Kanta-Hämeen Aluetaksi Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hämeenlinna, rekisteröity vuonna 1993. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,0 M€ ja liikevoitto 57 t€; omavaraisuusaste 80,3 %. Julkiset ostajat ostivat siltä 181 t€ vuosina 2022–2025; suurin ostaja on Sivistys- Ja Tulevaisuuspalvelut (Forssa).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,0 M€ | 915 t€ | 803 t€ | 666 t€ | 589 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 12,4 % | 14,0 % | 20,5 % | 13,1 % | – |
| Käyttökate | 55 t€ | 49 t€ | 94 t€ | 50 t€ | 28 t€ |
| Käyttökate-% | 5,4 % | 5,3 % | 11,7 % | 7,6 % | 4,8 % |
| Liikevoitto | 57 t€ | 47 t€ | 92 t€ | 43 t€ | 20 t€ |
| Liikevoitto-% | 5,5 % | 5,1 % | 11,5 % | 6,5 % | 3,4 % |
| Tilikauden tulos | 63 t€ | 56 t€ | 95 t€ | 44 t€ | 23 t€ |
| Henkilöstökulut | -162 t€ | 136 t€ | 79 t€ | 56 t€ | 130 t€ |
| Omavaraisuusaste | 80,3 % | 67,0 % | 65,3 % | 58,1 % | 52,4 % |
| Quick ratio | 4,87 | 2,88 | 2,71 | 2,18 | 1,62 |
| Current ratio | 5,00 | 2,99 | 2,81 | 2,30 | 1,83 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 7,5 % | 13,5 % | 12,9 % | 10,7 % | 8,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 20,2 % | 22,3 % | 48,9 % | 44,6 % | 41,0 % |
| Taseen loppusumma | 390 t€ | 373 t€ | 297 t€ | 171 t€ | 105 t€ |
| Oma pääoma | 313 t€ | 250 t€ | 194 t€ | 99 t€ | 55 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 305 t€ | 261 t€ | 191 t€ | 84 t€ | 48 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,0 M€ | 915 t€ | 803 t€ | 666 t€ | 589 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 7 480 € | 7 348 € | 13 € | 15 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 687 t€ | -623 t€ | -534 t€ | -428 t€ | -351 t€ |
| Henkilöstökulut | 162 t€ | -136 t€ | -79 t€ | -56 t€ | -130 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 288 € | -1 717 € | -2 289 € | -7 136 € | -7 871 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 122 t€ | -115 t€ | -103 t€ | -131 t€ | -94 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 57 t€ | 47 t€ | 92 t€ | 43 t€ | 20 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -6 596 € | 8 845 € | 2 910 € | 1 054 € | 2 477 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 63 t€ | 56 t€ | 95 t€ | 44 t€ | 23 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 63 t€ | 56 t€ | 95 t€ | 44 t€ | 23 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 3 963 € | 5 251 € | 6 968 € | 6 607 € | 14 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 10 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 8 286 € | 10 t€ |
| Saamiset | 71 t€ | 94 t€ | 89 t€ | 72 t€ | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 305 t€ | 261 t€ | 191 t€ | 84 t€ | 48 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 386 t€ | 368 t€ | 290 t€ | 164 t€ | 91 t€ |
| Vastaavaa | 390 t€ | 373 t€ | 297 t€ | 171 t€ | 105 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ |
| Oma pääoma | 313 t€ | 250 t€ | 194 t€ | 99 t€ | 55 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 77 t€ | 123 t€ | 103 t€ | 71 t€ | 50 t€ |
| Vieras pääoma | 77 t€ | 123 t€ | 103 t€ | 71 t€ | 50 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (53)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,0 M€ | 915 t€ | 803 t€ | 666 t€ | 589 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 7 480 € | 7 348 € | 13 € | 15 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 687 t€ | -623 t€ | -534 t€ | -428 t€ | -351 t€ |
| Henkilöstökulut | 162 t€ | -136 t€ | -79 t€ | -56 t€ | -130 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 288 € | -1 717 € | -2 289 € | -7 136 € | -7 871 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 122 t€ | -115 t€ | -103 t€ | -131 t€ | -94 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 57 t€ | 47 t€ | 92 t€ | 43 t€ | 20 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -6 596 € | 8 845 € | 2 910 € | 1 054 € | 2 477 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 63 t€ | 56 t€ | 95 t€ | 44 t€ | 23 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 63 t€ | 56 t€ | 95 t€ | 44 t€ | 23 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 3 963 € | 5 251 € | 6 968 € | 6 607 € | 14 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 10 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 8 286 € | 10 t€ |
| Saamiset | 71 t€ | 94 t€ | 89 t€ | 72 t€ | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 305 t€ | 261 t€ | 191 t€ | 84 t€ | 48 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 386 t€ | 368 t€ | 290 t€ | 164 t€ | 91 t€ |
| Vastaavaa | 390 t€ | 373 t€ | 297 t€ | 171 t€ | 105 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ |
| Oma pääoma | 313 t€ | 250 t€ | 194 t€ | 99 t€ | 55 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 77 t€ | 123 t€ | 103 t€ | 71 t€ | 50 t€ |
| Vieras pääoma | 77 t€ | 123 t€ | 103 t€ | 71 t€ | 50 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 659 t€ | -593 t€ | -496 t€ | -399 t€ | -346 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 1 288 € | -1 717 € | -2 289 € | -7 136 € | -7 871 € |
| Aineettomat oikeudet | – | – | – | 0 € | 4 992 € |
| Eläkekulut | 22 t€ | -15 t€ | -6 742 € | -4 067 € | -14 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 64 t€ | 89 t€ | 84 t€ | 39 t€ | 7 875 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 3 863 € | 5 151 € | 6 868 € | 6 431 € | 8 574 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 462 € | 0 € | – | – | – |
| Palkat ja palkkiot | 136 t€ | -119 t€ | -70 t€ | -51 t€ | -112 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | 0 € | 577 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 100 € | 100 € | 100 € | 177 € | 224 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 63 t€ | 56 t€ | 95 t€ | 44 t€ | 23 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 3 607 € | -1 952 € | -1 339 € | -919 € | -3 839 € |
| Aineettomat hyödykkeet | – | – | – | 0 € | 4 992 € |
| Muut arvopaperit | – | – | – | 0 € | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 25 t€ | 85 t€ | 77 t€ | 63 t€ | 28 t€ |
| Koneet ja kalusto | 3 863 € | 5 151 € | 6 868 € | 6 431 € | 8 574 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 6 783 € | 9 145 € | 3 081 € | 998 € | 3 547 € |
| Vastattavaa | 390 t€ | 373 t€ | 297 t€ | 171 t€ | 105 t€ |
| Palvelujen ostot | 25 t€ | -33 t€ | -40 t€ | -27 t€ | -97 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 4 424 € | 1 350 € | 2 243 € | 29 t€ | 2 482 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 194 t€ | 139 t€ | 44 t€ | -478 € | -23 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | – | – | – | 0 € | 20 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | – | 0 € | 40 € | 244 € | 0 € |
| Ylikurssirahasto | 3 532 € | 3 532 € | 3 532 € | 3 532 € | 3 532 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 2 912 € | 2 347 € | 2 288 € | -1 818 € | -5 238 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 26 t€ | 22 t€ | 15 t€ | 4 243 € | 9 307 € |
| Valmiit tuotteet | 10 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 8 286 € | 10 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 3 177 € | 3 177 € | 3 177 € | 3 177 € | 3 177 € |
| Sijoitukset | 100 € | 100 € | 100 € | 177 € | 224 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 3 177 € | 3 177 € | 3 177 € | 3 177 € | 3 177 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 26 t€ | 16 t€ | 11 t€ | 4 224 € | 13 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 187 € | -299 € | -211 € | -188 € | -1 069 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 68 t€ | 90 t€ | 86 t€ | 68 t€ | 10 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Hämeenlinna
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta