Kiinteistö Oy Markku Lääti är ett aktiebolag med hemort i Kotka, registrerat år 1993. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 214 t€ och rörelseresultatet 176 t€; soliditet 87,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 169 t€ och inkomstskatterna 34 t€.
Kotka: 7 nya företag på 30 dagar
- Oninfinite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- ASAP - Reilumpi kaikille OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Laapas paineautot OyViemäri- ja jätevesihuolto
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 214 t€ | 213 t€ | 197 t€ | 190 t€ | 190 t€ |
| Förändring i omsättning | 0,2 % | 8,1 % | 3,6 % | 0,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 162 t€ | 197 t€ | 177 t€ | 187 t€ | 180 t€ |
| Rörelsebidrag % | 75,9 % | 92,3 % | 89,9 % | 98,3 % | 94,7 % |
| Rörelseresultat | 176 t€ | 182 t€ | 162 t€ | 170 t€ | 162 t€ |
| Rörelsemarginal | 82,5 % | 85,6 % | 82,2 % | 89,6 % | 85,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 184 t€ | 137 t€ | 154 t€ | 161 t€ | 156 t€ |
| Soliditet | 87,5 % | 83,1 % | 91,9 % | 91,9 % | 89,9 % |
| Kassalikviditet | 1,82 | 1,67 | 3,63 | 4,65 | 4,66 |
| Current ratio | 1,82 | 1,67 | 3,63 | 4,65 | 4,66 |
| Relativ skuldsättning | 64,3 % | 82,8 % | 36,9 % | 37,9 % | 44,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 19,2 % | 15,8 % | 18,6 % | 19,5 % | 20,9 % |
| Balansomslutning | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 899 t€ | 895 t€ | 830 t€ |
| Eget kapital | 958 t€ | 865 t€ | 827 t€ | 823 t€ | 747 t€ |
| Kassa och bank | 108 t€ | 85 t€ | 145 t€ | 124 t€ | 125 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 214 t€ | 213 t€ | 197 t€ | 190 t€ | 190 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 11 t€ | 13 t€ | 9 000 € | 12 t€ | 11 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 14 t€ | -14 t€ | -15 t€ | -17 t€ | -18 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 34 t€ | -29 t€ | -29 t€ | -15 t€ | -21 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 176 t€ | 182 t€ | 162 t€ | 170 t€ | 162 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -43 t€ | -13 t€ | 24 t€ | 23 t€ | 26 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 220 t€ | 169 t€ | 186 t€ | 194 t€ | 188 t€ |
| Inkomstskatt | 35 t€ | -32 t€ | -32 t€ | -33 t€ | -32 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 184 t€ | 137 t€ | 154 t€ | 161 t€ | 156 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 987 t€ | 952 t€ | 751 t€ | 766 t€ | 702 t€ |
| Fordringar | 0 € | 4 024 € | 3 652 € | 4 503 € | 4 100 € |
| Kassa och bank | 108 t€ | 85 t€ | 145 t€ | 124 t€ | 125 t€ |
| Rörliga aktiva | 108 t€ | 89 t€ | 148 t€ | 129 t€ | 129 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 899 t€ | 895 t€ | 830 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € |
| Eget kapital | 958 t€ | 865 t€ | 827 t€ | 823 t€ | 747 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 78 t€ | 123 t€ | 32 t€ | 44 t€ | 56 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 59 t€ | 53 t€ | 41 t€ | 28 t€ | 28 t€ |
| Främmande kapital | 137 t€ | 176 t€ | 73 t€ | 72 t€ | 84 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 214 t€ | 213 t€ | 197 t€ | 190 t€ | 190 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 11 t€ | 13 t€ | 9 000 € | 12 t€ | 11 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 14 t€ | -14 t€ | -15 t€ | -17 t€ | -18 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 34 t€ | -29 t€ | -29 t€ | -15 t€ | -21 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 176 t€ | 182 t€ | 162 t€ | 170 t€ | 162 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -43 t€ | -13 t€ | 24 t€ | 23 t€ | 26 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 220 t€ | 169 t€ | 186 t€ | 194 t€ | 188 t€ |
| Inkomstskatt | 35 t€ | -32 t€ | -32 t€ | -33 t€ | -32 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 184 t€ | 137 t€ | 154 t€ | 161 t€ | 156 t€ |
| Bestående aktiva | 987 t€ | 952 t€ | 751 t€ | 766 t€ | 702 t€ |
| Fordringar | 0 € | 4 024 € | 3 652 € | 4 503 € | 4 100 € |
| Kassa och bank | 108 t€ | 85 t€ | 145 t€ | 124 t€ | 125 t€ |
| Rörliga aktiva | 108 t€ | 89 t€ | 148 t€ | 129 t€ | 129 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 899 t€ | 895 t€ | 830 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € |
| Eget kapital | 958 t€ | 865 t€ | 827 t€ | 823 t€ | 747 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 78 t€ | 123 t€ | 32 t€ | 44 t€ | 56 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 59 t€ | 53 t€ | 41 t€ | 28 t€ | 28 t€ |
| Främmande kapital | 137 t€ | 176 t€ | 73 t€ | 72 t€ | 84 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 180 t€ | 181 t€ | 194 t€ | 209 t€ | 225 t€ |
| Placeringar | 678 t€ | 678 t€ | 464 t€ | 464 t€ | 383 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 967 € | 1 752 € | 1 503 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 12 t€ | 8 616 € | 28 t€ | 13 t€ | 7 681 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 769 t€ | 723 t€ | 668 t€ | 657 t€ | 586 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | – | – | 0 € | -3 630 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 1 496 € | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 184 t€ | 137 t€ | 154 t€ | 161 t€ | 156 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 0 € | 4 024 € | 3 652 € | 4 503 € | 4 100 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 6 737 € | -13 t€ | -2 609 € | -1 248 € | -1 474 € |
| Intäkter från andelar i företag inom samma koncern | 50 t€ | 0 € | 27 t€ | 28 t€ | 27 t€ |
| Materiella tillgångar | 309 t€ | 274 t€ | 287 t€ | 303 t€ | 319 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 2 009 € | 0 € | 0 € | 3 660 € | 9 160 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 1 561 € | 1 900 € | 3 000 € | 4 100 € |
| Passiva | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 899 t€ | 895 t€ | 830 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 27 € | 46 € | 71 € | 214 € | 378 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 78 t€ | 123 t€ | 32 t€ | 44 t€ | 56 t€ |
| Maskiner och inventarier | 1 670 € | 2 227 € | 1 760 € | 2 347 € | 2 566 € |
| Avskrivningar enligt plan | 14 t€ | -14 t€ | -15 t€ | -17 t€ | -18 t€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 290 t€ | 290 t€ | 290 t€ | 290 t€ | 290 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 127 t€ | 91 t€ | 91 t€ | 91 t€ | 91 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 45 t€ | 45 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 388 t€ | 388 t€ | 174 t€ | 174 t€ | 93 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 87 € | 60 € | 0 € | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kiinteistö Oy Markku Lääti till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 7,8 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.