Kuusaan Pintakate Oy är ett aktiebolag med hemort i Kouvola, registrerat år 1994. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2026 var omsättningen 389 t€ och rörelseresultatet 30 t€; soliditet 77,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 24 t€ och inkomstskatterna 4 750 €. Senaste anteckning i handelsregistret: byte av verkställande direktör 5.10.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 389 t€ | 338 t€ | 420 t€ |
| Förändring i omsättning | 15,2 % | -19,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 29 t€ | -42 t€ | 18 t€ |
| Rörelsebidrag % | 7,6 % | -12,3 % | 4,2 % |
| Rörelseresultat | 30 t€ | -42 t€ | 17 t€ |
| Rörelsemarginal | 7,6 % | -12,4 % | 4,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 31 t€ | -32 t€ | 18 t€ |
| Personalkostnader | -126 t€ | 129 t€ | 146 t€ |
| Soliditet | 77,0 % | 80,6 % | 81,1 % |
| Kassalikviditet | 4,04 | 4,81 | 5,00 |
| Current ratio | 4,33 | 5,13 | 5,28 |
| Relativ skuldsättning | 18,3 % | 16,6 % | 16,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,8 % | -13,7 % | 6,1 % |
| Balansomslutning | 309 t€ | 288 t€ | 368 t€ |
| Eget kapital | 238 t€ | 232 t€ | 299 t€ |
| Kassa och bank | 219 t€ | 225 t€ | 312 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 389 t€ | 338 t€ | 420 t€ |
| Material och tjänster | 174 t€ | -193 t€ | -185 t€ |
| Personalkostnader | 126 t€ | -129 t€ | -146 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 253 € | -337 € | -450 € |
| Övriga rörelsekostnader | 58 t€ | -57 t€ | -71 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 30 t€ | -42 t€ | 17 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -801 € | 10 t€ | 5 871 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 31 t€ | -32 t€ | 23 t€ |
| Inkomstskatt | – | 0 € | -4 750 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 31 t€ | -32 t€ | 18 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 759 € | 1 011 € | 1 349 € |
| Omsättningstillgångar | 21 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Fordringar | 69 t€ | 44 t€ | 35 t€ |
| Kassa och bank | 219 t€ | 225 t€ | 312 t€ |
| Rörliga aktiva | 308 t€ | 287 t€ | 367 t€ |
| Aktiva | 309 t€ | 288 t€ | 368 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 238 t€ | 232 t€ | 299 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 71 t€ | 56 t€ | 69 t€ |
| Främmande kapital | 71 t€ | 56 t€ | 69 t€ |
Alla poster i bokslutet (41)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 389 t€ | 338 t€ | 420 t€ |
| Material och tjänster | 174 t€ | -193 t€ | -185 t€ |
| Personalkostnader | 126 t€ | -129 t€ | -146 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 253 € | -337 € | -450 € |
| Övriga rörelsekostnader | 58 t€ | -57 t€ | -71 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 30 t€ | -42 t€ | 17 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -801 € | 10 t€ | 5 871 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 31 t€ | -32 t€ | 23 t€ |
| Inkomstskatt | – | 0 € | -4 750 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 31 t€ | -32 t€ | 18 t€ |
| Bestående aktiva | 759 € | 1 011 € | 1 349 € |
| Omsättningstillgångar | 21 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Fordringar | 69 t€ | 44 t€ | 35 t€ |
| Kassa och bank | 219 t€ | 225 t€ | 312 t€ |
| Rörliga aktiva | 308 t€ | 287 t€ | 367 t€ |
| Aktiva | 309 t€ | 288 t€ | 368 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 238 t€ | 232 t€ | 299 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 71 t€ | 56 t€ | 69 t€ |
| Främmande kapital | 71 t€ | 56 t€ | 69 t€ |
| Pensionskostnader | 9 239 € | -13 t€ | -22 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 253 € | -337 € | -450 € |
| Materiella tillgångar | 759 € | 1 011 € | 1 349 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 187 t€ | 244 t€ | 260 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 69 t€ | 44 t€ | 35 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 23 t€ | 10 t€ | 16 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 58 t€ | 30 t€ | 35 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 11 t€ | 15 t€ | 150 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 801 € | 10 t€ | 5 890 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -72 € | -20 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 41 t€ | 40 t€ | 43 t€ |
| Material och förnödenheter | 21 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 7 725 € | 5 344 € | 11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 31 t€ | -32 t€ | 18 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 3 711 € | -2 583 € | -3 511 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 104 t€ | -89 t€ | -126 t€ |
| Köp av tjänster | 73 t€ | -101 t€ | -60 t€ |
| Löner och arvoden | 113 t€ | -113 t€ | -120 t€ |
| Passiva | 309 t€ | 288 t€ | 368 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -2 961 € | -2 288 € | -181 € |
| Maskiner och inventarier | 759 € | 1 011 € | 1 349 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kuusaan Pintakate Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen installation av isolering (100 företag med beskattningsbar inkomst; median 38 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Byte av verkställande direktör
Gratis månadslista: Kouvola
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis