Kiinteistö Oy Markku Lääti on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kotka, rekisteröity vuonna 1993. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 214 t€ ja liikevoitto 176 t€; omavaraisuusaste 87,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 169 t€ ja tuloverot 34 t€.
Kotka: 7 uutta yritystä 30 päivässä
- Oninfinite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- ASAP - Reilumpi kaikille OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Laapas paineautot OyViemäri- ja jätevesihuolto
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 214 t€ | 213 t€ | 197 t€ | 190 t€ | 190 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 0,2 % | 8,1 % | 3,6 % | 0,3 % | – |
| Käyttökate | 162 t€ | 197 t€ | 177 t€ | 187 t€ | 180 t€ |
| Käyttökate-% | 75,9 % | 92,3 % | 89,9 % | 98,3 % | 94,7 % |
| Liikevoitto | 176 t€ | 182 t€ | 162 t€ | 170 t€ | 162 t€ |
| Liikevoitto-% | 82,5 % | 85,6 % | 82,2 % | 89,6 % | 85,3 % |
| Tilikauden tulos | 184 t€ | 137 t€ | 154 t€ | 161 t€ | 156 t€ |
| Omavaraisuusaste | 87,5 % | 83,1 % | 91,9 % | 91,9 % | 89,9 % |
| Quick ratio | 1,82 | 1,67 | 3,63 | 4,65 | 4,66 |
| Current ratio | 1,82 | 1,67 | 3,63 | 4,65 | 4,66 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 64,3 % | 82,8 % | 36,9 % | 37,9 % | 44,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 19,2 % | 15,8 % | 18,6 % | 19,5 % | 20,9 % |
| Taseen loppusumma | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 899 t€ | 895 t€ | 830 t€ |
| Oma pääoma | 958 t€ | 865 t€ | 827 t€ | 823 t€ | 747 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 108 t€ | 85 t€ | 145 t€ | 124 t€ | 125 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 214 t€ | 213 t€ | 197 t€ | 190 t€ | 190 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 11 t€ | 13 t€ | 9 000 € | 12 t€ | 11 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 14 t€ | -14 t€ | -15 t€ | -17 t€ | -18 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 34 t€ | -29 t€ | -29 t€ | -15 t€ | -21 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 176 t€ | 182 t€ | 162 t€ | 170 t€ | 162 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -43 t€ | -13 t€ | 24 t€ | 23 t€ | 26 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 220 t€ | 169 t€ | 186 t€ | 194 t€ | 188 t€ |
| Tuloverot | 35 t€ | -32 t€ | -32 t€ | -33 t€ | -32 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 184 t€ | 137 t€ | 154 t€ | 161 t€ | 156 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 987 t€ | 952 t€ | 751 t€ | 766 t€ | 702 t€ |
| Saamiset | 0 € | 4 024 € | 3 652 € | 4 503 € | 4 100 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 108 t€ | 85 t€ | 145 t€ | 124 t€ | 125 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 108 t€ | 89 t€ | 148 t€ | 129 t€ | 129 t€ |
| Vastaavaa | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 899 t€ | 895 t€ | 830 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € |
| Oma pääoma | 958 t€ | 865 t€ | 827 t€ | 823 t€ | 747 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 78 t€ | 123 t€ | 32 t€ | 44 t€ | 56 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 59 t€ | 53 t€ | 41 t€ | 28 t€ | 28 t€ |
| Vieras pääoma | 137 t€ | 176 t€ | 73 t€ | 72 t€ | 84 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 214 t€ | 213 t€ | 197 t€ | 190 t€ | 190 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 11 t€ | 13 t€ | 9 000 € | 12 t€ | 11 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 14 t€ | -14 t€ | -15 t€ | -17 t€ | -18 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 34 t€ | -29 t€ | -29 t€ | -15 t€ | -21 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 176 t€ | 182 t€ | 162 t€ | 170 t€ | 162 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -43 t€ | -13 t€ | 24 t€ | 23 t€ | 26 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 220 t€ | 169 t€ | 186 t€ | 194 t€ | 188 t€ |
| Tuloverot | 35 t€ | -32 t€ | -32 t€ | -33 t€ | -32 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 184 t€ | 137 t€ | 154 t€ | 161 t€ | 156 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 987 t€ | 952 t€ | 751 t€ | 766 t€ | 702 t€ |
| Saamiset | 0 € | 4 024 € | 3 652 € | 4 503 € | 4 100 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 108 t€ | 85 t€ | 145 t€ | 124 t€ | 125 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 108 t€ | 89 t€ | 148 t€ | 129 t€ | 129 t€ |
| Vastaavaa | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 899 t€ | 895 t€ | 830 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € |
| Oma pääoma | 958 t€ | 865 t€ | 827 t€ | 823 t€ | 747 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 78 t€ | 123 t€ | 32 t€ | 44 t€ | 56 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 59 t€ | 53 t€ | 41 t€ | 28 t€ | 28 t€ |
| Vieras pääoma | 137 t€ | 176 t€ | 73 t€ | 72 t€ | 84 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 180 t€ | 181 t€ | 194 t€ | 209 t€ | 225 t€ |
| Sijoitukset | 678 t€ | 678 t€ | 464 t€ | 464 t€ | 383 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 967 € | 1 752 € | 1 503 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 12 t€ | 8 616 € | 28 t€ | 13 t€ | 7 681 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 769 t€ | 723 t€ | 668 t€ | 657 t€ | 586 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | – | – | 0 € | -3 630 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 1 496 € | 0 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 184 t€ | 137 t€ | 154 t€ | 161 t€ | 156 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 0 € | 4 024 € | 3 652 € | 4 503 € | 4 100 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 6 737 € | -13 t€ | -2 609 € | -1 248 € | -1 474 € |
| Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksissä | 50 t€ | 0 € | 27 t€ | 28 t€ | 27 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 309 t€ | 274 t€ | 287 t€ | 303 t€ | 319 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 2 009 € | 0 € | 0 € | 3 660 € | 9 160 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 1 561 € | 1 900 € | 3 000 € | 4 100 € |
| Vastattavaa | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 899 t€ | 895 t€ | 830 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 27 € | 46 € | 71 € | 214 € | 378 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 78 t€ | 123 t€ | 32 t€ | 44 t€ | 56 t€ |
| Koneet ja kalusto | 1 670 € | 2 227 € | 1 760 € | 2 347 € | 2 566 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 14 t€ | -14 t€ | -15 t€ | -17 t€ | -18 t€ |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 290 t€ | 290 t€ | 290 t€ | 290 t€ | 290 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 127 t€ | 91 t€ | 91 t€ | 91 t€ | 91 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 45 t€ | 45 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 388 t€ | 388 t€ | 174 t€ | 174 t€ | 93 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 87 € | 60 € | 0 € | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kiinteistö Oy Markku Lääti kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta ylimpään neljännekseen (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 7,8-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.