Kuusaan Pintakate Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kouvola, rekisteröity vuonna 1994. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2026, liikevaihto oli 389 t€ ja liikevoitto 30 t€; omavaraisuusaste 77,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 24 t€ ja tuloverot 4 750 €. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: toimitusjohtajan muutos 5.10.2026.
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 389 t€ | 338 t€ | 420 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 15,2 % | -19,6 % | – |
| Käyttökate | 29 t€ | -42 t€ | 18 t€ |
| Käyttökate-% | 7,6 % | -12,3 % | 4,2 % |
| Liikevoitto | 30 t€ | -42 t€ | 17 t€ |
| Liikevoitto-% | 7,6 % | -12,4 % | 4,1 % |
| Tilikauden tulos | 31 t€ | -32 t€ | 18 t€ |
| Henkilöstökulut | -126 t€ | 129 t€ | 146 t€ |
| Omavaraisuusaste | 77,0 % | 80,6 % | 81,1 % |
| Quick ratio | 4,04 | 4,81 | 5,00 |
| Current ratio | 4,33 | 5,13 | 5,28 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 18,3 % | 16,6 % | 16,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 12,8 % | -13,7 % | 6,1 % |
| Taseen loppusumma | 309 t€ | 288 t€ | 368 t€ |
| Oma pääoma | 238 t€ | 232 t€ | 299 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 219 t€ | 225 t€ | 312 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 389 t€ | 338 t€ | 420 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 174 t€ | -193 t€ | -185 t€ |
| Henkilöstökulut | 126 t€ | -129 t€ | -146 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 253 € | -337 € | -450 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 58 t€ | -57 t€ | -71 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 30 t€ | -42 t€ | 17 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -801 € | 10 t€ | 5 871 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 31 t€ | -32 t€ | 23 t€ |
| Tuloverot | – | 0 € | -4 750 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 31 t€ | -32 t€ | 18 t€ |
Tase
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 759 € | 1 011 € | 1 349 € |
| Vaihto-omaisuus | 21 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Saamiset | 69 t€ | 44 t€ | 35 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 219 t€ | 225 t€ | 312 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 308 t€ | 287 t€ | 367 t€ |
| Vastaavaa | 309 t€ | 288 t€ | 368 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Oma pääoma | 238 t€ | 232 t€ | 299 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 71 t€ | 56 t€ | 69 t€ |
| Vieras pääoma | 71 t€ | 56 t€ | 69 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 389 t€ | 338 t€ | 420 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 174 t€ | -193 t€ | -185 t€ |
| Henkilöstökulut | 126 t€ | -129 t€ | -146 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 253 € | -337 € | -450 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 58 t€ | -57 t€ | -71 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 30 t€ | -42 t€ | 17 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -801 € | 10 t€ | 5 871 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 31 t€ | -32 t€ | 23 t€ |
| Tuloverot | – | 0 € | -4 750 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 31 t€ | -32 t€ | 18 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 759 € | 1 011 € | 1 349 € |
| Vaihto-omaisuus | 21 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Saamiset | 69 t€ | 44 t€ | 35 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 219 t€ | 225 t€ | 312 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 308 t€ | 287 t€ | 367 t€ |
| Vastaavaa | 309 t€ | 288 t€ | 368 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Oma pääoma | 238 t€ | 232 t€ | 299 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 71 t€ | 56 t€ | 69 t€ |
| Vieras pääoma | 71 t€ | 56 t€ | 69 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 23 t€ | 10 t€ | 16 t€ |
| Vastattavaa | 309 t€ | 288 t€ | 368 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 69 t€ | 44 t€ | 35 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 801 € | 10 t€ | 5 890 € |
| Koneet ja kalusto | 759 € | 1 011 € | 1 349 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 187 t€ | 244 t€ | 260 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 41 t€ | 40 t€ | 43 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 113 t€ | -113 t€ | -120 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 58 t€ | 30 t€ | 35 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 31 t€ | -32 t€ | 18 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -72 € | -20 € |
| Eläkekulut | 9 239 € | -13 t€ | -22 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 11 t€ | 15 t€ | 150 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 711 € | -2 583 € | -3 511 € |
| Palvelujen ostot | 73 t€ | -101 t€ | -60 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 759 € | 1 011 € | 1 349 € |
| Ostot tilikauden aikana | 104 t€ | -89 t€ | -126 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 21 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 253 € | -337 € | -450 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 7 725 € | 5 344 € | 11 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -2 961 € | -2 288 € | -181 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kuusaan Pintakate Oy kuuluu toimialaluokassa eristyksen asennus pienempään puoliskoon (100 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 38 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Kaupparekisterin tapahtumat
- Toimitusjohtajan muutos
Ilmainen kuukausilista: Kouvola
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta