Oy Tapio Koski Invest Ab är ett aktiebolag med hemort i Jakobstad, registrerat år 1994. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 865 t€ och rörelseresultatet 144 t€; soliditet 96,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 19 t€ och inkomstskatterna 0 €.
Jakobstad: 4 nya företag på 30 dagar
- Newforce AbMaa- ja vesirakentamiseen erikoistunut rakennustoiminta
- Holmgren Yhtiöt OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Dentfix AbHammaslääkäripalvelut
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 865 t€ | 111 t€ | 1,1 M€ | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 35 t€ |
| Förändring i omsättning | 682,7 % | -90,3 % | -34,0 % | 48,0 % | 3270,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 144 t€ | 74 t€ | 9 557 € | -65 t€ | 343 t€ | -45 t€ |
| Rörelsebidrag % | 16,6 % | 67,4 % | 0,8 % | -3,7 % | 29,3 % | -130,3 % |
| Rörelseresultat | 144 t€ | 74 t€ | 9 557 € | -65 t€ | 343 t€ | -45 t€ |
| Rörelsemarginal | 16,6 % | 67,4 % | 0,8 % | -3,7 % | 29,3 % | -130,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 119 t€ | 68 t€ | 7 844 € | -65 t€ | 284 t€ | -45 t€ |
| Soliditet | 96,7 % | 99,9 % | 100,0 % | 100,0 % | 94,0 % | 96,0 % |
| Kassalikviditet | 0,42 | 5,06 | 66,29 | 193,89 | 2,31 | 1,50 |
| Current ratio | 30,25 | 937,85 | 3087,29 | 10204,28 | 16,61 | 24,89 |
| Relativ skuldsättning | 2,6 % | 0,6 % | 0,0 % | 0,0 % | 4,0 % | 59,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,0 % | 11,5 % | 1,4 % | -10,7 % | 38,6 % | -9,2 % |
| Balansomslutning | 687 t€ | 593 t€ | 571 t€ | 612 t€ | 783 t€ | 512 t€ |
| Eget kapital | 665 t€ | 593 t€ | 570 t€ | 611 t€ | 735 t€ | 491 t€ |
| Kassa och bank | 9 520 € | 3 201 € | 3 518 € | 5 899 € | 109 t€ | 7 344 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 865 t€ | 111 t€ | 1,1 M€ | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 35 t€ |
| Material och tjänster | 717 t€ | -33 t€ | -1,1 M€ | -1,8 M€ | -825 t€ | -78 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 € | -12 € |
| Övriga rörelsekostnader | 4 843 € | -3 041 € | -2 821 € | -3 860 € | -3 551 € | -2 410 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 144 t€ | 74 t€ | 9 557 € | -65 t€ | 343 t€ | -45 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 € | 86 € | 8 € | -541 € | 0 € | – |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 144 t€ | 75 t€ | 9 565 € | -65 t€ | 343 t€ | -45 t€ |
| Inkomstskatt | 24 t€ | -6 612 € | -1 720 € | 0 € | -60 t€ | 12 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 119 t€ | 68 t€ | 7 844 € | -65 t€ | 284 t€ | -45 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | – | – | – | – | 0 € | 35 € |
| Omsättningstillgångar | 678 t€ | 590 t€ | 558 t€ | 600 t€ | 674 t€ | 481 t€ |
| Fordringar | 74 € | 0 € | 8 734 € | 5 720 € | 0 € | 23 t€ |
| Kassa och bank | 9 520 € | 3 201 € | 3 518 € | 5 899 € | 109 t€ | 7 344 € |
| Rörliga aktiva | 687 t€ | 593 t€ | 571 t€ | 612 t€ | 783 t€ | 512 t€ |
| Aktiva | 687 t€ | 593 t€ | 571 t€ | 612 t€ | 783 t€ | 512 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € |
| Eget kapital | 665 t€ | 593 t€ | 570 t€ | 611 t€ | 735 t€ | 491 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 23 t€ | 633 € | 185 € | 60 € | 47 t€ | 21 t€ |
| Främmande kapital | 23 t€ | 633 € | 185 € | 60 € | 47 t€ | 21 t€ |
Alla poster i bokslutet (36)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 865 t€ | 111 t€ | 1,1 M€ | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 35 t€ |
| Material och tjänster | 717 t€ | -33 t€ | -1,1 M€ | -1,8 M€ | -825 t€ | -78 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 € | -12 € |
| Övriga rörelsekostnader | 4 843 € | -3 041 € | -2 821 € | -3 860 € | -3 551 € | -2 410 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 144 t€ | 74 t€ | 9 557 € | -65 t€ | 343 t€ | -45 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 € | 86 € | 8 € | -541 € | 0 € | – |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 144 t€ | 75 t€ | 9 565 € | -65 t€ | 343 t€ | -45 t€ |
| Inkomstskatt | 24 t€ | -6 612 € | -1 720 € | 0 € | -60 t€ | 12 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 119 t€ | 68 t€ | 7 844 € | -65 t€ | 284 t€ | -45 t€ |
| Bestående aktiva | – | – | – | – | 0 € | 35 € |
| Omsättningstillgångar | 678 t€ | 590 t€ | 558 t€ | 600 t€ | 674 t€ | 481 t€ |
| Fordringar | 74 € | 0 € | 8 734 € | 5 720 € | 0 € | 23 t€ |
| Kassa och bank | 9 520 € | 3 201 € | 3 518 € | 5 899 € | 109 t€ | 7 344 € |
| Rörliga aktiva | 687 t€ | 593 t€ | 571 t€ | 612 t€ | 783 t€ | 512 t€ |
| Aktiva | 687 t€ | 593 t€ | 571 t€ | 612 t€ | 783 t€ | 512 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € |
| Eget kapital | 665 t€ | 593 t€ | 570 t€ | 611 t€ | 735 t€ | 491 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 23 t€ | 633 € | 185 € | 60 € | 47 t€ | 21 t€ |
| Främmande kapital | 23 t€ | 633 € | 185 € | 60 € | 47 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 6 € | 0 € | – | – | – | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 135 € | 118 € | 185 € | 60 € | 60 € | 21 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 540 t€ | 520 t€ | 558 t€ | 672 t€ | 447 t€ | 531 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | 0 € | 8 734 € | 5 720 € | 0 € | 23 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 805 t€ | -65 t€ | -1,1 M€ | -1,7 M€ | -1,0 M€ | -5 363 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 119 t€ | 68 t€ | 7 844 € | -65 t€ | 284 t€ | -45 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 74 € | 0 € | 8 734 € | 5 720 € | 0 € | 23 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 5 € | 0 € | 0 € | -541 € | 0 € | – |
| Materiella tillgångar | – | – | – | – | 0 € | 35 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 23 t€ | 515 € | 0 € | 0 € | 47 t€ | 0 € |
| Passiva | 687 t€ | 593 t€ | 571 t€ | 612 t€ | 783 t€ | 512 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 68 € | 0 € | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 6 € | 86 € | 8 € | 0 € | – | – |
| Maskiner och inventarier | – | – | – | – | 0 € | 35 € |
| Övriga omsättningstillgångar | 678 t€ | 590 t€ | 558 t€ | 600 t€ | 674 t€ | 481 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | – | – | – | – | 0 € | -12 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -88 t€ | 32 t€ | -42 t€ | -74 t€ | 193 t€ | -72 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Oy Tapio Koski Invest Ab till den nedre halvan inom näringsgrenen diverse övrig finansiell verksamhet utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (2751 företag med beskattningsbar inkomst; median 21 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.