Heikkilä TFT Oy är ett aktiebolag med hemort i Nådendal, registrerat år 1994. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 rörelseresultatet -3 012 €; soliditet 99,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 40 t€ och inkomstskatterna 5 105 €.
Nådendal: 3 nya företag på 30 dagar
- NaisPort Media OyTelevisio-ohjelmien ja videosisältöjen tuottaminen ja levitys
- Laurs' Oy MobilityMuu muualla luokittelematon koneiden ja laitteiden tukkukauppa
- Northern Reef OyLiikkeenjohdon konsultointi
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | -35,3 % | 61,4 % | 12,4 % | 17,1 % | -21,8 % | – |
| Bruttoresultat | 32 t€ | 50 t€ | 31 t€ | 27 t€ | 23 t€ | 30 t€ |
| Rörelsebidrag | -11 t€ | 24 t€ | -227 € | 4 334 € | 2 305 € | 646 € |
| Rörelseresultat | -3 012 € | 19 t€ | -7 775 € | -5 731 € | 2 305 € | 646 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | 31 t€ | 355 t€ | 126 t€ | 85 t€ | 75 t€ | 80 t€ |
| Personalkostnader | -249 € | 125 € | 196 € | 32 € | 0 € | 7 389 € |
| Soliditet | 99,6 % | 99,3 % | 99,5 % | 99,2 % | 99,9 % | 91,6 % |
| Kassalikviditet | 61,55 | 45,12 | 43,05 | 36,43 | 496,45 | 4,45 |
| Current ratio | 61,55 | 45,12 | 43,05 | 36,43 | 496,45 | 4,45 |
| Avkastning på eget kapital | 2,3 % | 24,6 % | 10,5 % | 7,2 % | 6,4 % | 6,6 % |
| Balansomslutning | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Kassa och bank | 203 t€ | 255 t€ | 110 t€ | 142 t€ | 313 t€ | 232 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 32 t€ | 50 t€ | 31 t€ | 27 t€ | 23 t€ | 30 t€ |
| Personalkostnader | 249 € | -125 € | -196 € | -32 € | 0 € | -7 389 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 7 746 € | -5 661 € | -7 548 € | -10 t€ | 0 € | – |
| Övriga rörelsekostnader | 27 t€ | -25 t€ | -31 t€ | -23 t€ | -21 t€ | -22 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -3 012 € | 19 t€ | -7 775 € | -5 731 € | 2 305 € | 646 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -41 t€ | 348 t€ | 141 t€ | 98 t€ | 81 t€ | 80 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 38 t€ | 367 t€ | 133 t€ | 92 t€ | 83 t€ | 81 t€ |
| Inkomstskatt | 7 578 € | -12 t€ | -7 583 € | -7 650 € | -7 864 € | -784 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 31 t€ | 355 t€ | 126 t€ | 85 t€ | 75 t€ | 80 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 980 t€ | 972 t€ | 937 t€ | 836 t€ | 636 t€ | 825 t€ |
| Fordringar | 172 t€ | 231 t€ | 157 t€ | 201 t€ | 233 t€ | 256 t€ |
| Kassa och bank | 203 t€ | 255 t€ | 110 t€ | 142 t€ | 313 t€ | 232 t€ |
| Rörliga aktiva | 375 t€ | 485 t€ | 267 t€ | 342 t€ | 546 t€ | 488 t€ |
| Aktiva | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 6 099 € | 11 t€ | 6 208 € | 9 400 € | 1 100 € | 110 t€ |
| Främmande kapital | 6 099 € | 11 t€ | 6 208 € | 9 400 € | 1 100 € | 110 t€ |
Alla poster i bokslutet (42)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 32 t€ | 50 t€ | 31 t€ | 27 t€ | 23 t€ | 30 t€ |
| Personalkostnader | 249 € | -125 € | -196 € | -32 € | 0 € | -7 389 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 7 746 € | -5 661 € | -7 548 € | -10 t€ | 0 € | – |
| Övriga rörelsekostnader | 27 t€ | -25 t€ | -31 t€ | -23 t€ | -21 t€ | -22 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -3 012 € | 19 t€ | -7 775 € | -5 731 € | 2 305 € | 646 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -41 t€ | 348 t€ | 141 t€ | 98 t€ | 81 t€ | 80 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 38 t€ | 367 t€ | 133 t€ | 92 t€ | 83 t€ | 81 t€ |
| Inkomstskatt | 7 578 € | -12 t€ | -7 583 € | -7 650 € | -7 864 € | -784 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 31 t€ | 355 t€ | 126 t€ | 85 t€ | 75 t€ | 80 t€ |
| Bestående aktiva | 980 t€ | 972 t€ | 937 t€ | 836 t€ | 636 t€ | 825 t€ |
| Fordringar | 172 t€ | 231 t€ | 157 t€ | 201 t€ | 233 t€ | 256 t€ |
| Kassa och bank | 203 t€ | 255 t€ | 110 t€ | 142 t€ | 313 t€ | 232 t€ |
| Rörliga aktiva | 375 t€ | 485 t€ | 267 t€ | 342 t€ | 546 t€ | 488 t€ |
| Aktiva | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 6 099 € | 11 t€ | 6 208 € | 9 400 € | 1 100 € | 110 t€ |
| Främmande kapital | 6 099 € | 11 t€ | 6 208 € | 9 400 € | 1 100 € | 110 t€ |
| Placeringar | 957 t€ | 955 t€ | 915 t€ | 806 t€ | 636 t€ | 825 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 76 t€ | 0 € | 0 € | 7 275 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 5 768 € | 7 144 € | 5 878 € | 3 346 € | 1 100 € | 108 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,3 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Långfristiga fordringar | 166 t€ | 148 t€ | 148 t€ | 195 t€ | 148 t€ | 148 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 6 304 € | 6 673 € | 8 565 € | 6 018 € | 77 t€ | 107 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 330 € | 1 026 € | 143 € | 876 € | 0 € | 1 421 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 31 t€ | 355 t€ | 126 t€ | 85 t€ | 75 t€ | 80 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | 166 t€ | 148 t€ | 148 t€ | 195 t€ | 148 t€ | 148 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 6 304 € | 82 t€ | 8 565 € | 6 018 € | 85 t€ | 107 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 267 € | 0 € | -46 t€ | 0 € | -19 € | -26 t€ |
| Materiella tillgångar | 23 t€ | 17 t€ | 23 t€ | 30 t€ | 0 € | – |
| Löner och arvoden | – | – | – | – | 0 € | -6 017 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 2 588 € | 186 € | 5 179 € | 0 € | – |
| Passiva | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 8 803 € | 1 736 € | 4 075 € | 1 916 € | 12 t€ | 7 932 € |
| Övriga lönebikostnader | 249 € | -125 € | -196 € | -32 € | 0 € | -527 € |
| Maskiner och inventarier | 23 t€ | 17 t€ | 23 t€ | 30 t€ | 0 € | – |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | -3 270 € | 21 t€ | -12 t€ | -23 t€ | -7 295 € | 61 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 7 746 € | -5 661 € | -7 548 € | -10 t€ | 0 € | – |
| Övriga aktier och andelar | 957 t€ | 955 t€ | 915 t€ | 806 t€ | 636 t€ | 825 t€ |
| Pensionskostnader | – | – | – | – | 0 € | -845 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 30 t€ | 326 t€ | 195 t€ | 120 t€ | 76 t€ | 37 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Heikkilä TFT Oy till den övre halvan inom näringsgrenen annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (934 företag med beskattningsbar inkomst; median 28 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.