Oy Vaasan Klubi Ravintola är ett aktiebolag med hemort i Vasa, registrerat år 1994. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2026 var omsättningen 603 t€ och rörelseresultatet 21 t€; soliditet 53,3 %. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 603 t€ | 563 t€ | 591 t€ | 643 t€ | 528 t€ |
| Förändring i omsättning | 7,2 % | -4,8 % | -8,1 % | 21,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 19 t€ | -21 t€ | -45 t€ | 24 t€ | 6 686 € |
| Rörelsebidrag % | 3,2 % | -3,8 % | -7,7 % | 3,7 % | 1,3 % |
| Rörelseresultat | 21 t€ | -22 t€ | -46 t€ | 22 t€ | 4 838 € |
| Rörelsemarginal | 3,4 % | -3,9 % | -7,8 % | 3,5 % | 0,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 21 t€ | -22 t€ | -46 t€ | 18 t€ | 4 435 € |
| Personalkostnader | -213 t€ | 200 t€ | 229 t€ | 212 t€ | 169 t€ |
| Soliditet | 53,3 % | 37,8 % | 47,1 % | 68,5 % | 63,3 % |
| Kassalikviditet | 1,91 | 1,41 | 1,69 | 2,91 | 2,49 |
| Current ratio | 2,00 | 1,50 | 1,80 | 3,06 | 2,60 |
| Relativ skuldsättning | 6,0 % | 5,9 % | 8,4 % | 7,0 % | 9,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 51,2 % | -107,3 % | -104,6 % | 18,3 % | 5,1 % |
| Balansomslutning | 78 t€ | 54 t€ | 94 t€ | 143 t€ | 138 t€ |
| Eget kapital | 41 t€ | 20 t€ | 44 t€ | 98 t€ | 87 t€ |
| Kassa och bank | 40 t€ | 13 t€ | 50 t€ | 93 t€ | 89 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 603 t€ | 563 t€ | 591 t€ | 643 t€ | 528 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 786 € | 623 € | 6 023 € | 9 503 € |
| Material och tjänster | 172 t€ | -172 t€ | -180 t€ | -204 t€ | -158 t€ |
| Personalkostnader | 213 t€ | -200 t€ | -229 t€ | -212 t€ | -169 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 399 € | -780 € | -1 040 € | -1 386 € | -1 848 € |
| Övriga rörelsekostnader | 196 t€ | -213 t€ | -227 t€ | -209 t€ | -204 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 21 t€ | -22 t€ | -46 t€ | 22 t€ | 4 838 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -458 € | 285 € | 158 € | 232 € | 631 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 21 t€ | -22 t€ | -46 t€ | 22 t€ | 5 469 € |
| Inkomstskatt | 0 € | 0 € | 0 € | -4 497 € | -1 034 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 21 t€ | -22 t€ | -46 t€ | 18 t€ | 4 435 € |
Balansräkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 5 325 € | 3 466 € | 4 246 € | 5 286 € | 6 672 € |
| Omsättningstillgångar | 3 138 € | 3 103 € | 5 529 € | 6 607 € | 5 494 € |
| Fordringar | 30 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 38 t€ | 37 t€ |
| Kassa och bank | 40 t€ | 13 t€ | 50 t€ | 93 t€ | 89 t€ |
| Rörliga aktiva | 72 t€ | 50 t€ | 90 t€ | 138 t€ | 131 t€ |
| Aktiva | 78 t€ | 54 t€ | 94 t€ | 143 t€ | 138 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 41 t€ | 20 t€ | 44 t€ | 98 t€ | 87 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 36 t€ | 33 t€ | 50 t€ | 45 t€ | 50 t€ |
| Främmande kapital | 36 t€ | 33 t€ | 50 t€ | 45 t€ | 50 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 603 t€ | 563 t€ | 591 t€ | 643 t€ | 528 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 786 € | 623 € | 6 023 € | 9 503 € |
| Material och tjänster | 172 t€ | -172 t€ | -180 t€ | -204 t€ | -158 t€ |
| Personalkostnader | 213 t€ | -200 t€ | -229 t€ | -212 t€ | -169 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 399 € | -780 € | -1 040 € | -1 386 € | -1 848 € |
| Övriga rörelsekostnader | 196 t€ | -213 t€ | -227 t€ | -209 t€ | -204 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 21 t€ | -22 t€ | -46 t€ | 22 t€ | 4 838 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -458 € | 285 € | 158 € | 232 € | 631 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 21 t€ | -22 t€ | -46 t€ | 22 t€ | 5 469 € |
| Inkomstskatt | 0 € | 0 € | 0 € | -4 497 € | -1 034 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 21 t€ | -22 t€ | -46 t€ | 18 t€ | 4 435 € |
| Bestående aktiva | 5 325 € | 3 466 € | 4 246 € | 5 286 € | 6 672 € |
| Omsättningstillgångar | 3 138 € | 3 103 € | 5 529 € | 6 607 € | 5 494 € |
| Fordringar | 30 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 38 t€ | 37 t€ |
| Kassa och bank | 40 t€ | 13 t€ | 50 t€ | 93 t€ | 89 t€ |
| Rörliga aktiva | 72 t€ | 50 t€ | 90 t€ | 138 t€ | 131 t€ |
| Aktiva | 78 t€ | 54 t€ | 94 t€ | 143 t€ | 138 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 41 t€ | 20 t€ | 44 t€ | 98 t€ | 87 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 36 t€ | 33 t€ | 50 t€ | 45 t€ | 50 t€ |
| Främmande kapital | 36 t€ | 33 t€ | 50 t€ | 45 t€ | 50 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 453 € | 5 215 € | 5 307 € | 4 128 € | 3 706 € |
| Passiva | 78 t€ | 54 t€ | 94 t€ | 143 t€ | 138 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 29 t€ | 33 t€ | 33 t€ | 37 t€ | 36 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 150 € | 418 € | 2 356 € | 4 182 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 16 € | 19 € | 9 € | 3 € |
| Maskiner och inventarier | 4 198 € | 2 340 € | 3 119 € | 4 159 € | 5 546 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 3 420 € | 25 t€ | 73 t€ | 63 t€ | 66 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 12 t€ | 9 811 € | 9 998 € | 6 423 € | 13 t€ |
| Löner och arvoden | 181 t€ | -169 t€ | -198 t€ | -180 t€ | -143 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 1 127 € | 1 127 € | 1 127 € | 1 127 € | 1 127 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 19 t€ | 19 t€ | 24 t€ | 21 t€ | 24 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 21 t€ | -22 t€ | -46 t€ | 18 t€ | 4 435 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 € | -1 € | -60 € | -77 € | -22 € |
| Långfristiga fordringar | 1 052 € | 1 052 € | 1 052 € | 1 052 € | 1 052 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 9 244 € | 14 t€ | 9 040 € | 13 t€ | 7 703 € |
| Pensionskostnader | 27 t€ | -26 t€ | -28 t€ | -28 t€ | -22 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 5 432 € | -4 597 € | -2 815 € | -4 982 € | -4 787 € |
| Köp av tjänster | 0 € | -164 € | 0 € | -187 € | 0 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 1 052 € | 1 052 € | 1 052 € | 1 052 € | 1 052 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 460 € | 270 € | 200 € | 300 € | 650 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 172 t€ | -169 t€ | -179 t€ | -205 t€ | -158 t€ |
| Materiella tillgångar | 4 198 € | 2 340 € | 3 119 € | 4 159 € | 5 546 € |
| Material och förnödenheter | 3 138 € | 3 103 € | 5 529 € | 6 607 € | 5 494 € |
| Avskrivningar enligt plan | 1 399 € | -780 € | -1 040 € | -1 386 € | -1 848 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 21 t€ | 18 t€ | 34 t€ | 35 t€ | 34 t€ |
| Placeringar | 1 127 € | 1 127 € | 1 127 € | 1 127 € | 1 127 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -34 € | -2 426 € | -1 078 € | 1 113 € | 658 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Cotton ClubYliopistonrantaAnniskelu
Gratis månadslista: Vasa
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis