Heikkilä TFT Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Naantali, rekisteröity vuonna 1994. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevoitto -3 012 €; omavaraisuusaste 99,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 40 t€ ja tuloverot 5 105 €.
Naantali: 3 uutta yritystä 30 päivässä
- NaisPort Media OyTelevisio-ohjelmien ja videosisältöjen tuottaminen ja levitys
- Laurs' Oy MobilityMuu muualla luokittelematon koneiden ja laitteiden tukkukauppa
- Northern Reef OyLiikkeenjohdon konsultointi
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | -35,3 % | 61,4 % | 12,4 % | 17,1 % | -21,8 % | – |
| Bruttotulos | 32 t€ | 50 t€ | 31 t€ | 27 t€ | 23 t€ | 30 t€ |
| Käyttökate | -11 t€ | 24 t€ | -227 € | 4 334 € | 2 305 € | 646 € |
| Liikevoitto | -3 012 € | 19 t€ | -7 775 € | -5 731 € | 2 305 € | 646 € |
| Tilikauden tulos | 31 t€ | 355 t€ | 126 t€ | 85 t€ | 75 t€ | 80 t€ |
| Henkilöstökulut | -249 € | 125 € | 196 € | 32 € | 0 € | 7 389 € |
| Omavaraisuusaste | 99,6 % | 99,3 % | 99,5 % | 99,2 % | 99,9 % | 91,6 % |
| Quick ratio | 61,55 | 45,12 | 43,05 | 36,43 | 496,45 | 4,45 |
| Current ratio | 61,55 | 45,12 | 43,05 | 36,43 | 496,45 | 4,45 |
| Oman pääoman tuotto | 2,3 % | 24,6 % | 10,5 % | 7,2 % | 6,4 % | 6,6 % |
| Taseen loppusumma | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Oma pääoma | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 203 t€ | 255 t€ | 110 t€ | 142 t€ | 313 t€ | 232 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 32 t€ | 50 t€ | 31 t€ | 27 t€ | 23 t€ | 30 t€ |
| Henkilöstökulut | 249 € | -125 € | -196 € | -32 € | 0 € | -7 389 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 7 746 € | -5 661 € | -7 548 € | -10 t€ | 0 € | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 27 t€ | -25 t€ | -31 t€ | -23 t€ | -21 t€ | -22 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -3 012 € | 19 t€ | -7 775 € | -5 731 € | 2 305 € | 646 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -41 t€ | 348 t€ | 141 t€ | 98 t€ | 81 t€ | 80 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 38 t€ | 367 t€ | 133 t€ | 92 t€ | 83 t€ | 81 t€ |
| Tuloverot | 7 578 € | -12 t€ | -7 583 € | -7 650 € | -7 864 € | -784 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 31 t€ | 355 t€ | 126 t€ | 85 t€ | 75 t€ | 80 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 980 t€ | 972 t€ | 937 t€ | 836 t€ | 636 t€ | 825 t€ |
| Saamiset | 172 t€ | 231 t€ | 157 t€ | 201 t€ | 233 t€ | 256 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 203 t€ | 255 t€ | 110 t€ | 142 t€ | 313 t€ | 232 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 375 t€ | 485 t€ | 267 t€ | 342 t€ | 546 t€ | 488 t€ |
| Vastaavaa | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 6 099 € | 11 t€ | 6 208 € | 9 400 € | 1 100 € | 110 t€ |
| Vieras pääoma | 6 099 € | 11 t€ | 6 208 € | 9 400 € | 1 100 € | 110 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (42)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 32 t€ | 50 t€ | 31 t€ | 27 t€ | 23 t€ | 30 t€ |
| Henkilöstökulut | 249 € | -125 € | -196 € | -32 € | 0 € | -7 389 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 7 746 € | -5 661 € | -7 548 € | -10 t€ | 0 € | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 27 t€ | -25 t€ | -31 t€ | -23 t€ | -21 t€ | -22 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -3 012 € | 19 t€ | -7 775 € | -5 731 € | 2 305 € | 646 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -41 t€ | 348 t€ | 141 t€ | 98 t€ | 81 t€ | 80 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 38 t€ | 367 t€ | 133 t€ | 92 t€ | 83 t€ | 81 t€ |
| Tuloverot | 7 578 € | -12 t€ | -7 583 € | -7 650 € | -7 864 € | -784 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 31 t€ | 355 t€ | 126 t€ | 85 t€ | 75 t€ | 80 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 980 t€ | 972 t€ | 937 t€ | 836 t€ | 636 t€ | 825 t€ |
| Saamiset | 172 t€ | 231 t€ | 157 t€ | 201 t€ | 233 t€ | 256 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 203 t€ | 255 t€ | 110 t€ | 142 t€ | 313 t€ | 232 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 375 t€ | 485 t€ | 267 t€ | 342 t€ | 546 t€ | 488 t€ |
| Vastaavaa | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 6 099 € | 11 t€ | 6 208 € | 9 400 € | 1 100 € | 110 t€ |
| Vieras pääoma | 6 099 € | 11 t€ | 6 208 € | 9 400 € | 1 100 € | 110 t€ |
| Sijoitukset | 957 t€ | 955 t€ | 915 t€ | 806 t€ | 636 t€ | 825 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 76 t€ | 0 € | 0 € | 7 275 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 5 768 € | 7 144 € | 5 878 € | 3 346 € | 1 100 € | 108 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,3 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 166 t€ | 148 t€ | 148 t€ | 195 t€ | 148 t€ | 148 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 6 304 € | 6 673 € | 8 565 € | 6 018 € | 77 t€ | 107 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 330 € | 1 026 € | 143 € | 876 € | 0 € | 1 421 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 31 t€ | 355 t€ | 126 t€ | 85 t€ | 75 t€ | 80 t€ |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 166 t€ | 148 t€ | 148 t€ | 195 t€ | 148 t€ | 148 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 6 304 € | 82 t€ | 8 565 € | 6 018 € | 85 t€ | 107 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 267 € | 0 € | -46 t€ | 0 € | -19 € | -26 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 23 t€ | 17 t€ | 23 t€ | 30 t€ | 0 € | – |
| Palkat ja palkkiot | – | – | – | – | 0 € | -6 017 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 2 588 € | 186 € | 5 179 € | 0 € | – |
| Vastattavaa | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 8 803 € | 1 736 € | 4 075 € | 1 916 € | 12 t€ | 7 932 € |
| Muut henkilösivukulut | 249 € | -125 € | -196 € | -32 € | 0 € | -527 € |
| Koneet ja kalusto | 23 t€ | 17 t€ | 23 t€ | 30 t€ | 0 € | – |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | -3 270 € | 21 t€ | -12 t€ | -23 t€ | -7 295 € | 61 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 7 746 € | -5 661 € | -7 548 € | -10 t€ | 0 € | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 957 t€ | 955 t€ | 915 t€ | 806 t€ | 636 t€ | 825 t€ |
| Eläkekulut | – | – | – | – | 0 € | -845 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 30 t€ | 326 t€ | 195 t€ | 120 t€ | 76 t€ | 37 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Heikkilä TFT Oy kuuluu toimialaluokassa muu rahoitusta palveleva toiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta suurempaan puoliskoon (934 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 28 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.