Kukka Marleena Oy är ett aktiebolag med hemort i Pyhäjärvi, registrerat år 1992. Under räkenskapsperioden som slutade 31.1.2026 var omsättningen 263 t€ och rörelseresultatet 894 €; soliditet 58,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 5 198 € och inkomstskatterna 1 040 €. Offentliga köpare köpte för 9 368 € av företaget åren 2023–2024; den största köparen är Terv.- Ja Sair.hoidon Palvelut (Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 263 t€ | 245 t€ | 278 t€ | 291 t€ |
| Förändring i omsättning | 7,1 % | -11,7 % | -4,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 6 € | 302 € | 6 312 € | 15 t€ |
| Rörelsebidrag % | 0,0 % | 0,1 % | 2,3 % | 5,3 % |
| Rörelseresultat | 894 € | -881 € | 4 734 € | 13 t€ |
| Rörelsemarginal | 0,3 % | -0,4 % | 1,7 % | 4,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 887 € | -782 € | 4 156 € | 11 t€ |
| Personalkostnader | -130 t€ | 110 t€ | 121 t€ | 114 t€ |
| Soliditet | 58,6 % | 67,4 % | 63,7 % | 74,9 % |
| Kassalikviditet | 1,49 | 1,75 | 1,67 | 2,56 |
| Current ratio | 2,32 | 2,90 | 2,58 | 3,67 |
| Relativ skuldsättning | 12,2 % | 9,5 % | 11,0 % | 7,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,0 % | -1,6 % | 7,8 % | 16,3 % |
| Balansomslutning | 77 t€ | 72 t€ | 84 t€ | 87 t€ |
| Eget kapital | 45 t€ | 48 t€ | 53 t€ | 65 t€ |
| Kassa och bank | 40 t€ | 20 t€ | 29 t€ | 44 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 263 t€ | 245 t€ | 278 t€ | 291 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 448 € | 2 742 € | 421 € | 0 € |
| Material och tjänster | 94 t€ | -97 t€ | -112 t€ | -121 t€ |
| Personalkostnader | 130 t€ | -110 t€ | -121 t€ | -114 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 888 € | -1 183 € | -1 578 € | -2 104 € |
| Övriga rörelsekostnader | 40 t€ | -40 t€ | -39 t€ | -41 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 894 € | -881 € | 4 734 € | 13 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -213 € | 80 € | 462 € | 2 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 107 € | -802 € | 5 195 € | 13 t€ |
| Inkomstskatt | 220 € | 20 € | -1 040 € | -2 642 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 887 € | -782 € | 4 156 € | 11 t€ |
Balansräkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 3 152 € | 4 039 € | 5 223 € | 6 801 € |
| Omsättningstillgångar | 27 t€ | 27 t€ | 28 t€ | 24 t€ |
| Fordringar | 7 026 € | 21 t€ | 22 t€ | 12 t€ |
| Kassa och bank | 40 t€ | 20 t€ | 29 t€ | 44 t€ |
| Rörliga aktiva | 74 t€ | 68 t€ | 79 t€ | 80 t€ |
| Aktiva | 77 t€ | 72 t€ | 84 t€ | 87 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 45 t€ | 48 t€ | 53 t€ | 65 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 32 t€ | 23 t€ | 30 t€ | 22 t€ |
| Främmande kapital | 32 t€ | 23 t€ | 30 t€ | 22 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 263 t€ | 245 t€ | 278 t€ | 291 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 448 € | 2 742 € | 421 € | 0 € |
| Material och tjänster | 94 t€ | -97 t€ | -112 t€ | -121 t€ |
| Personalkostnader | 130 t€ | -110 t€ | -121 t€ | -114 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 888 € | -1 183 € | -1 578 € | -2 104 € |
| Övriga rörelsekostnader | 40 t€ | -40 t€ | -39 t€ | -41 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 894 € | -881 € | 4 734 € | 13 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -213 € | 80 € | 462 € | 2 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 107 € | -802 € | 5 195 € | 13 t€ |
| Inkomstskatt | 220 € | 20 € | -1 040 € | -2 642 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 887 € | -782 € | 4 156 € | 11 t€ |
| Bestående aktiva | 3 152 € | 4 039 € | 5 223 € | 6 801 € |
| Omsättningstillgångar | 27 t€ | 27 t€ | 28 t€ | 24 t€ |
| Fordringar | 7 026 € | 21 t€ | 22 t€ | 12 t€ |
| Kassa och bank | 40 t€ | 20 t€ | 29 t€ | 44 t€ |
| Rörliga aktiva | 74 t€ | 68 t€ | 79 t€ | 80 t€ |
| Aktiva | 77 t€ | 72 t€ | 84 t€ | 87 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 45 t€ | 48 t€ | 53 t€ | 65 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 32 t€ | 23 t€ | 30 t€ | 22 t€ |
| Främmande kapital | 32 t€ | 23 t€ | 30 t€ | 22 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 11 t€ | 7 395 € | 11 t€ | 8 434 € |
| Passiva | 77 t€ | 72 t€ | 84 t€ | 87 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 7 026 € | 21 t€ | 22 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 20 € | 13 € | 9 € | 31 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 50 € | 50 € | 50 € | 50 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 213 € | 40 € | 462 € | 27 € |
| Färdiga produkter | 27 t€ | 27 t€ | 28 t€ | 24 t€ |
| Maskiner och inventarier | 2 663 € | 3 550 € | 4 734 € | 6 312 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 42 t€ | 47 t€ | 47 t€ | 52 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 5 287 € | 2 744 € | 7 925 € | 8 999 € |
| Löner och arvoden | 105 t€ | -88 t€ | -95 t€ | -91 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 439 € | 439 € | 439 € | 439 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 6 165 € | 17 t€ | 17 t€ | 7 096 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 887 € | -782 € | 4 156 € | 11 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | 40 € | 0 € | -25 € |
| Pensionskostnader | 20 t€ | -19 t€ | -23 t€ | -20 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 841 € | 3 820 € | 5 625 € | 4 655 € |
| Övriga lönebikostnader | 5 668 € | -3 307 € | -2 978 € | -3 095 € |
| Köp av tjänster | 1 012 € | -1 131 € | -835 € | -1 290 € |
| Materiella tillgångar | 2 713 € | 3 600 € | 4 784 € | 6 362 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 93 t€ | -95 t€ | -115 t€ | -122 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 888 € | -1 183 € | -1 578 € | -2 104 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 16 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 4 333 € |
| Placeringar | 439 € | 439 € | 439 € | 439 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 40 € | -1 003 € | 3 740 € | 1 725 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kukka Marleena Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen detaljhandel med blommor och prydnadsväxter (108 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Pyhäjärvi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis