Kukka Marleena Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pyhäjärvi, rekisteröity vuonna 1992. Tilikaudella, joka päättyi 31.1.2026, liikevaihto oli 263 t€ ja liikevoitto 894 €; omavaraisuusaste 58,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 5 198 € ja tuloverot 1 040 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 9 368 € vuosina 2023–2024; suurin ostaja on Terv.- Ja Sair.hoidon Palvelut (Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue).
Talous
| Tunnusluvut | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 263 t€ | 245 t€ | 278 t€ | 291 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 7,1 % | -11,7 % | -4,6 % | – |
| Käyttökate | 6 € | 302 € | 6 312 € | 15 t€ |
| Käyttökate-% | 0,0 % | 0,1 % | 2,3 % | 5,3 % |
| Liikevoitto | 894 € | -881 € | 4 734 € | 13 t€ |
| Liikevoitto-% | 0,3 % | -0,4 % | 1,7 % | 4,5 % |
| Tilikauden tulos | 887 € | -782 € | 4 156 € | 11 t€ |
| Henkilöstökulut | -130 t€ | 110 t€ | 121 t€ | 114 t€ |
| Omavaraisuusaste | 58,6 % | 67,4 % | 63,7 % | 74,9 % |
| Quick ratio | 1,49 | 1,75 | 1,67 | 2,56 |
| Current ratio | 2,32 | 2,90 | 2,58 | 3,67 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 12,2 % | 9,5 % | 11,0 % | 7,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 2,0 % | -1,6 % | 7,8 % | 16,3 % |
| Taseen loppusumma | 77 t€ | 72 t€ | 84 t€ | 87 t€ |
| Oma pääoma | 45 t€ | 48 t€ | 53 t€ | 65 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 40 t€ | 20 t€ | 29 t€ | 44 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 263 t€ | 245 t€ | 278 t€ | 291 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 448 € | 2 742 € | 421 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 94 t€ | -97 t€ | -112 t€ | -121 t€ |
| Henkilöstökulut | 130 t€ | -110 t€ | -121 t€ | -114 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 888 € | -1 183 € | -1 578 € | -2 104 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 40 t€ | -40 t€ | -39 t€ | -41 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 894 € | -881 € | 4 734 € | 13 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -213 € | 80 € | 462 € | 2 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 107 € | -802 € | 5 195 € | 13 t€ |
| Tuloverot | 220 € | 20 € | -1 040 € | -2 642 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 887 € | -782 € | 4 156 € | 11 t€ |
Tase
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 3 152 € | 4 039 € | 5 223 € | 6 801 € |
| Vaihto-omaisuus | 27 t€ | 27 t€ | 28 t€ | 24 t€ |
| Saamiset | 7 026 € | 21 t€ | 22 t€ | 12 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 40 t€ | 20 t€ | 29 t€ | 44 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 74 t€ | 68 t€ | 79 t€ | 80 t€ |
| Vastaavaa | 77 t€ | 72 t€ | 84 t€ | 87 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 45 t€ | 48 t€ | 53 t€ | 65 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 32 t€ | 23 t€ | 30 t€ | 22 t€ |
| Vieras pääoma | 32 t€ | 23 t€ | 30 t€ | 22 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 263 t€ | 245 t€ | 278 t€ | 291 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 448 € | 2 742 € | 421 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 94 t€ | -97 t€ | -112 t€ | -121 t€ |
| Henkilöstökulut | 130 t€ | -110 t€ | -121 t€ | -114 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 888 € | -1 183 € | -1 578 € | -2 104 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 40 t€ | -40 t€ | -39 t€ | -41 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 894 € | -881 € | 4 734 € | 13 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -213 € | 80 € | 462 € | 2 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 107 € | -802 € | 5 195 € | 13 t€ |
| Tuloverot | 220 € | 20 € | -1 040 € | -2 642 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 887 € | -782 € | 4 156 € | 11 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 3 152 € | 4 039 € | 5 223 € | 6 801 € |
| Vaihto-omaisuus | 27 t€ | 27 t€ | 28 t€ | 24 t€ |
| Saamiset | 7 026 € | 21 t€ | 22 t€ | 12 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 40 t€ | 20 t€ | 29 t€ | 44 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 74 t€ | 68 t€ | 79 t€ | 80 t€ |
| Vastaavaa | 77 t€ | 72 t€ | 84 t€ | 87 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 45 t€ | 48 t€ | 53 t€ | 65 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 32 t€ | 23 t€ | 30 t€ | 22 t€ |
| Vieras pääoma | 32 t€ | 23 t€ | 30 t€ | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 11 t€ | 7 395 € | 11 t€ | 8 434 € |
| Palkat ja palkkiot | 105 t€ | -88 t€ | -95 t€ | -91 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 40 € | -1 003 € | 3 740 € | 1 725 € |
| Eläkekulut | 20 t€ | -19 t€ | -23 t€ | -20 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 2 713 € | 3 600 € | 4 784 € | 6 362 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 888 € | -1 183 € | -1 578 € | -2 104 € |
| Vastattavaa | 77 t€ | 72 t€ | 84 t€ | 87 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 20 € | 13 € | 9 € | 31 € |
| Sijoitukset | 439 € | 439 € | 439 € | 439 € |
| Muut henkilösivukulut | 5 668 € | -3 307 € | -2 978 € | -3 095 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 50 € | 50 € | 50 € | 50 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 887 € | -782 € | 4 156 € | 11 t€ |
| Palvelujen ostot | 1 012 € | -1 131 € | -835 € | -1 290 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 42 t€ | 47 t€ | 47 t€ | 52 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 93 t€ | -95 t€ | -115 t€ | -122 t€ |
| Valmiit tuotteet | 27 t€ | 27 t€ | 28 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 841 € | 3 820 € | 5 625 € | 4 655 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 213 € | 40 € | 462 € | 27 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 439 € | 439 € | 439 € | 439 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 16 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 4 333 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 6 165 € | 17 t€ | 17 t€ | 7 096 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 7 026 € | 21 t€ | 22 t€ | 12 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | 40 € | 0 € | -25 € |
| Koneet ja kalusto | 2 663 € | 3 550 € | 4 734 € | 6 312 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 5 287 € | 2 744 € | 7 925 € | 8 999 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kukka Marleena Oy kuuluu toimialaluokassa kukkien ja koristekasvien vähittäiskauppa pienempään puoliskoon (108 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 12 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Pyhäjärvi
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta