Anttikatot Oy Rakennusliike on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Masku, rekisteröity vuonna 1993. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 705 t€ ja liikevoitto 105 t€; omavaraisuusaste 82,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 391 t€ ja tuloverot 80 t€.
Masku: 5 uutta yritystä 30 päivässä
- Kiinteistö Oy Yritystien hallitMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
- JHH Talous OyLaskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta
- Vihermedia OyValokuvaustoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 705 t€ | 462 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 52,7 % | – |
| Käyttökate | 82 t€ | 120 t€ |
| Käyttökate-% | 11,7 % | 26,1 % |
| Liikevoitto | 105 t€ | 120 t€ |
| Liikevoitto-% | 14,9 % | 26,1 % |
| Tilikauden tulos | 10 t€ | 100 t€ |
| Henkilöstökulut | -54 t€ | 0 € |
| Omavaraisuusaste | 82,3 % | 91,1 % |
| Quick ratio | 4,97 | 9,58 |
| Current ratio | 4,99 | 9,67 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 14,7 % | 12,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 2,1 % | 17,4 % |
| Taseen loppusumma | 586 t€ | 628 t€ |
| Oma pääoma | 482 t€ | 572 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 223 t€ | 266 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 705 t€ | 462 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 488 t€ | 322 t€ |
| Henkilöstökulut | 54 t€ | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 23 t€ | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 36 t€ | 19 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 105 t€ | 120 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 28 € | -9 873 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 105 t€ | 130 t€ |
| Tuloverot | 153 € | 31 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 10 t€ | 100 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 69 t€ | 85 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 2 492 € | 4 800 € |
| Saamiset | 41 t€ | 23 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 223 t€ | 266 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 516 t€ | 543 t€ |
| Vastaavaa | 586 t€ | 628 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 482 t€ | 572 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 103 t€ | 56 t€ |
| Vieras pääoma | 103 t€ | 56 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 705 t€ | 462 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 488 t€ | 322 t€ |
| Henkilöstökulut | 54 t€ | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 23 t€ | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 36 t€ | 19 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 105 t€ | 120 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 28 € | -9 873 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 105 t€ | 130 t€ |
| Tuloverot | 153 € | 31 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 10 t€ | 100 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 69 t€ | 85 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 2 492 € | 4 800 € |
| Saamiset | 41 t€ | 23 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 223 t€ | 266 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 516 t€ | 543 t€ |
| Vastaavaa | 586 t€ | 628 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 482 t€ | 572 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 103 t€ | 56 t€ |
| Vieras pääoma | 103 t€ | 56 t€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 95 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 29 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 988 € | 2 269 € |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 3 061 € | 4 081 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 469 t€ | 470 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 7 503 € | 2 761 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 12 t€ | 6 686 € |
| Ostot tilikauden aikana | 237 t€ | 116 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 10 t€ | 100 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 41 t€ | 23 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 28 € | -27 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 66 t€ | 81 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 2 492 € | 4 800 € |
| Palkat ja palkkiot | 42 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 51 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 3 061 € | 4 081 € |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 250 t€ | 250 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 160 € | 160 € |
| Vastattavaa | 586 t€ | 628 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 9 846 € |
| Muut henkilösivukulut | 928 € | 0 € |
| Konserniavustukset | 95 t€ | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 66 t€ | 81 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 250 t€ | 250 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 23 t€ | 0 € |
| Palvelujen ostot | 249 t€ | 168 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 2 308 € | 39 t€ |
| Eläkekulut | 11 t€ | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Anttikatot Oy Rakennusliike kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta ylimpään 10 %:iin (1418 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€, 20-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.