Ab Sports Gym Wasa Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vaasa, rekisteröity vuonna 1987. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 1,5 M€ ja liikevoitto 259 t€; omavaraisuusaste 42,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 291 t€ ja tuloverot 59 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 210 € vuosina 2022–2022; suurin ostaja on Maanmittauslaitos (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 3,8 % | – |
| Käyttökate | 324 t€ | 299 t€ |
| Käyttökate-% | 21,8 % | 20,9 % |
| Liikevoitto | 259 t€ | 234 t€ |
| Liikevoitto-% | 17,4 % | 16,3 % |
| Tilikauden tulos | 163 t€ | 116 t€ |
| Henkilöstökulut | 550 t€ | 509 t€ |
| Omavaraisuusaste | 42,4 % | 19,5 % |
| Quick ratio | 1,25 | 0,70 |
| Current ratio | 1,28 | 0,73 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 27,9 % | 38,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 53,4 % | 86,5 % |
| Taseen loppusumma | 720 t€ | 689 t€ |
| Oma pääoma | 305 t€ | 134 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 150 t€ | 97 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 757 € |
| Materiaalit ja palvelut | -111 t€ | -117 t€ |
| Henkilöstökulut | -550 t€ | -509 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -65 t€ | -65 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -499 t€ | -506 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 259 t€ | 234 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -20 t€ | -90 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 238 t€ | 143 t€ |
| Tuloverot | -75 t€ | -27 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 163 t€ | 116 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 375 t€ | 421 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 8 000 € | 8 000 € |
| Saamiset | 187 t€ | 162 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 150 t€ | 97 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 345 t€ | 268 t€ |
| Vastaavaa | 720 t€ | 689 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 568 € | 8 568 € |
| Oma pääoma | 305 t€ | 134 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 146 t€ | 185 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 269 t€ | 369 t€ |
| Vieras pääoma | 415 t€ | 555 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (59)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 757 € |
| Materiaalit ja palvelut | -111 t€ | -117 t€ |
| Henkilöstökulut | -550 t€ | -509 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -65 t€ | -65 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -499 t€ | -506 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 259 t€ | 234 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -20 t€ | -90 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 238 t€ | 143 t€ |
| Tuloverot | -75 t€ | -27 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 163 t€ | 116 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 375 t€ | 421 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 8 000 € | 8 000 € |
| Saamiset | 187 t€ | 162 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 150 t€ | 97 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 345 t€ | 268 t€ |
| Vastaavaa | 720 t€ | 689 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 568 € | 8 568 € |
| Oma pääoma | 305 t€ | 134 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 146 t€ | 185 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 269 t€ | 369 t€ |
| Vieras pääoma | 415 t€ | 555 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 100 t€ | -5 448 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 51 t€ | 47 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 9 000 € | 9 000 € |
| Sijoitukset | 20 t€ | 20 t€ |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 318 € | 318 € |
| Palkat ja palkkiot | -423 t€ | -426 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 91 t€ | 73 t€ |
| Muut arvopaperit | 168 € | 168 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 8 000 € | 8 000 € |
| Vastattavaa | 720 t€ | 689 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 0 € | 49 t€ |
| Lyhytaikaiset velat omistusyhteysyrityksille | 8 407 € | 4 557 € |
| Koneet ja kalusto | 51 t€ | 47 t€ |
| Palvelujen ostot | -44 t€ | -51 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 80 t€ | 40 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 37 t€ | 100 t€ |
| Liikearvo | 304 t€ | 353 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 16 t€ | 937 € |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 5 887 € | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 130 t€ | 191 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 187 t€ | 162 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 85 t€ | 64 t€ |
| Muut henkilösivukulut | -11 t€ | -15 t€ |
| Aineettomat oikeudet | 252 € | 252 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 181 t€ | 116 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 424 € | 1 195 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -23 t€ | -92 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 304 t€ | 354 t€ |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 20 t€ | 20 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 104 t€ | 128 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 168 € | 168 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 15 t€ | 15 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -68 t€ | -66 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 0 € | 140 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -65 t€ | -65 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 37 t€ | 46 t€ |
| Eläkekulut | -116 t€ | -68 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ab Sports Gym Wasa Oy kuuluu toimialaluokassa kuntokeskusten toiminta ylimpään 10 %:iin (302 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 18 t€, 16-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Vaasa
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta