€ | -143 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 460 € | 270 € | 200 € | 300 € | 650 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -34 € | -2 426 € | -1 078 € | 1 113 € | 658 € |
| Eläkekulut | 27 t€ | -26 t€ | -28 t€ | -28 t€ | -22 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 4 198 € | 2 340 € | 3 119 € | 4 159 € | 5 546 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 1 399 € | -780 € | -1 040 € | -1 386 € | -1 848 € |
| Vastattavaa | 78 t€ | 54 t€ | 94 t€ | 143 t€ | 138 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 150 € | 418 € | 2 356 € | 4 182 € |
| Sijoitukset | 1 127 € | 1 127 € | 1 127 € | 1 127 € | 1 127 € |
| Muut henkilösivukulut | 5 432 € | -4 597 € | -2 815 € | -4 982 € | -4 787 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 3 138 € | 3 103 € | 5 529 € | 6 607 € | 5 494 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 1 052 € | 1 052 € | 1 052 € | 1 052 € | 1 052 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 21 t€ | -22 t€ | -46 t€ | 18 t€ | 4 435 € |
| Palvelujen ostot | 0 € | -164 € | 0 € | -187 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 3 420 € | 25 t€ | 73 t€ | 63 t€ | 66 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 172 t€ | -169 t€ | -179 t€ | -205 t€ | -158 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 9 244 € | 14 t€ | 9 040 € | 13 t€ | 7 703 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 1 052 € | 1 052 € | 1 052 € | 1 052 € | 1 052 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 16 € | 19 € | 9 € | 3 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1 127 € | 1 127 € | 1 127 € | 1 127 € | 1 127 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 21 t€ | 18 t€ | 34 t€ | 35 t€ | 34 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 19 t€ | 19 t€ | 24 t€ | 21 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 29 t€ | 33 t€ | 33 t€ | 37 t€ | 36 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 2 € | -1 € | -60 € | -77 € | -22 € |
| Koneet ja kalusto | 4 198 € | 2 340 € | 3 119 € | 4 159 € | 5 546 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 12 t€ | 9 811 € | 9 998 € | 6 423 € | 13 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Alkoholiluvat
- Cotton ClubYliopistonrantaAnniskelu
Ilmainen kuukausilista: Vaasa
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta