Oy Tapio Koski Invest Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pietarsaari, rekisteröity vuonna 1994. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 865 t€ ja liikevoitto 144 t€; omavaraisuusaste 96,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 19 t€ ja tuloverot 0 €.
Pietarsaari: 4 uutta yritystä 30 päivässä
- Newforce AbMaa- ja vesirakentamiseen erikoistunut rakennustoiminta
- Holmgren Yhtiöt OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Dentfix AbHammaslääkäripalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 865 t€ | 111 t€ | 1,1 M€ | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 35 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 682,7 % | -90,3 % | -34,0 % | 48,0 % | 3270,4 % | – |
| Käyttökate | 144 t€ | 74 t€ | 9 557 € | -65 t€ | 343 t€ | -45 t€ |
| Käyttökate-% | 16,6 % | 67,4 % | 0,8 % | -3,7 % | 29,3 % | -130,3 % |
| Liikevoitto | 144 t€ | 74 t€ | 9 557 € | -65 t€ | 343 t€ | -45 t€ |
| Liikevoitto-% | 16,6 % | 67,4 % | 0,8 % | -3,7 % | 29,3 % | -130,3 % |
| Tilikauden tulos | 119 t€ | 68 t€ | 7 844 € | -65 t€ | 284 t€ | -45 t€ |
| Omavaraisuusaste | 96,7 % | 99,9 % | 100,0 % | 100,0 % | 94,0 % | 96,0 % |
| Quick ratio | 0,42 | 5,06 | 66,29 | 193,89 | 2,31 | 1,50 |
| Current ratio | 30,25 | 937,85 | 3087,29 | 10204,28 | 16,61 | 24,89 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 2,6 % | 0,6 % | 0,0 % | 0,0 % | 4,0 % | 59,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 18,0 % | 11,5 % | 1,4 % | -10,7 % | 38,6 % | -9,2 % |
| Taseen loppusumma | 687 t€ | 593 t€ | 571 t€ | 612 t€ | 783 t€ | 512 t€ |
| Oma pääoma | 665 t€ | 593 t€ | 570 t€ | 611 t€ | 735 t€ | 491 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 9 520 € | 3 201 € | 3 518 € | 5 899 € | 109 t€ | 7 344 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 865 t€ | 111 t€ | 1,1 M€ | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 35 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 717 t€ | -33 t€ | -1,1 M€ | -1,8 M€ | -825 t€ | -78 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | – | – | – | 0 € | -12 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 4 843 € | -3 041 € | -2 821 € | -3 860 € | -3 551 € | -2 410 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 144 t€ | 74 t€ | 9 557 € | -65 t€ | 343 t€ | -45 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 € | 86 € | 8 € | -541 € | 0 € | – |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 144 t€ | 75 t€ | 9 565 € | -65 t€ | 343 t€ | -45 t€ |
| Tuloverot | 24 t€ | -6 612 € | -1 720 € | 0 € | -60 t€ | 12 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 119 t€ | 68 t€ | 7 844 € | -65 t€ | 284 t€ | -45 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | – | – | – | – | 0 € | 35 € |
| Vaihto-omaisuus | 678 t€ | 590 t€ | 558 t€ | 600 t€ | 674 t€ | 481 t€ |
| Saamiset | 74 € | 0 € | 8 734 € | 5 720 € | 0 € | 23 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 9 520 € | 3 201 € | 3 518 € | 5 899 € | 109 t€ | 7 344 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 687 t€ | 593 t€ | 571 t€ | 612 t€ | 783 t€ | 512 t€ |
| Vastaavaa | 687 t€ | 593 t€ | 571 t€ | 612 t€ | 783 t€ | 512 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € |
| Oma pääoma | 665 t€ | 593 t€ | 570 t€ | 611 t€ | 735 t€ | 491 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 23 t€ | 633 € | 185 € | 60 € | 47 t€ | 21 t€ |
| Vieras pääoma | 23 t€ | 633 € | 185 € | 60 € | 47 t€ | 21 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (36)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 865 t€ | 111 t€ | 1,1 M€ | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 35 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 717 t€ | -33 t€ | -1,1 M€ | -1,8 M€ | -825 t€ | -78 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | – | – | – | 0 € | -12 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 4 843 € | -3 041 € | -2 821 € | -3 860 € | -3 551 € | -2 410 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 144 t€ | 74 t€ | 9 557 € | -65 t€ | 343 t€ | -45 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 € | 86 € | 8 € | -541 € | 0 € | – |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 144 t€ | 75 t€ | 9 565 € | -65 t€ | 343 t€ | -45 t€ |
| Tuloverot | 24 t€ | -6 612 € | -1 720 € | 0 € | -60 t€ | 12 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 119 t€ | 68 t€ | 7 844 € | -65 t€ | 284 t€ | -45 t€ |
| Pysyvät vastaavat | – | – | – | – | 0 € | 35 € |
| Vaihto-omaisuus | 678 t€ | 590 t€ | 558 t€ | 600 t€ | 674 t€ | 481 t€ |
| Saamiset | 74 € | 0 € | 8 734 € | 5 720 € | 0 € | 23 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 9 520 € | 3 201 € | 3 518 € | 5 899 € | 109 t€ | 7 344 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 687 t€ | 593 t€ | 571 t€ | 612 t€ | 783 t€ | 512 t€ |
| Vastaavaa | 687 t€ | 593 t€ | 571 t€ | 612 t€ | 783 t€ | 512 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € |
| Oma pääoma | 665 t€ | 593 t€ | 570 t€ | 611 t€ | 735 t€ | 491 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 23 t€ | 633 € | 185 € | 60 € | 47 t€ | 21 t€ |
| Vieras pääoma | 23 t€ | 633 € | 185 € | 60 € | 47 t€ | 21 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 678 t€ | 590 t€ | 558 t€ | 600 t€ | 674 t€ | 481 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 119 t€ | 68 t€ | 7 844 € | -65 t€ | 284 t€ | -45 t€ |
| Koneet ja kalusto | – | – | – | – | 0 € | 35 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 68 € | 0 € | – | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | 0 € | 8 734 € | 5 720 € | 0 € | 23 t€ |
| Vastattavaa | 687 t€ | 593 t€ | 571 t€ | 612 t€ | 783 t€ | 512 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 6 € | 86 € | 8 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 23 t€ | 515 € | 0 € | 0 € | 47 t€ | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 5 € | 0 € | 0 € | -541 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 135 € | 118 € | 185 € | 60 € | 60 € | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 74 € | 0 € | 8 734 € | 5 720 € | 0 € | 23 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 540 t€ | 520 t€ | 558 t€ | 672 t€ | 447 t€ | 531 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 6 € | 0 € | – | – | – | – |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -88 t€ | 32 t€ | -42 t€ | -74 t€ | 193 t€ | -72 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | – | – | – | – | 0 € | -12 € |
| Aineelliset hyödykkeet | – | – | – | – | 0 € | 35 € |
| Ostot tilikauden aikana | 805 t€ | -65 t€ | -1,1 M€ | -1,7 M€ | -1,0 M€ | -5 363 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Oy Tapio Koski Invest Ab kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta pienempään puoliskoon (2751 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 21 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.